10 Fotoğrafta Niğde Sungurbey Camii

Sungurbey Camii, Niğde’ye taştan yapılmış bir bozkır çadırı gibi kondurulmuş. Onu bozkır insanı kadar ketum ve mağrur yapan sadeliği, hayranlık uyandırıyor. Zarafetine düşkün, ancak gösterişten uzak. Dikkat kesilmiş ehil gözler tarafından ziynetlerinin fark edilmesini bekliyor.

10 Fotoğrafta Niğde Sungurbey Camii

Anadolu’da 1243 Kösedağ mağlubiyetiyle başlayan Moğol hâkimiyeti, 1335’te İlhanlı hükümdarı Ebu Said Bahadır Han’ın ölümüne kadar güçlü bir şekilde devam eder. Bu tarihten sonra güçten düşen İlhanlılar, sessiz sedasız çekildiler Anadolu’dan. Arkalarında acı hatıralar ve kanlı yıllar bırakarak. Ancak geride bıraktıkları sadece bunlardan ibaret değildi. Onlar bu topraklara göz kamaştıran şaheserler de hediye ettiler.

Bugün pek çok şehrimizin sembolü haline gelen bazı mimari eserler İlhanlıların imzalarını taşımakta. Erzurum’daki Yakutiye Medresesi, Sivas’taki Çifte Minareli Medrese, Kayseri’deki Bünyan Ulu Camii bunlardan birkaç tanesi. Niğde’deki Sungurbey Camii de öyle...

Niğde’ye taştan yapılmış bir bozkır çadırı gibi kondurulmuş. Onu bozkır insanı kadar ketum ve mağrur yapan sadeliği hayranlık uyandırıyor. Zarafetine düşkünlüğüne karşın, gösterişten uzak oluşu dingin bir ruhun alametifarikası. Dikkat kesilmiş ehil gözler tarafından, ziynetlerinin fark edilmesini bekliyor. Buram buram bozkır kokuyor.

Kimileri için çöl, çorak topraktır bozkır; kimileri için de içine dünyaları sığdıran dopdolu bir hayat…

Kaynaklarda adı “Sungur Ağa Camii” şeklinde geçse de Sungurbey Camii ismiyle şöhret bulan mabedin kitabesi günümüze ulaşmadığından hangi tarihte yapıldığı bilinmiyor. Ancak Niğde valisi Emir Seyfeddin Sungur tarafından 1335’li yıllarda yaptırıldığı tahmin ediliyor. 

Caminin mimarı bilinmese de minber ve taç kapı Hoca Ebubekir İbn Kâtib’in eseridir. Niğde kalesinin güneybatısında yer alan cami, örtü sistemi ve minareler haricinde günümüze orijinal haliyle ulaşmayı başarmış.

Süslemeleri oldukça dikkat çekici. Taç kapı, mihrab, mahfil kollukları, bazı pencereler, sütun başlıkları, kapı kanatları ve minberde nefis bir ahşap işçiliği görülmekte. 

Süslemelerinde bitkisel motiflerin yanı sıra arslan, yırtıcı kuşlar, at ve ceylan tasvirleri dikkat çeker. 

Taç kapının iki yanında yükselen minarelerden biri yıkılmış. 

Cami 18. asırda yandığı için, üst örtüsü ahşap direklerle desteklenmiş. 

Doğu cephesinde yer alan Sungur Ağa Türbesi sekizgen bir kaide üzerinde yükseliyor. Tepesinde külahı olan türbe, cami duvarına bitişik inşa edilmiş. 

Çift minareli portalinin olması, gotik ve İslam sanatlarının birlikte görülmesi nedeniyle Sungurbey Camii Türk İslam mimarisi içinde ayrı bir yere sahip. 

Şu an restore sürecinde olan cami, ibadete 2021 yılında açılacak.

Yayın Tarihi: 06 Aralık 2020 Pazar 11:00 Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2020, 10:01
YORUM EKLE

banner19

banner36