Vicdanının sesini duyur!

21 Mart Pazar günü Edebiyat ve Medya dünyasından geniş katılımlı bir "Vicdan" etkinliği yapılacak..

Vicdanının sesini duyur!

Katılımcı sözlüklerden belki de en çok ses getireni ve en çok tartışılanı olan İHL Sözlük 21 Mart Pazar günü saat 17:00’de Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi‘nde “Rachel Corrie Anma Etkinliği” düzenliyor.

Rachel Corrie Anma Etkinliği
(+)

Etkinliğin katılım listesine baktığımızda Medya ve Edebiyat dünyasının hiç de boş olmayan isimlerini görüyoruz. Demem o ki: Rachel’i anmak diğer yabancı ve Hıristiyan olanları anmaya hiç mi hiç benzemeyecek.

Katılımcılar: Adem Turan, Ahmet Mercan, Asım Gültekin, Abdülaziz Tantik, Bülent Akyürek, Esra Elönü, İbrahim Paşalı, İsmail Halis, İsmail Kılıçarslan, Mevlana İdris, Metin Karabaşoğlu, Murat Hazine, Mustafa Armağan, Nurettin Durman, Ömer Lekesiz, Sadık Battal, Said Ercan, Selahattin Yusuf, Sırrı Süreyya Önder, Sibel Eraslan, Tarık Tufan, Turan Kışlakçı, Yıldız Ramazanoğlu, Yusuf Armağan ve Zeki Bulduk.

Onlar ne diyecek?

Etkinliği düzenleyen isimler arasında Said Ercan’da var. Rachel’in ailesine ilk defa 16 Mart Dünya Vicdan Günü’nü teklif eden ekipteki isim olarak hatırlıyoruz kendisini. Asım Gültekin’de var; Dünyanın ve Türkiye’nin ilk Dünya Vicdan Günü etkinliğinin organizatörü olarak biliyorum kendisini. Mutlaka ki etkinlikte konuşmalar yapılacak fakat bu iki ismin ne diyeceği bir başka merak konusu. Çünkü onların başlattıkları artık 16 Mart günü tüm dünyada hayat buluyor.

Rachel Corrie mi?

Rachel kimdi? Henüz ilkokul öğrencisiyken Dünya’nın kötülüklerle dolu olduğuna ve bir şeyler yapılması gerektiğine inanmıştı. Hiç olmazsa açlıktan ölenlere yardım etmenin gerekliliğine inanmıştı.

Rachel büyürken neler değişti? Dünyada duyarlılık arttı. Fakat bu artış artan kötülüğe nazaran pek küçük bir seviyede kaldı. Önceleri nükleer kirliliğe dikkat çekti duyarlı olanlar. Daha sonra ise “yeşil”e dikkat çekti “gri”den bıkanlar. Şimdilerde ise küresel ısınma ve iklim değişikliklerine dikkat çekiyor duyarlı olanlar.

Bunların tümü Rachel aramızdan ayrılmadan önce de vardı. Doğduğunda da..ölümünde de.. Afrika’da açlık modern dünya kendini bildi bileli var. Çin’deki çocuk işçiler de öyle. Uzakdoğuda istismar edilen çocuklar da.. Yakın doğuda süre gelen ve süre giden dengeleri korumak uğruna yapılan savaşlar da..

Neden Filistin?

Peki, Rachel neden “Filistin” dedi? Neden Amerikalı bir “beyaz” olarak “siyah”ların ezildiği, yok sayıldığı topraklara gitmedi? Neden en büyük tehlikesi saçının ve kıyafetlerinin ıslanabileceği balina avcılarına karşı direnmedi? Neden yavru foklar öldürülmesin, diye kuzey ülkelerinde aktivitelere katılmadı? Neden Filistin? Neden illede Filistin?

Neden sadece Hitler’in partisinin sloganındaki gibi; “Güç odaklarının ardındaki isim: ‘Yahudi’dir.” mi?

Neden sadece evleri ellerinden alınıp, sonra gelirsiniz, diyerek sürülen; ellerinde sadece evlerinin anahtarları kalan Kudüslüler mi?

Neden sadece kimlikleri yırtılan, ikamet belgeleri yakılan Filistinler mi?

Neden sadece kolları taşlarla vurula vurula kırılan, açık kırığın verdiği acıyla haykıran Ortadoğulu bir çiftçi mi?

Neden sadece oğlunu korumak adına kurşunları göğsüne siper edip hayatını kaybeden Nasaralı bir baba mı?

Neden sadece diri diri napalm bombalarıyla yakılarak öldürülen Filistinli aileler mi?

Neden sadece hava saldırıları sonucu yetim kalan binlerce minik mi?

Neden sadece yaylım ateşi sonucu son nefesini dahi verirken oğlunun saçını okşayıp, iyi olup olmadığını soran Gazzeli anne mi?

Neden sadece evine giderken canlı hedef üzerinde atış talimi yapan bir İsrailli askerin kurşunuyla can veren ve ertesi gün İsrail basınında “Filistinli gösterici” olarak yazılan böbrek hastası küçük Behlül mü?

Neden sadece Kudüs sokaklarında Filistinli göstericileri “zaten öldürmez” deyip plastik kurşun yağmuruna tutan İsrailli askerlerin sebep olduğu sakat bir nesil mi?

Neden sadece gecenin bir yarısı evinden alınıp götürülen ve sonra da asla haber alınamayan binlerce Filistinli genç mi?

Neden sadece “artık yeter” deyip hayatını hiçe sayan, hiçbir şeyi göze almayıp beline dinamit fitillerini dolayıp ateşleyen, “yaşam”dan hiçbir beklentisi olmayan geleceksiz Filistinli mi?

“Sadece”

Sadece, diyorum çünkü Filistin’de yaşananların tümü bile insanların büyük bir çoğunluğunu harekete geçirmedi. Rachel’in nedeni ise olup bitenlere vicdanının izin vermemesiydi.

Türkiye’de başladı ama..

Bugün ABD’de dört yüzün üzerinde Rachel Corrie bestesi var. Dünyanın birçok kentinde “My Name is Rachel Corrie” oyunu sergileniyor. Yine birçok kentte Rachel Corrie okumaları gerçekleştiriliyor. İsrail hükümetinin sebep olduğu gerçekler farklı yollarla hafızalarda canlı tutuluyor. “Sadece” diyenler çoğalmasın hatta azalsın diye çaba sarf ediliyor. Olay sadece bir "anımsama"dan öteye taşınmaya çalışılıyor. Bakalım 21 Mart Pazar günü neler konuşulacak?

 

 

Kerem Abadi Filistin'e özgürlük diledi

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2010, 15:23
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
beytullah emrah
beytullah emrah - 11 yıl Önce

Aynı akşam saat 19.00'da da Tokat'ın Niksar ilçesinde, İHH için açılan kermes yerinde Rachel Corrie ve Şeyh Ahmet Yasin anısına Vicdan gecesi düzenlenecek... Gecenin programını TOKAD hazırlayacak inş. Haberdar edeyim dedim...

Emine O
Emine O - 11 yıl Önce

PROGRAMIN NAMAZLA ÇATIŞMASI TAM BİR FACİAYDI. ÜSTELİK SUNUCUNUN BUNU SÖYLEYİP (FARKINDA OLUP) ÇÖZÜM GETİRMEMESİ DE AYRI Bİ OLAY. DİKKAT DİYORUM.

banner19

banner13

banner26