Vefa sadece bir apartman ismi değil

Sadık Yalsızuçanlar; edebî dünyaya girişini, Vefa Apartmanı'nı ve Tevfik İleri'yi anlattı.

Vefa sadece bir apartman ismi değil

12 Nisan 2011 tarihinde TYB İstanbul Şubesi’ndeki “Mürekkebi Kurumadan” programının bu ayki konuğu Sadık Yalsızuçanlar oldu. Söyleşi, Sadık Yalsızuçanlar’ın edebiyat dünyasına nasıl girdiğiyle başlayıp, daha önce dünyabizim’de çıkacağı duyurulan son kitabı “Vefa Apartmanı”  üzerine yapılan yorumlar ve açıklamalarla sürdü.

Edebiyat dünyasına nasıl girdi?

Sadık Yalsızuçanlar, Vefa Apartmanı1978 yılında üniversite sınavına girdiğini söyleyen Sadık Yalsızuçanlar, aslında tıp fakültesine gitmeyi amaçlamasına karşın içinde bulunduğu çevreden edebiyat öğretmenliği okuması yönünde öneriler alınca Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne gittiğini söyledi. Yalsızuçanlar, edebiyat dünyasına girişini:  “Aşk aptalların düştüğü bir çukurdur, beni zorla ittiler ağabey.” benzetmesiyle anlattı. Öğrenimine devam ettiği günlerde kendi gibi taşralı bir öğrencinin annesine karşı terbiyesizce hareket ettiğine tanık olan Sadık Yalsızuçanlar, bu durum karşısında öfkelendiğini ve eve dönünce “Ana” isimli ilk öyküsünü yazdığını söyledi. Bu sırada edebiyat, tarih, sosyoloji, felsefe ve din üzerine okumaları yaptığını belirten Yalsızuçanlar, öyküye yönelişini modernizmin getirdiği hızlı ve ritmik hayatın; öykünün doğasında var olan, aniden gelişen olaylarla özdeşleşmesine bağladı.

Yıkanmış bir ruh: Tevfik İleri

Programın ikinci bölümünde Vefa Apartmanı ve Tevfik İleri ele alındı. Kitap, çetrefilli bir hayat karşısında İslamî duruşundan ödün vermeyen, dürüstlüğünü ve şerefini hiç yitirmeyen Tevfik İleri’yi konu alıyor. Tevfik İleri, Demokrat Parti zamanında milletvekilliği ve üç dönem bakanlık yapmış bir isim. Yazar Sadık Yalsızuçanlar’ın yorumuyla; saf, duru ve hesapsız kitapsız bir memleket sevgisiyle yanıp tutuşan Tevfik İleri hiç haram lokma yememiş, kendini memlekete hizmet etmeye adamış; bilinmeyen bir sevdalı. Öyle ki, çok sevdiği eşiyle evlilik kararı alırken ‘önce memleketi sonra birbirimizi seveceğiz’ şartını öne sürebilmiş.

Tevfik İleri ismine Risale-i Nur mektuplarında da rastlamak mümkün. Said Nursî onu “imanı parlak bir kahraman” olarak nitelemiş. Söyleşide Sadık Yalsızuçanlar’ın Tevfik İleri’yi:  “Tanrı’nın yağmurdan hizmetçileri vardır; toprağa düşünce mısır, suya düşünce inci olurlar.” cümlesiyle tanımlaması dikkate değerdi. Tevfik İleri; üç dönem boyunca bakanlık yapmasına rağmen kirada oturan, çocukları özel okullarda okumayan, çocuklarına üç yıl aynı elbiseyi her sene yama yaparak giydiren, arabası olmayan ve köylere yaya giderek öğretmenlik yapıp maaş almayan bir mücahittir. Öyle ki Tevfik İleri bir söyleminde; bakan olduğunu imza attığı belgelerle hatırladığını söylemiş. Adnan Menderes dönemine yakından tanıklık eden Tevfik İleri, Yassıada’da idamla yargılanmış, daha sonra müebbet hapse mahkûm edilmiş, türlü eziyetlere maruz kalmış ve Kayseri Cezaevi’nde kanserden vefat etmiştir. Sadık Yalsızuçanlar  ‘Vefa Apartmanı’ adlı kitapla Tevfik İleri’nin şahsını ve o dönemin tarihini kaleme alıyor.

Tevfik İleri’nin mektupları

Kitap, Tevfik İleri’nin, eşi Vasfiye Hanıma elli kelime sınırıyla yazmasına izin verilen mektuplarını da içeriyor. Kitapta yer alan ve söyleşide de geçen bir diğer ayrıntı Tevfik İleri’nin ölmeden üç ay evvel çocuklarına yazdığı mektuptu.

Kitaba adını veren Vefa apartmanında Tevfik İleri’nin ailesi, çocukları ve hüzün dolu anıları hala yaşıyor. Ev ziyaretçilerini, kitap da okurlarını bekliyor.

 

 

Onur Pınargil Vefa’nın yalnızca bir apartman ismi olmadığını hatırlatıyor

Yayın Tarihi: 14 Nisan 2011 Perşembe 10:42 Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2011, 23:36
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
GÖNÜL ÖZ
GÖNÜL ÖZ - 10 yıl Önce

SADIK YALSIZUÇANLARI NE ZAMAN DİNLESEM VEYA OKUSAM KİMİ ANLATIRSA ANLATSIN İÇİMDE DERİN BİR MERAK UYANIYOR YAŞATTIĞI MANEVİ YALINLIK İÇİN MİNNET DUYUYORUM ARAŞTIRMA VE ÇALIŞMALARINDA BAŞARILAR DİLİYORUM