Yetimler sevinince dünya sevinecek

Ümmetin yaralarının belki de en önemlisi yetimlerimiz. Bir yetimin derdiyle dertlendiniz mi hiç!

Yetimler sevinince dünya sevinecek

20 Mart 2011 günü Bursa'da, gönüllerimizin biraz daha genişlediğini hissettiğimiz müstesna bir gece geçirdik. İnsani Yardım Vakfı (İHH) Bursa Şubesi’nin ümmetin en savunmasızları olan yetimlere adadığı program, Merinos AKKM Osmangazi Salonu'nda gerçekleşti.

ihhBursa'nın en büyük kültür ve kongre mekânlarından biri olan 1600 kişilik salon, yüreği yetimler için çarpan insanlarla tıklım tıklım doluydu. Kuran-ı Kerim tilaveti ve eş zamanlı olarak Türkçe mealin sinevizyonla yansıtılmasıyla program başladı. İHH'nın dünya çapındaki yetim çalışmaları ve sponsor aile sistemiyle alakalı bilgilerin yer aldığı bir sinevizyon ile her zaman her yerde iyilik yapanların var olduğunu görüp 'umutsuz vakalara ölüm' dedik.

IHH yaraları sarmaya koşuyor

Bursa İHH Başkanı Hüseyin Kaptan, Pakistan'da deprem ve sel felaketinin ardından Bursa tarafından kurulan 85 konutluk Emir Sultan ve Osman Gazi köy projelerini anlattı. Geceye ümmetin öncü adamlarından Bülent Yıldırım da katıldı. Gazzeli yetimler için yola çıktıklarını, Akdeniz'in ortasında duaları hep yanlarında hissettiklerini söyledi Başkan. İsrail'in sorgusu sırasında kadınlar ve çocukların bile yiğit davrandıklarını, Allahın askerlerin kalplerine korku saldığını vurgulayan Yıldırım, "Hâlbuki onlar bizim korkacağımızı sanmışlardı ve bunu dünyaya göstereceklerdi; 'Sakın ha ambargoyu delmeye kalkmayın, buranın sahibi biziz' mesajını vermeyi umuyorlardı ve fakat yanıldılar" diyerek sözlerine devam etti.

Limana giderken yaşadığı çok çarpıcı bir anıyı da anlattı Bülent Yıldırım. Elleri bağlı bir genç kızın İsrail askerleri tarafından sorguya alınacağı sırada yüzüne bakıyor; acaba gözlerinde korku var mı diye. Kızın gözlerinde korkudan eser yoktur. "Daha bizim kadınlarımızı bile yenememişsiniz ki bizi yenesiniz" diyen Yıldırım inancında samimi olanlara Allah'ın yardımının gecikmediğini hatırlattı.

Resim Yarışmasında Dereceye Giren Çocuklar
Resim Yarışmasında Dereceye Giren Çocuklar

Dünya onların hissettiklerini anlasa; onlar yetim kalmayacak!

Nur ve Yusuf isimli Gazzeli yetimler yazdıkları şiirleri okudular ve yürekler dağlandı. Şöyle diyordu Nur, annesine:

herkes şehrine döndü

babam dönmedi

anneme sordum: anne babam nerede?

neden babam gecikti, herkes geldiği halde!

ve annesinin cevabı:

bir gün biz sevineceğiz

biz sevinince dünya sevinecek

bir gün biz rahatlayacağız

biz rahatlayınca dünya rahatlayacak!

ihh
Sergilenen resimlerden

Yetimler sabah namazı gibidir

Gecenin hatip konuğu Nurettin Yıldız idi. Oldukça etkili ve uzun olmayan bir konuşma yapan Nurettin Yıldız, yetimleri sabah namazına benzetti. Rabbimiz, sabah namazı vaktinde uyumayın dediği gibi yetimlere de sahip çıkmamızı istemiştir. İkisinin kıymeti de, ancak Allah katındadır. Çağdaş firavunların yetim bıraktığı çocuklar, üzerimizde cennet nimetleridir biz farkında olmasak da. Allah Resulü'nün yetimlere sahip çıkanlar için müjdesini yineledi Nurettin hoca: "Bir yetime sahip çıkanla kıyamet günü şu iki parmağım gibi yan yana olacağız."

İHH'nın yetimleri bu denli ciddiye almasının sebebi şu: Şu an dünyada 170 milyon yetim var. İHH'nın el uzatabildiği yetim sayısı 16000. Oysa evangelistler 2 milyon yetime bakıyor. Ulaşamadığımız yetimlere başkaları sahip çıkıyor maalesef. Evet, bu bir gerçek; her bir köşede kendisine ulaşılmayı bekleyen yetimler var. Şükür ki, İHH bu işe öncülük ediyor ve binlerce insanın iyiliğe ortak olmasına vesile oluyor.

Hepimizin bir yetimi olmalı

Bursalı insanların baktığı yetim sayısı 1100. Hedef ise 3000. Bakalım Bursa bu hedefe ne kadar bir sürede ulaşacak?

25053Gecede Çeçenistan'dan gelen yetimlerin folklor gösterisi, bir yetimin mektubu ve Bursalı yetimlerin 'Kimsenin Görmediği Yer' isimli tiyatro oyunu büyük ilgi gördü.

Geçtiğimiz günlerde yapılan 'Bu benim dünyam' isimli resim yarışmasına Gazze'den ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde 500 çocuk katılmış. Her kategoride dereceye giren ilk 3 çocuk ve 1 jüri özel ödülü olmak üzere, toplam 10 kişiye hediyeleri takdim edildi.  Salon dışında sergilenen resimler, savaşta büyüyen çocukların o küçük(!) dünyalarında neler yaşadıklarını anlatmaya yetiyordu.

25052
Sergilenen resimlerden

Gecede güzel bir haber de verildi: Artık her yıl 16-31 Mart arasında 'Yetim Günleri' adı altında programlar düzenlenecek ve yetimler bu çağ insanının gündemine sokulmaya devam edilecek.

Ve gecenin finalinde yürek coğrafyamızı bize marşlarıyla hatırlatan Ömer Karaoğlu'nu dinledik. Şehadet parmaklarımız havaya kalktı. Ellerimiz çağlara ve mekâna uzandı, katıldığımız bu eylem yeniden diriltti bizi. 

Akışın oldukça düzenli olduğu program esnasında, 101 yetim daha kendine kucak açan bir aile buldu. Gecenin en güzel yanı da buydu şüphesiz.

 

 

Ayşegül Sena Kara her ailenin bir yetimi olmalı dedi

Yayın Tarihi: 23 Mart 2011 Çarşamba 10:19 Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2011, 15:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih Karadağ
Fatih Karadağ - 11 yıl Önce

Bizde oradaydık .. coşku dolu geceyi ve manevi atmosferi solukladık unuttuklarımızı hatırladık,kendimizi birkez daha sorguladık.. yetim bir peygamberin ümmeti olarak neredeyiz ve neler yapmalıyız?Bursa ihh dan ve emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Haber olarak oradaki izlenimler daha güzel anlatılamazdı heralde..Ayşegül sena kardeşimizin yüreğine sağlık. Klavyenin hakkını vermiş. :)

banner19

banner26