banner17

Yayınevleri İstanbul Arapça Kitap Fuarı hakkında ne düşünüyor?

Arap ülkeleri dışında düzenlenen en büyük Arapça kitap fuarı olma özelliğini taşıyan 4. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı’nı ziyaret ederek yayınevlerine fuarı sorduk.

Yayınevleri İstanbul Arapça Kitap Fuarı hakkında ne düşünüyor?

15 ülkeden 207 yayıncının katıldığı 4. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı, 1 Eylül Cumartesi günü açıldı. Açılışa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Ak Parti Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, ITO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay ve Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş katıldı. Yenikapı Avrasya Gösteri Merkezi'ndeki fuar yoğun ilgi görüyor.

Arap ülkeleri dışında düzenlenen en büyük Arapça kitap fuarı olarak kabul edilen organizasyona bu yıl 50 bin ziyaretçi bekleniyor. Açılış gününden itibaren fuara İstanbul ve çevre illerde yaşayan Arapların yanı sıra, Arapçaya ilgisi olan vatandaşlar tarafından da yoğun bir ilgi mevcut. Fuarın dördüncü gününü geride bıraktık ve bu süredeki toplam ziyaretçi sayısı 25 bini aşmış durumda.

Yayınevlerine fuarı sorduk

Dünya Bizim ekibi olarak fuarı ziyaret ettik ve 5 yayınevine fuar hakkındaki görüşlerini sorduk.

1. Daru’l rabii: Türkiye’de düzenlenen Arapça Kitap Fuarı’na beş yıldır katılıyoruz. Bundan önceki fuarlar Türk yayınevleriyle ortak düzenleniyordu. Bu yıl farklı olarak sadece Arap dünyasından yayınevleri katılıyor. Açıkçası Türk yayınevleriyle birlikte düzenlenen fuarlar daha rahattı. Buna rağmen şartlardan memnunuz. Yayınevimiz daha çok eğitime yönelik kitaplar basıyor. Bu sebeple çocuk kitapları daha fazla rağbet görüyor. Özelliklere çocuklar için Arapça öğrenmeye yönelik hazırladığımız kitaplar hem Türklere hem de Araplara cazip geliyor.

2. Menşurat el-Mutavaset / Dar el-mada: Fuara İtalya’dan katılıyoruz. Bu yıl ikinci defa Türkiye’deyiz. İlk defa iki yıl önce düzenlenen fuara katılmıştık. Açıkçası çok iyi geçmişti. Bu yıl için de beklentilerimiz aynı doğrultuda. Yayınevimiz edebi ağırlıklı kitaplar basıyor. Özellikle de şiir kitapları ve romanlar… Bunun yanında ekonomi ve siyasetle ilgili kitaplarımız da mevcut.

3. Şeriket el-Varrak lilneşir el-mahduda: Fuara İngiltere’den katılıyoruz. Ve bu ilk tecrübemiz. Yayınevimiz felsefe, edebiyat, tarih ve siyaset sahalarına mahsus kitaplar basıyor. Selçuklu ve Osmanlı tarihiyle ilgili kitaplarımız da var. Yine Arap halkları tarihine yönelik çalışmaları yayınlıyoruz. Muhammed İkbal’in kitapları da yayınlarımız arasında. Bu tür fuarların –maddi beklentilerimizi karşılamasa da- Türk ve Arap halklarının yakınlaşması açısından büyük bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.

4. Mebretu’l Âli vel Ashab (Ehl-i Beyt ve Sahbe Vakfı): Sahabe ve Ehl-i Beyt üzerine yayınlar yapıyoruz. Özellikle onların arasındaki ilişkiler, akrabalık bağları, evlilikler, soyağaçları, hayatları ve faziletleri gibi konuları işleyen kitaplarımız mevcut. Maalesef daha sonradan çıkan mezhebi ihtilaflar yüzünden sahabe arasında bir düşmanlık varmış gibi algılanıyor. Ancak onlar arkadaştı ve akrabaydı. Birbirlerinin damadı veya kayınpederiydi. Ehl-i Beyt ve sahabenin hepsi kıymetli ve başımızın tacı. Fuara beşinci defa katılmaktayız. Geçen yıllardaki fuarlardan oldukça memnun ayrıldık. Bu yıl da fuarı aynı şekilde sonlandıracağımızı umut ediyoruz.

5. el-Dar el-Mısrıye el-Lübnaniye: Üçüncü defa katılıyoruz İstanbul’daki fuara. Geçen yıllarda çok iyi iş çıkardık ve organizasyondan memnun kaldık. Daha çok edebi ve akademik eserler basıyoruz. Bunlar arasında Arap klasikleri, tarih, siyaset ve çocuklara yönelik kitaplar var. Özellikle Arapça öğrenmeye yönelik gramer kitaplarımız rağbet görüyor. Bunlara Türklerden de ciddi bir ilgi var. Bundan önceki fuarlar Türk ve Arap yayınevleri tarafından ortak düzenlenmişti. Bu durum Türk ve Arap yayın dünyasının birbirini tanıması ve kaynaşması açısından daha uygun bir ortam sağlıyordu. Bu yıl fuarda sadece Araplara ait yayınevleri var ve bunu ilişkilerin ve bağların güçlenmesi açısından bir dezavantaj olarak görüyoruz. Gelecek yıllar için bunun üzerinde düşünmek gerekiyor. Yaklaşık 30 yıllık bir yayıneviyiz. Son 10 yıl içinde tüm dünyada olduğu gibi internetin yaygınlaşması bizi de olumsuz yönde etkiledi diyebilirim. Kitaplarımız arasında en çok romanlar rağbet görüyor.

İstanbul Valisi Vasip Şahin’in ziyareti

İkinci gününde İstanbul Valisi Vasip Şahin tarafından ziyaret edilen fuar, bu yıl ilk defa müstakil olarak düzenleniyor.  "Yeni Bir Dünya Keşfet" temasıyla Basın Yayın Birliği tarafından, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği, Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneği,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin destekleri ve İstanbul'un tek Arapça Radyosu olan 94.5 Misk FM ve Anadolu Ajansı'nın Global iletişim ortaklığıyla düzendi.

Fuar yoğun ilgi görüyor!   

Arap ülkeleri dışında düzenlenen en büyük Arapça kitap fuarı olarak kabul edilen organizasyona 50 bin ziyaretçi beklenirken, açılış gününden itibaren İstanbul ve çevre illerde yaşayan Arapların yanı sıra, Arapçaya ilgisi olan vatandaşlar tarafından da yoğun ilgi mevcut. Dördüncü gününde ziyaretçi sayısı 25 bini aşan fuar, sevilen Arap yazar ve şairlerin konferans, söyleşi ve imza günleri gibi 70'den fazla kültürel etkinliğiyle alanında bir ilki gerçekleştiriyor.

Türk yazarlara ilgi büyük  

Arap edebiyatının önde isimlerinin kitaplarının yanı sıra Arapça her türlü kitabın kolayca bulunabildiği fuarda, eserleri Arapçaya çevrilmiş olan İlber Ortaylı, Mustafa Armağan, Talha Uğurluel, Ahmet Ümit,  İnci Aral gibi önemli yazar ve düşünürlerin kitapları Araplar tarafından yoğun ilgi görüyor. Türk ziyaretçiler ise daha çok Arapça dil eğitim materyallerine ilgi gösterirken, Türk dünyasında sevilen Necip Mahfuz, Mustafa Halife, Ahlem el-Musteğanmi ve Tevfik el-Hakim gibi önemli yazarların kitaplarını görmek için fuarı ziyaret ediyorlar.

Hediye kitap kuponları

Pek çok Türk ve Arap öğrenci grubu tarafından ziyaret edilen fuarda, İstanbul Ticaret Odası'nın desteğiyle öğrencilere her gün dağıtılan kitap kuponları sayesinde öğrenciler,  istedikleri yayınevinden ücretsiz alışveriş yapabiliyorlar. Çocuklar ve gençler için özel olarak ayrılmış kısımlarda süren etkinlikler ise çocuklu aileler tarafından büyük ilgi görüyor. Fuarın Global İletişim Ortağı Misk FM yayınlarını fuar alanından sürdürürken her gün şanslı üç dinleyicisine 100 Türk Lirası değerinde kupon hediye ediyor.

Mısır, Ürdün, Suriye, Lübnan, Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan, Sudan, Fas, İngiltere, İtalya, İran ve Irak'tan 200'den fazla yayıncıyı ağırlayan fuar, 9 Eylül'e kadar devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2018, 17:19
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20