Yahya Michot ile üç gün geçirdik!

Onunla Ohio’da Gazali Sempozyumunda karşılaştık.

Yahya Michot ile üç gün geçirdik!

 

Şehrimizdeki iki ilâhiyatçı ve bir siyaset bilimci dostum ile Ohio’daki “İslam ve Rasyonalite: Gazali’nin Etkileri” başlıklı üç günlük sempozyuma gittik. Türkiye dahil dünyanın her yerinden Gazali araştırmacıları, Gazali’nin İslam felsefesi, kelam, fıkıh ve tasavvuf gibi alanlardaki çalışmalarını ince eleyip sık dokuyarak çıkardıkları yorumları dinleyicilerle paylaştılar. Sempozyum bir yana, oradayken konuşma aralarında, sempozyumun önce ve sonrasında tanışıp kaynaşma imkanı buldugumuz Belçikalı Müslüman Yahya Michot’tan çok istifade ettik.

Bir ilim adamıYahya Michot

Yahya Michot çok iyi derecede Türkçe biliyor. İngilizce, Arapça ve Fransızcası da anadili gibi. Şu an dünyanın sayılı dini araştırmalar merkezlerinden -bir zamanlar kiliseye bağlı olarak kurulmuş- Hartford Seminary’de hocalık yapıyor. Daha önce Belçika ve Oxford’da da çalışmalar yapmış olan Michot, en çok İbn Sina ve İbn Teymiyye ile ilgili yaptığı çalışmalarla tanınıyor. Zaten sempozyumda da İbn Teymiyye’nin Gazali okumaları üzerine bir tebliğ sundu.

Yazma Eserler Kütüphanesine gelmiş

Akademik anlamdaki güçlülüğü yanında, Yahya Bey’in mütevazılığı ve hoş sohbetliğini yakından müşahade ettik. Öğrenme isteği ve her an canlı zihni ile çok şaşırttı bizi. Aramızda geçen Arapça-İngilizce-Türkçe sohbetin büyük bir bölümünde Müslümanın bilgi ile ilişkisine dair derin sahalarda dolaştık. İslam medeniyetinin her safhası ve her şahsiyetini araştırmaya değer bulan Yahya bey, İstanbul’da yazma eserler kütüphanelerinde yaşadığı tecrübeleri aktardı bize. Bizimle konuşurken, sorular sorması ve sözlerimizi büyük bir ciddiyetle dinlemesi, samimiyetini bütün güzelliği ile ortaya serdi her bir konuşmamızda.

Sempozyum sunumlarinin arkasından yaptığı nitelikli yorumlar ve sorduğu damardan sorularla salonda öne çıkan birkaç kişiden biri olan Michot’un, Cuma namazına giderken söylediği bir sözle bitireyim:

“Müslüman, hakkında hüküm bulamadığı bir şeyle karşılaştığında yahut bir konuda bir hükme varamadığında, o konuda birbirine tam karşıt görüşleri alıp onların ortasını tutar.”

Yasin Ramazan Amerika'dan bildirdi

Manşet Foto: Ohio'da Sempozyumda. Soldan sağa: Yahya Michot, Ahmet Hatipoglu, Sıddık Korkmaz, Yasin Ramazan ve Hasan Akkaya

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2011, 23:34
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13