Yemen İstanbul Londra; yürekler aynı!

Londra'da karşı kaldırımdan zor duyulan çığlık Türkiye'ye nasıl ulaştı?

Yemen İstanbul Londra; yürekler aynı!

Cumartesi Londra’nın çift katlı kırmızı otobüslerinden birisindeyim. Akşamleyin Türkçe Olimpiyatlarının İngiltere seçmelerinin finali var oraya gideceğim. Vakit erken. Önce Westminister’da Parlamento binasının önünden geçerek Trafalgar Meydanı’na, oradan da Türkçe Olimpiyatlarının finaline  gitmeyi planlıyorum. Trafalgar Meydanına gitmemin bir kaç sebebi var. Ünlü bir meydan. Özellikle Cumartesi ve Pazar günleri planlı ya da planlanmamış bir çok aktivite, kutlama, protesto eylemlerine şahit olabilirsiniz  bu meydanda ve çevresinde.

Yemen protesto

İslam hakkında bedava bilgi

Dersten çıkmışım, yorgunum. Ara ara uyukluyorum otobüsün koltuğunda. Otobüse binmeden önce  “Free Knowledge about İslam” diyen bir Müslümanın elime tutuşturduğu kitapçık cebimde. Müslümana benzemiyorum galiba, niye bana verdi  bunu diye düşünüp hayıflanıyorum. Geçiyor sonra, kimse kimseye benzemiyor burda ya da herkes aynı.  

Yemen protestoYemen Protestocuları

Başım camda Parlamento meydanından geçerken karşı kaldırımda bir gruba takılıyor gözlerim. Çok kalabalık değiller ama dikkat çekecek kadar varlar. İlk durakta iniyorum. Sağım solum hafta sonu Londra’yı gezmek için gelen turistlerle dolu. Onlar daha kaliteli fotoğraf makinalarıyla uzaktan protestocu gurubun fotoğraflarını çekiyor. Benim net görüntü almam için karşıya geçmem gerekiyor! Gruba yaklaştıkça kim oldukları ve sloganları daha da netleşiyor. “Arap Dream” yazısını görüyorum. Karşımda Yemen Protestocuları.

“Yemen will be free”

Yemen’deki olayları, Yemen Devlet Başkanı’nı  Londra’da protesto ediyorlar. “One, two, three, Yemen will be free!” sloganları yükseliyor.  Sonra, kaldırımdaki resimler, pankartlar, Bin Ali’nin serveti ve Yemen’in yoksulluğunu ifade eden afişler... Sloganlar ara ara  değişiyor ve BBC ye sesleniyorlar orada yapılanları haber yapması için.

25369

Durup slogan atışlarını, çığlıklarını, protestolarını, duyarlılıklarını izliyor, saygıyla dinliyorum. Anlamaya çalışıyorum. Destek olmaya... Sonra Türkiye’de Filistin için yapılan protesto gösterileri geliyor aklıma. Daha sonra yüzlerce miting ya da protesto gösterilerinden  görüntüler  gelip geçiyor zihnimden.

Karşı kaldırımdan Türkiye’ye

Oradan ayrılırken, merak etmeyin diyorum kendi kendime. Karşı kaldırıma zor duyulan sesiniz, duyarlılığınız, eyleminiz  Türkiye’ye ulaşacak inşallah diyorum. Şu sıralar Yemen ne ölçüde Türkiye gündemine taşınmış onu dahi bilmiyorum, çok fazla haberim yok. Bu çok umrumda da değil. Orada, otobüs camında uyuklarken beni uyandırıp bu protestocu grubun yanına getiren şeyin üzerime yüklediği sorumluluğu yerine getirmek için, karşı kaldırıma ulaşmayan çığlıkları sizlere ulaştırmak için  yazıya başlıyorum.

 

 

Ümit Savaş, “Yemen will be free!” dedi

Yayın Tarihi: 04 Nisan 2011 Pazartesi 19:04 Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2011, 23:48
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
meryem karagöz
meryem karagöz - 11 yıl Önce

nato ile asker gönderdik "yeni türkiye olduk" süper oldu,ha başında sarkozy yok büyüğüz ya,nato zaten insani yardım derneği..

banner26