Ye, ye, ye! Başka bir şey yok mu!?

İYC Konya Şubesi '2010 Mezunlar Buluşması'nı düzenliyor. Fakat programdaki ilginç bir ayrıntı dikkatimizi çekti.

Ye, ye, ye! Başka bir şey yok mu!?

4-5 sene önce Konya’ya Erol Güngör Anma Programı için gitmiştik. O zamana değin KonyaEtli Ekmek mutfağı hakkında hiçbir bilgim yoktu açıkçası, merak da etmemiştim. Ta ki Konya’ya varır varmaz öğle yemeği için bizi götürdükleri, geniş bahçeli, 2-3 katlı, hatırladığım kadarıyla şehir merkezinden birazcık dışarıda bir restoranda o yemeklerle tanışana dek. Aradan onca zaman geçmesine rağmen hâlâ arkadaşlar arasında o yemek sunumunun dedikodusunu yaparız. Öyle destansı bir şeydi yani.

Havasından mı suyundan mı?

Yemeklerin biri gelip biri gitti. Hayır hayır, tıka basa yediğimiz zannedilmesin. Her nevaleden az az getirdiler, deyimin tam anlamıyla “tadı damağımızda kaldı”, mideye bir şey inmedi. Ama Konya mutfağının her bir nadide örneğinden kuş yemeği kadar tattık neredeyse. Oradan anma programına geçtik, sonra zamanın belediye başkanı bize bir akşam yemeği ısmarladı, sonra da ‘Sille’ denen bir yerde, bir tarihî konakta ikramlar devam etti. Bu noktada –sayısalcıyız ya- şöyle bir hesap yapabiliriz, Konya’da dişe dokunur 4 meşgalemiz olmuş, 3’ü yemek üzerine.

Deja vu! Yine yemek üstüne yemek…

İlim Yayma Cemiyeti Konya Şubesi’nin, 3 Temmuz Cumartesi günü Meram’daki “2010 Mezunlar Buluşması” davetiyesine bakınca “deja vu” yaşamış gibi oldum. Zira söz konusu davetin program akışı; kahvaltı, açılış, namaz, yemek, sohbet, ikram, kapanış ve yemek şeklinde… (Hanımların yemekleriyle erkeklerin yemeklerini birleştirdiğim fark edilmiştir. Ayrı tutsaydım işimiz vardı.)Deminki orantıyı burada da kuruyorum, 4/8 yani ½ çıkıyor. Yine hakkını yemeyelim, Konyalı’larda bir doygunluk var sanırım (zira 1/2, 3/4'ten küçük), dışardan gelenler mi aç oluyor nedir?!

İşin latifesi bir yana, İlim Yayma Cemiyeti Konya Şubesi seminerlerle, yayınlarla, diğer ilmî ve kültürel faaliyetlerle yoğun geçen bir yılı bu mezunlar buluşmasıyla taçlandırıyor. Bize de duyurmak düşer. Hayırlı olsun. Konya İlim Yaymalı arkadaşlara takılalım dedik. Yoksa afiyet olsun. Helali hoş olsun!

İYC Konya Şubesi

İYC Konya Mezuniyet Şöleni'nden

Buğra Atlı “elçiye zeval olmaz” dedi

Yayın Tarihi: 28 Haziran 2010 Pazartesi 22:32 Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2017, 12:23
banner25
YORUM EKLE

banner26