Yerli bir sinemaya doğru emin adımlar

İstanbul Tasarım Merkezi bünyesinde yürütülen 'Teorik ve Uygulamalı Kısa Film Atölyesi' çerçevesinde çekilen kısa filmler geçtiğimiz gün seyirci ile buluştu. Serdar Arslan etkinlikten notlarını aktarıyor..

Yerli bir sinemaya doğru emin adımlar

 

 

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi’nin, İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile yürüttüğü “Teorik ve Uygulamalı Kısa Film Atölyesi”  programı çerçevesinde çekilen kısa filmlerin galası yapıldı. 29 Kasım Cuma günü 18.00- 22.00 saatleri arasında İBB Fatih Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen galada, proje çerçevesinde yürütülen çalışmalara ve bundan sonra yapılacaklara dair duyduklarımız bizleri hem sevindirdi hem de gururlandırdı.

Sinema çok önemli bir ifade aracı

Film gösterimine geçmeden önce Ensar Vakfı mütevelli heyeti başkanı Av. İsmail Cenk Dilberoğlu, sinemaya dair çalışmaları çok önemsediklerini çünkü sinemayı çok önemli bir ifade aracı olarak gördüklerini ifade etti. Yerli bir sinema konusunda derdi olan tüm çalışmalara, vakıf olarak kapılanın açık olduğunu vurguladı. Başarı ile yürütülen bu çalışmaya destek veren İstanbul Kalkınma Ajansı’na ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’ne teşekkür etti.

İrfanî geleneğin izini sürüyoruz

Daha sonra söz alan kurs eğitmeni Sinan Sertel, topraklarımıza ait irfanî geleneğin izini sürdüğünü ve bu izin sinema ile nasıl sürülebileceği konusunda kafa yorduğunu ifade etti. Bize ait filmlere ihtiyacımız olduğunu, seyircimizin dünyada, kendi filmlerini en fazla izleyen 3. seyirci olduğunu ve bu anlamda kendilerine dair, yerli filmleri izlemeyi fazlasıyla hak ettiklerini dile getirdi. Bu anlayışla hareket ederken yolunun 2008 yılında kurulan İstanbul Tasarım Merkezi ile kesiştiğini, bir süre burada 3 boyutlu tasarım dersleri verdiğini, daha sonra da projenin yürütülmesi sürecine dâhil olduğunu dile getirdi. Atölye sürecine dair bazı anekdotları paylaşan Sinan Sertel; çalışmanın atölye olarak yürütülen en uzun soluklu proje olduğunu, 10 aylık süreçte 800 saat ders yapıldığını; çalışma başlarken 522 kişinin başvurduğunu, yapılan mülakatta 254 kişinin yüz yüze dinlendiğini ve 50 kursiyerin çalışmaya alındığını dile getirdi.

Çekim desteği alan film de var, festivalde gösterilen de ödül alan da

Çok başarılı bir atölye süreci geçirdiklerini ve bu süreçte yetmişten fazla kısa film çekildiğini, bunlardan bir kısmının çeşitli festivallerde gösterim hakkı elde ettiğini, bir kısmının TESİYAP fonundan çekim desteği aldığını ve Musab Tekin adlı öğrencilerinin çekmiş olduğu Pelav (Ayakkabı) isimli filmi ile, Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde deneysel kısa film dalında 1.’lik ödülü aldığını ifade etti. Ayrıca bazı kursiyerlerin, sinema alanında çeşitli branşlarda çalışmaya başladıklarını da ekledi.

İstanbul Sinema Merkezi birçok yeniliğe imza atacak

Daha sonra söz alan bir diğer kurs eğitmeni Koray Sevindi de, genç sinemacılara müjde niteliğinde birçok paylaşımda bulundu. İstanbul Tasarım Merkezi bünyesindeki sinema çalışmalarının, bundan böyle İstanbul Sinema Merkezi adı altında sürdürüleceğini, yeni yılda 5 aylık iki dönemden oluşan yeni bir atölye çalışması yapacaklarını, merkez bünyesinde, bir görsel işitsel kütüphane kuracaklarını, haftalık film okuma programları yapacaklarını ve çalışmalarını tamamlayan kursiyerlerle kademe programları düzenleyeceklerini dile getirdi. Ailelerin, öğrencilerin sinema ilgilerinden dolayı derslerinde sıkıntı yaşayabileceğine dair kaygılarına da değinen Sevindi, kendi tecrübesinden hareketle, aileleri rahatlatacak paylaşımlarda bulundu.

Atölye kapsamında çekilen kısa filmler; Seda Kaya’nın yönettiği Bir Senaryo Yaratmak, Büşra Büyükadem’in yönettiği Oyun, Hüseyin Aydemir ve Hasan Aktaş’ın yönettiği Sarı Çiçek, Kaan Atilla Taşkın’ın yönettiği Bilyali, Murat Bektaş’ın yönettiği Siyah Yağmur, Musab Tekin’in yönettiği Pelav (Ayakkabı), Koray Sevindi’nin yönettiği Kafa ve Sinan Sertel’in yönettiği Adem’in Hikayesi filmleri gösterildi. Ödül ve plaket töreni ile gece sona erdi.

Not: TRT Türk Devriâlem programı ekibi de etkinlikte idi. İşte etkinliğe dair enstantaneler:

 

Serdar Arslan yazdı

Yayın Tarihi: 04 Aralık 2013 Çarşamba 16:09 Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2013, 09:15
banner25
YORUM EKLE

banner26