Yağmur şiirinin perde arkasını anlattı

Nurullah Genç’in katıldığı ‘Şiirin Atlıları’ programında neler konuşuldu..

Yağmur şiirinin perde arkasını anlattı

 

Şiir ustalarının ‘yaşarken’ anılıp okurlarıyla buluşmalarına vesile olan ve şairler Adem Turan ve Özcan Ünlü’nün hazırlayıp sunduğu ‘Şiirin Atlıları’ programında bu ayki konuk Nurullah Genç’ti. “Yağmur” naatıyla ismi yıllar önce dillerden dile dolaşmaya başlayan, Türk şiirinde lirik akımının yaşayan temsilcilerinden gül şairi Nurullah Genç, Altunizade Kültür Merkezi’nde buluştu sevenleriyle.

Şiirlerini okuyacak adam bulamamış

Hayatını; Erzurum’un karlı yollarında baba sırtında gittiği kilometrelerce okul yollarından, tren yolculuklarındaki gar sabahlarına kadar çok özel hatıralarını içtenlikle anlatan şair, salonda duygusal anlara ve dinleyicileri kendilerini özel hissettiren yakınlığa sebep oldu.Nurullah Genç

Tuğrulhan Şen ile Yusuf Goncagül’ün de ney ve gitarlarıyla ilahileri seslendirdikleri düet programa renk katarken, Nurullah Genç ve Özcan Ünlü gece boyunca gelen istekler üzerine şairin tüm şiirlerini topladığı Mahrem ve Münzevi kitabından şiirler okudular.

“Yağmur” şiirinin perde arkasından da bahseden şair, gençlik yıllarında yazıp da bir türlü okuyacak adam bulamadığı şiirlerini mizahi bir dille anlatarak katılımcıları hayli güldürdü.

Programa iştirak edemeyen şair dostlarının Nurullah Genç hakkındaki görüşleri de es geçilmeyip ayrı ayrı okunarak alkış topladı.

Şair Nurullah Genç başka, akademisyen Nurullah Genç başka

Sunucu Adem Turan, aldığı imzalı hediye fotoğraf albümü ‘Ruhumdan Yansıyanlar’ı katılımcılara gösterirken Nurullah Genç’in aynı zamanda fotoğraf sanatçılığı yönünden bahsetti. Genç, fotoğraf çekme hobisini ‘görsel şiir’ olarak yorumladı.

Nurullah GençNurullah Genç, şair kimliğinin yanısıra akademisyen kimliğinden de bahsederken sözü salonda hazır bulunan doktora öğrencisi aldı ve hocasını anlattı. Şair, ‘şiir gecesinde gördüğünüz Nurullah Genç’i meslekî seminerde görseniz tanıyamazsınız’ diyerek tebessüm etti.

Gelen bütün soruları cevaplamaya gayret eden Nurullah Genç, ‘Nuyageva’ şiirinin de sırrını verdi. Nuyageva şiiri meğer orijinali itibariyle ‘nûra yakın gecelere varmak’ isimli olmasına rağmen, başlığı uzun bulunup kelimelerin ilk hecesinin birleşimiyle meydana gelmiş.

Gecenin sıcaklığı ve dinleyicilerin memnuniyeti programın bitiş saatine riayeti geciktirirken, katılımcılar program çıkışında fotoğraflar çekilerek dağıldılar.

 

Mehmet Bahadıroğlu haber verdi

Yayın Tarihi: 12 Kasım 2012 Pazartesi 15:49 Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2012, 04:43
banner25
YORUM EKLE

banner26