banner17

Yetim Çocukların Hayallerine Değen Bir Proje

Hayallere Değen Resimler Projesi’nin basın lansmanı 13 Haziran Çarşamba günü Yetim Vakfı’nın bahçesinde yapıldı. 12 ülkeden bir araya gelen yetim çocuklar hayallerine dokunmak için fırçaları eline aldı.

Yetim Çocukların Hayallerine Değen Bir Proje

Yetim Vakfı tarafından organize edilen proje yetim çocukların; savaş, doğal afet, yoksulluk, açlık ve kuraklık ya da sömürge altında olmaktan kaynaklanan duygularını resimleriyle dünyaya anlatmasını amaçlıyor.

13 Haziran Çarşamba günü Yetim Vakfı’nda yapılan tanıtım lansmanında projeyle ilgili basın açıklaması yapan Yetim Vakfı Başkanı Mehmet Gülsatar, şunları söyledi: “Yetim Vakfı, sosyal yardıma odaklanan ülkemizde, sadece sosyal hizmet, eğitim ve psiko-sosyal destek alanında çalışan, odağına bu hizmetleri alan bir vakıf. Alanımızla ilgili olarak çocuklarımızı çok yönlü gelişimine odaklanıyoruz. Çocuklarımızın mesleki açıdan kendi ayakları üzerinde durabilmelerini ve psikolojik sosyal ve sanatsal gelişimini sağlamak için ciddi şekilde birçok atölye çalışmaları yapıyoruz. Çocukların kendilerini ifade etmelerini sağlamak, duygularını resim aracılığıyla ortaya çıkarmalarını sağlamak ve onların seslerini dünyaya duyurmak arzusundayız.”
Konuşmasını sona erdirmeden önce Gülsatar, insani yardım alanında gayrı safi milli hasılaya oranla dünyanın en çok sosyal yardım yapan ülkesi olduğunu hatırlattı ve sözlerine şöyle devam etti: “Allah’a şükür insanlarımız çok cömert. Üzerine düşeni elinden geldiği kadar yapıyor. Burada sosyal yardım alanında sosyal hizmet alanına geçişi teklif ediyorum. Yardım paradigmasını değiştirelim.”

“Renkler hayattan daha güzel”
Yetim Vakfı Başkanı Gülsatar’ın ardından konuşan proje ressamlarından Cemal Toy, çocukların çizdiği her ayrıntının bizlere bir şeyler anlattığını söyledi. Kullandığı renkten, çizdiği şeyin büyüklüğüne, bastırıp bastırmamasından, uzuvların detaylarına, cisimlerin uzaklığından çizilen şekillere kadar her şeyi gözlemleyerek onların ruh dünyalarını keşfetmek için veriler toplamaya çalıştıklarını anlatan Toy, kafamızdaki resim algısının değişeceğini ifade etti. “Çocukların ruh durumları, sıkıntıları, çektikleri acılar hepsi resimlerine yansıyor. Önlerine rengârenk paletler koymamıza rağmen siyah ya da çok koyu renkleri tercih ediyorlar. Reyhanlı’daki Çocuk Yaşam Merkezi’mizde bu atölye çalışmalarından birini yaparken ailesini kaybeden bir yetim çocuğumuz rengarenk balonlar yapıp üzerine Arapça bir şey yazdı. Bu nedir diye sorduğumda ‘renkler hayattan daha güzel’ diye bir cümle kurdu. Çektikleri sıkıntıları anlatan bir cümleydi bu. Resim ve sanat yoluyla hakikaten çok mesafe kat ettik. Başlarda biraz saldırgan içine kapanık olan çocuklar şimdi sakinleşti ve iletişim bağlarını kuvvetlendirdi. Bu hem bizim açımızdan hem çocuklarımız açısından çok büyük bir kazanım.”

Proje dünyada bir ilk

Hayallere Değen Resimler Projesini, ‘dünyanın kıyısında yaşayan çocukların dünyanın merkezine konulması’ olarak değerlendiren ressam İsmail Erdoğan ise, hayali bile güzel dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Sanat insanın kanına en hızlı karışan şeydir. Bu anlamda insanı en hızlı tesiri altına alan, yapanı da bakanı da bu derece etkileyen bir araç. Biz bu aracı kullanmak istedik. Herkes heyecanlandı. Dünyada ilk defa tasarlanan bir şey olduğu için ileride birçok projeye de hayat vereceğine inancım tam. Dünyadaki bu kadar farklı ülkedeki yetimi bir araya getirip tek bir organizasyonla tek bir dille kendilerini ifade etmelerini sağlayacak bir proje yapılmadı. Sanat yoluyla yapılması müthiş bir fikirdi ve bu şu anda hayata geçiyor.”

Bu proje ile Yetim Vakfı, bir taraftan duygularını en yalın şekilde sanatla ifade edecek olan 12 ülkeden yetim çocukların çağrısını dillendirecek. Diğer taraftan da psiko-sosyal destek/sanat terapisi ile savaşın izlerini silmeye çalışacak. Ayrıca tüm dünyaya yeniden hayal kurmanın, üretebilme duygusunu aşılamanın, sorgulamayı öğretmenin mümkün olacağı mesajını ulaştırmayı hedefliyor. Uluslararası bir sergiye dönüşecek resimlerin aynı zamanda turnelere çıkacak. Ayrıca projeyle yetenekli olan çocukların keşfi de söz konusu olacak.

Ana sponsoru Vakıf Katılım ve Sergi & Sanat sponsoru Kültür AŞ.’nin olan Hayallere Değen Resimler Projesi ekibi ressam İlhami Atalay ve Cemal Toy ile sanat tarihçisi İsmail Erdoğan’dan meydana geliyor. Ayrıca turnelere psikologlar, terapistler ve atölye eğitmenleri de eşlik edecek.

1 Temmuz itibari ile yola çıkacak olan ekipler Suriye Rahmet Köyü, Lübnan (Filistin kampları), Tayland Patani, Bosna Hersek, Sierra Leone, Filipinler Moro, Burkina Faso, Endonezya Açe, Etiyopya, Sri Lanka ve Pakistan yetimhanelerindeki çocuklarımız ile atölye çalışmaları yapacak.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 14:09
banner12
YORUM EKLE
banner8

banner19

banner20