Fena kandırıldılar!

Enerjileri ve dertleri bitmek tükenmek bilmeyen bir grup genç daha! Bizim de söyleyecek sözümüz var diyerek çıktılar yola. Onların yeteneği sadece çizebilmek değil, onların yeteneği; inançlı çizebilmek. İnandıkları hayatı resmediyorlar. İnandıkları hayata ‘Çıt’ diyorlar. 

Kendilerinden gayet emin, başlarına gelen talihsizliklere aldırış etmeyen, her ne olursa olsun haktan yana olan gençlerin dergisi bu. Her sayfası hatta her cümlesi birer altın kadar kıymetli olan Çıt dergisinin ilk 3 sayısı okurları tarafından tebrik ve takdir aldı. Bu gençler için büyük motivasyon oldu. Hatta 3. sayılarına reklam filmi bile çektiler. 

Konya’dan çıtırdattıkları  ‘Çıt’, öyle bir çıtlamış ki, dünyanın öbür ucundaki insanlar bile hayran kaldılar dergilerine. Elden ele gezen dergiler, Türkiye’ye verilen 1000 küsur sipariş Dünya Karikatüristler Birliği (World Cartoonist Union) başkanı Hossein Clooney’in bile dikkatini çekti. 4. yani ‘Filistin’e Özel’ sayılarını odasına kapanarak saatlerce inceleyen Hossein’in verdiği tepki diğer karikatüristleri kıskandıracak derecede ilginçti.

Yılın dergisi seçildi!

Bugüne kadar dünya çapında yayınlanan sadece 10 dergiye ödül veren Dünya Karikatüristler Birliği  ‘Yılın Dergisi’ olarak ‘Çıt’ı seçti. Plaketle birlikte 5000$’ı özel kargo şirketiyle Konya’ya gönderen Hossein Clooney dergiyi çok beğendiğini, böyle gayretli, dertli ve ne yaptığını iyi bilen gençlerin kendi ülkelerinde de yetişmesini diledi. 

Konya’ya döndüğümüzde ise Çıt dergisi ekibinin yüzünde farklı bir şaşkınlık vardı. Parayla ne yapacaklarını sorduğumuzda ise sürpriz bir cevapla karşılaştık: “Dergimizin hayrına yüksek katılımlı bir pilav yapmayı düşünüyorduk fakat meğer bizi birileri gene telefonda kandırmış anlaşılan. Ne ödül aldık, ne de öyle bir Birlik varmış! Hatta oralarda Hüseyin Bey diye biri de yokmuş.” dediler.