Van'da tarihi eserler yenileniyor

Horhor Camisi, Van Kalesi ile beraber Van'ın diğer tarihî eserleri de restore ettirilerek, Ramazan Ayı'na yetiştirilecek.

Van'da tarihi eserler yenileniyor

 

11. yüzyıldan itibaren Türk hakimiyetine giren ve sırasıyla Ahlatşahlar, Eyyubiler, Harzemşahlar, Anadolu Selçukluları, İlhanlılar, Karakoyunlular, Akkoyunlular ve Safevilerin hâkimiyetinden sonra 1548 yılında Osmanlılar'ın idaresine geçen Van'da tarihî eserler yenileniyor. Vali Münir Karaloğlu, restorasyonu devam eden ve Türk halkı için çok önemli bir ibadethane olan Horhor Camisi’nin Ramazan ayına yetiştirilerek teravih namazlarını burada kılmak istediklerini ve Eski Van'ın bütün tarihî eserlerini restore edeceklerini söyledi.

2011 yılında restore edilerek ibadete açılan Hüsrevpaşa Camisi, 23 Ekim ve 9 Kasım’daki Van depremlerinde hasar görmüştü. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yeniden ihalesi yapılan Hüsrevpaşa Camii ve Külliyesi ile birlikte Kayaçelebi ve Horhor Camilerinin  de tadilatı yeniden yapılıyor.

Vali Karaloğlu, Hüsrevpaşa Camii'nin de, minare ve son cemaat yerindeki sıkıntılar nedeniyle, Ramazan ayına yetişmesinin zor olduğunu söyledi. Geçen yıl çıkış yolu onarılan Van Kalesi'ndeki surların restorasyon çalışmaları ise devam ediyor.

 

İslam Gemici bildirdi

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2013, 11:32
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13