Vicdan Konvoyu: 'Çok Öldük, Çok Acı Çektik'

Suriye hapishanelerinde tutulan ve orada tahayyül edilemeyen kötü muamelelere maruz kalan Suriyeli kadınların sesi olmak içindi Vicdan Konvoyu. Ayşenur Usta, konvoydan intibalarını yazdı.

Vicdan Konvoyu: 'Çok Öldük, Çok Acı Çektik'

Suriye hapishanelerinde tutulan ve orada tahayyül edilemeyen kötü muamelelere maruz kalan Suriyeli kadınların sesi olmak içindi Vicdan Konvoyu. “Sessiz çığlık” belki de durumu en anlamlı şekilde ifade eden bir slogan. Kadınların bu muameleler karşısında sesini duyuramaması, istemeyerek de olsa sükûtu, en acı kısmı aslında olayın.

Suriye'den duyduğumuz haberler artık bizi çok da şaşırtmıyor. Sosyal medyada da çokça gördüğümüz işkence videoları benliğimize yabancı geliyor, "şimdi, şu vakitte ben ders çalışırken ya da işime giderken bunlar mı oluyor? Bunlar gerçek mi?" diye düşünürken, aslında o insanlar o muameleleri bizzat görüyorlar. "İşkenceden öldü." Bu sözün idrakı ne kadar zor, ne kadar da ürkütücü. Buna rağmen o insanların sesini duyduğumuzu, kalbimizde ve zihnimizde onların varlığını diri tutup içten yaptığımız duaları bilmelerini istedik. Ve tabii ki en medeni olan(!) ancak tüm bunları medeniyet adı altında yapanlara seslenmek için.

Eşinin işkenceyle ölümünü resmi yazıyla öğrendi

Öncülüğünü İHH'nın üstlendiği, birçok STK’nın yardım edip destek verdiği program için 100’e yakın araç İstanbul'da basın açıklamasından sonra yola çıktı. 8 Mart gününde Hatay'da olmak için 6 Mart'ta İstanbul’dan yola çıkan konvoya, benzer olaylara tarihinde şahitlik etmiş Bosna Hersek'ten, Türkmenistan' dan ve daha birçok ülkeden katılanlar oldu. Sakarya'da yapılan heyecan dolu programdan sonra benim de bu esnada iştirak ettiğim konvoyla yola devam ettik. Ankara ve Adana'da konaklayıp buralardan konvoya katılan araçlarla beraber 8 Mart günü Hatay'da Antakya ilçesi Akasya Mahallesi'ndeki fuar alanında saat 11.00'de toplanmaya başladık. Meydanda ezgi-marşlar söyleyip "Katil Esad zindanları boşalt" sloganlarını attık.

Program, hapishanede 7 ay işkence gören Mecid Çorbacı'nın konuşmalarıyla başladı. Çok küçük bir alanda çok zor şartlar altında sayıca fazla kadınla kaldığını söyledi. Esir değiş-tokuşunda dışarı çıkabildiğini belirten Çorbacı, kısa süre sonra eşinin hapishanede işkenceden dolayı vefat ettiğini öğrenir. Bunu öğrenme şekli, rejimin bir resmi yazıyla eşinin sağlık sorunları sebebiyle vefat ettiğini bildirmesiyle olur. Durumu resmi bir şekilde öğrenip her şey normalmişçesine ondan imza istenmesinin onu çok etkilediğini ve artık iyi şeyler olabileceğine dair umudunun azaldığını söyleyen Çorbacı, ancak dünyanın farklı yerlerinden hususi olarak bu programa iştirak edenleri görünce umudunun tekrardan canlandığını ve güzel günlere karşı inancının arttığını ifade etti.

“Ne çok öldük, ne çok acı çektik”

Ardından, İHH yönetim kurulu üyesi Gülden Sönmez, bizleri yola düşüren şeyin Suriyeli kız kardeşlerimize ve çocuklara yapılan zulüm olduğunu söyledi. "Savaşın 7. yılındayız, 'artık yeter' diyoruz. Ne çok öldük, ne çok acı çektik, ne çok çocuk ölümü seyrettik. Kadınlar olarak savaşın karşısında yer almak istiyoruz." Dünya basınına seslenerek, "Tüm Suriyeli kardeşlerimizi serbest bırakın, bırakın evlerine dönsünler, ailelerine kavuşsunlar. Bırakın ki biz de yaşama dair biraz daha umutlanmış olarak evlerimize dönelim." dedi. Akabinde yanımızda sembolik olarak bulundurduğumuz oyalı yazmalarımızı ellerimize bağlayarak sessiz çığlığımızı attık. 3 dakika ne kadar da uzundu aslında.

Daha sonra Katar Prensesi Asya El Rubai, Afgan milletvekili Hümeyra Ayubi ile Ukraynalı milletvekili Olga Bogomolets ve Pakistanlı milletvekilleri bu hazin olaylar karşısında açıklamalarda bulundu.

Konvoy hareketinin en ön safında duran başta İHH yönetim kurulu üyesi Gülden Sönmez'e, ardından diğer STK üyelerine, özveriyle hazırlanan bu büyük organizasyon için ve unuttuklarımızı bize hatırlattıkları için gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Allah herkesten razı olsun.

Savaşın hukukunun ve ahlakının olmasını dua eder ve tabii ki böyle bir zamanda ne yaparsak yapalım, ne ile meşgul olursak olalım Rabbimizin bilincimizi, heyecanımızı hep diri tutmasını niyaz ederim.

 

Ayşenur Usta

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2018, 13:05
banner12
YORUM EKLE

banner19