Vicdan gününde Ahmet Özcan konuştu

Sakarya İlahiyat Fakültesi Mavera Öğrenci Topluluğu Ahmet Özcan'ı ağırladı.

Vicdan gününde Ahmet Özcan konuştu

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mavera Düşünce ve Edebiyat Topluluğu olarak 16 Mart Çarşamba günü Yarın Dergisi editörü yazar Ahmet Özcan’ı ağırladık.16 Mart bizim için oldukça anlamlıydı. Bugünü 30. Harf Edebiyat Dergisi’ne bizlerde katılarak Dünya Vicdan günü ilan ettik. Nitekim takvimler 16 Mart 1988’i gösterdiğinde İran-Irak Savaşı esnasında Irak’ın kuzeyinde Halepçe’de Saddam Hüseyin tarafından başlatılan operasyonda binlerce insan katledilmişti. Yine tarihler 16 Mart 2003’ü gösterdiğinde ise Amerikan vatandaşı olan Rachael Corrie Gazze direnişine katılmak için yollara düşmüştü. Filistin’de anlamlı direnişini sürdürürken bir İsrail buldozerinin altında can vermişti.

Ahmet Özcan, Teolojinin JeopolitiğiProgramımıza bu iki önemli olayla ilgili videoların gösterimiyle başladık ve bu günü, cesareti büyüten soylu insanlara armağan ettik. Sesimizin ne Halepçe’ye ne de Filistin’e gitmeyeceğini bilmemize rağmen. Unutmamak ve unutturmamak adına bugünü vicdana adadık.

Ahmet Özcan neler söyledi?

Daha sonra ise Ahmet Özcan’dan “Teolojinin Jeopolitiği”ni dinledik. Özcan da bir daha Halepçeler yaşanmasın ve Rachael Corrie’ler ölmesin diye dini yeryüzüne hâkim kılmanın öneminden, İslamsız bir dünyanın sömürüye, adaletsizliğe mahkûm olacağından ve yeryüzünde tevhidi mücadeleyi var kılmanın öneminden bahsetti. Biz gençleri de Batı’nın oyunları karşısında dirençli ve gözü açık olmaya davet etmekle beraber içinde bulunduğumuz dünyayı kendi dinimiz başta olmak üzere kültürümüz ve bu eşi benzeri bulunmayan geleneğin mirasıyla anlamlandırabileceğimiz mesajını verdi. Aynı zamanda Türkiye’nin gerek iç ve bilhassa dış politikada yükselen yıldızının Türkiye’ye yüklediği misyonun önemine de atıfta bulunarak Müslüman coğrafyanın Türkiye bakış açısını değerlendirdi.

Ahmet Özcan, Davası OlmayanFarklılıklara saygı!

Sorunlarımızı ise ancak birbirimizin farklılıklarına saygı duyarak aşabileceğimizi söyleyen Özcan, tüm Müslümanların üzerinde buluşacakları ortak bir zeminin var olduğunun, bu ortak zeminde buluşmamızı engelleyen sömürgeci batılı güçlerin oyunlarına ise aldanmamızın altını çizdi.

Salonda bulunan arkadaşlarımızın sorularını cevaplayan Özcan konuşmasını Rachael gibi “adaletsizliğe dur diyen” bir idrake sahip olmamız temennisiyle bitirdi.

Konferansımız fakültemiz tarafından Ahmet Özcan’a takdim edilen hediyeyle sona erdi.

 

Selma Elmas adaletsizliğe dur diyen bir idrakle yazdı

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2011, 10:18
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet y
mehmet y - 8 yıl Önce

Ahmet Bey daha önce mesai harcadığı mecmualara bakıyorum da, şu "farklılıklara saygı" hastalığına ne ara yakalanmış bilmiyorum. Eski mecmuaların alamet-i farikası olduğundan değil, Ömer Karaoğlu kaset kapaklarına bakıyormuşum gibi geçmişten bugüne. Savrulma kaçınılmaz ne yazık köklerden çıkmış bir hayal sahibi değilseniz.

Selma Elmas
Selma Elmas - 8 yıl Önce

Farklılıklardan ne anladığınıza bağlı sayın Mehmet Y.....

ayşe gül aslan
ayşe gül aslan - 8 yıl Önce

farklılıklara saygı gibi erdemli bir davranış ne zamandan beri hastalık sayılır oldu?birilerinin bazı konuları üstüne basa basa işlemesi lazım artık.bizim zihinlerimize kazınan yanlış fikirler bir grup kötü niyetli insanın yıllardır üstüne basa basa medyada işlenmesiyle olmadı mı? birine 40 defa deli derseniz deli olur diye bir söz vardır

M.ALİ BİELN
M.ALİ BİELN - 8 yıl Önce

S.A hak aşkına erdem kardeş insanları yaftalamak ne kadar kolay...lütfen ahmet özcan hakkında yazdıklarını vicdan muhasebesinden geçir..artık müminlerde bir hastalık hasıl olmuş hemen anlamadan dinlemeden yargıla..ne diyorsun kardeş senden faklı düşünene saygı hoşgörü olmayacak mı hemen adamı nerdeyse döneklikle suçladın dikkat et kardeş dikkat...vessalam..

banner19

banner13