Üstadı kitaplarını okuyarak tanıyabiliriz

Şair, yazar Recep Garip, Tokat’ta gençlerle buluşarak onlara Necip Fazıl’ın edebi ve mücadeleci kimliğini anlattı. Mustafa Uçurum yazdı.

Üstadı kitaplarını okuyarak tanıyabiliriz

Necip Fazıl’ı anlamak ve anlatmak. Buna her geçen gün daha çok ihtiyacımız var. Her fırsatta konuyu Üstad’a getirmek ve onun düşünce dünyasından günümüzü ve geleceği okumak; her gün bir yanımızı kaybettiğimiz bu çağda en sık yapmamız gereken çalışmalardan olmalıdır.

Artık birçok vesile ile Üstad Necip Fazıl’ın adı anılıyor ve yeni nesillere onun daha iyi tanıtılması için uygun ortamlar oluşturuluyor. Tokat’ta da Yeşilırmak Şiir Akşamları bu yıl Necip Fazıl Kısakürek’in anısına tertiplendi. Programa katılan şairler şiir programından önce liselerde gençlerle buluşarak onlara Üstad’ı anlattılar. Bu şairlerden biri de Recep Garip’ti.

Üstad’ı tanımanın en doğru yolu onun kitaplarını okumaktan geçer

Recep Garip, gençlere gençlik yıllarında tanışma fırsatı yakaladığı Necip Fazıl’ı anlattı. Birinci ağızdan onunla ilgili anılarından bahsetti.

Necip Fazıl’ı tanımak edebiyata, şiire, güzel olan her şeye atılan ilk adım gibidir. Daha şairliğe başladığı ilk yıllardan itibaren adından söz ettiren bir şair olan Necip Fazıl’ın mücadeleci kimliği ve şiire olan yatkınlığı önemlidir. Bütün bunları Recep Garip, Üstad’ın hayatından ve şiirlerinden örnekler vererek gençlerle paylaştı. Üstad’ın şairliğe nasıl başladığını, edebiyat çevrelerinde ilk olarak nasıl tanındığını ve düşünce dünyasında geçirdiği değişimleri kitaplarından örneklerle aktardı.

Recep Garip’in program boyunca yaptığı en önemli vurgu; Üstad’ı tanımanın en doğru yolunun onun kitaplarını okumaktan geçtiği uyarısıydı. Kitaplarını okudukça hayatı, yaşananları, bu toprakları anlamak mümkün olacaktır. Sakarya’yı daha iyi anlamak, darbeleri, yasakları anlamak ancak Üstad’ın yazıklarını okumakla kazanılacak bilgilerdir.

Üç değere sımsıkı sarılmak gerek

Recep Garip’in konuşmasının en ilgi çekici noktası, Necip Fazıl’dan başlayan bir silsileyi öğrencilerle paylaşmasıydı. Necip Fazıl’ı tanıyan, onu anlamaya çalışan gençlerin yapması gereken ikinci görev, Sezai Karakoç’u tanımaktır. Onun şiirleriyle, diriliş nesline yaptığı uyarılarıyla her şeyin biraz daha kirletildiği bu çağda kendine gelebilmek için en önemli duraklardan biridir Sezai Karakoç.

Recep Garip, Sezai Karakoç şiirlerinden örnekler vererek, Diriliş dergisinin önemini anlatarak yeni bir isimle tanıştırdı gençleri: Nuri Pakdil. Edebiyat dergisinin öneminden, nasıl bir mektep dergi olduğundan, kimlerin yetişmesine önayak olduğundan bahsetti.

Büyük Doğu, Diriliş ve Edebiyat dergisi. Bu üç derginin ve üç ismin bir neslin yetişmesindeki önemi üzerinde duran Recep Garip, bu isimlerin yanına M. Akif İnan, Erdem Bayazıt, Alaaddin Özdenören gibi edebiyatımızın yapıtaşı isimlerini de katarak gençlerin zihinlerinde bir dönemin edebi dinamiklerini canlandırıcı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Programı ilgiyle dinleyen gençlerin program sonunda ardı ardına sordukları sorular, onların Üstad’a ve şiire olan ilgilerinin bir göstergesiydi. Her fırsatta gençlere ustaları anlatmanın ne kadar önemli olduğunun bir ispatı olan programda şair Nuray Alper de gençlere Necip Fazıl için yazdığı şiirini paylaştı.

 

Mustafa Uçurum izledi, yazdı

Yayın Tarihi: 05 Haziran 2014 Perşembe 12:19 Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2014, 12:24
banner25
YORUM EKLE

banner26