Vay be, adam Adidas giyiyor!

Hem misli misli para ödüyor hem de bedavadan reklam yapıyor. Ne dersin böyle adama?!

Vay be, adam Adidas giyiyor!

Ayaklı reklam bilbordları. Daha da kötüsü yaptıkları reklamlardan,  reklam logosunu başlarının üstünde taşıyıp düştükleri rezil duruma rağmen beş kuruş para almamaları. Zavallıca olanı ise hem para verip hem de o ürünlerin reklamını yapmaları. 

Logo başlardaLogo baş üstünde!

Kapitalizmin uşaklığının lider malları olan spor giyim markaları, ürettikleri şapkaların üstüne ince bir desen, bir sanat ve emek işlemekle vakit kaybetmiyorlar. Yaptıkları tek şey markalarının logolarını şapkaların üstüne yapıştırmak. Komik, gerçekten komik. Kendi kalitelerinde bir başka marka, reklam ihtiyacını şehrin göbeğindeki bilboardlara yüz binlerce lira vererek giderirken Adidas, Nike ve Puma gibi markaların buna ihtiyacı yok!

Adidas TeyzeOnların reklamını yapacak, her gün Beşiktaş’ta, Üsküdar’da, Taksim’de, Kadıköy’de, Ankara'da, Eskişehir'de gezici ve ayaklı reklam bilbordları var. Bedelsiz reklamını yapacaklar. Pardon bedelsiz mi dedim, affola. Reklamı yapacak olan müşterinin aynı kalitedeki bir şapkaya mukabelen üzerinde sadece o logo var diye ödeyeceği fazladan on kat ücret bedeli vardır. Yani reklam yapacak olanlara fazlasıya para ödettiren bir kapitalist zihniyet var karşımızda. 

Bedavaya ayaklı bilbord reklamları!

Ama kızmak mı lazım? Hayır elbette. Hangi üretici sırf logosunun hürmetine o şapkayı  kalitelerine mukabil kat kat fazla para verip ayakta reklamını  yapacak olan kitleyi kaçırır ki!? Hem de öylesi bir reklam ki, başımızın tam üstünde şeref gibi, üç hilal gibi taşıdığımız Adidas logosu. Ha, bazıları reklam afişlerinin yerlerini değiştiriyor. Kimisi tşörtünün üstüne baştan başa bir Adidas logosu istiyor, kimisi pantolona, kimisi ayakkabısına... Ama bir gerçek var ki vücudunda Adidas logosunu gösteren âbâd oluyor. Vay be, adam Adidas giyiyor!

“Vay be adam Adidas giyiyor!” cümlesinin anlamı sokakta riya içerir ama bende karşılığı öyle değil. Bence bu tişörtleri, şapkaları nefsini öldürmek isteyen dervişler giysin. Aba’dan daha fazla nefis terbiyesi muhteva ediyor, keçeden daha kötü bir görünüm veriyor. Düşünsenize değersiz bir eşantiyon almışçasına, şapkada size ait bir şey yok da, şapkayı dağıtan üretici firmanın reklamı var. Sokaktaki değil de bendeki karşılığına geleyim bu tarz şapkaların yahut giyimlerin. Tüketim kültürü entegrasyonu

Yazık adama, hem bir üretici firmayla reklam yapmak üzere anlaşıyor. Hem de yapacağı reklamın karşılığında para alamıyor. Yahu para alamıyor da, bari reklamını yapacağı şapkayı ücretsiz alsa. Yuh artık bir de ona mı para veriyor, hem de cinsinin on misline! Yuh, yuh, yuh!

 

 

Ahat Özgerzen birileri enayiyse, üreticiye sual olunmaz dedi

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 10:20
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice Hiranur Tüfekci
Hatice Hiranur Tüfekci - 10 yıl Önce

Harika bir yazı duygularıma tercüman olunmuş. Öyle güzel akıcı bir dil ile sıraya dizilmiş ki cümleler okuyupta akıl almayana yuhh..
son cümle güzel... şapkayı kısaca beleş istiyoruz :)

adidas giyen zavalli
adidas giyen zavalli - 10 yıl Önce

valla ben de adidas giyiyorum, giydigim ilk spor ayakkabi dolayisiyla ilk adidas... dolayisiyla pek ustume alinmadim zaten marka hayranligindan nefret eden birisiyim. ayrica bu nikedir efendim pumadir adidastir urettikleri mallarin cogunda hic estetik yok ocu gibiler okadar para verip de alana sasarim. ayakkabinin ustundeki hayvan kadar marka logosundan da nefret ediyorum, tek bi iyi yonu var ayakkabi rahat

banner19

banner13

banner26