Üsküdar'da yeni bir dernek açıldı

Bu cumartesi çok verimli bir akşamı daha yaşattı Rabbim, şükürler olsun. Hem yeni açılan Burak Derneği'nin ilk programında bulunduk hem de şu sıralar İstanbul'da olan, Filistin deyince akla ilk gelen isimlerden biri Şeyh Raid Salah'ı dünya gözüyle gördük.

Üsküdar'da yeni bir dernek açıldı

Burak Derneği açıldı

24974Kültür sanatın nabzının attığı yerlerden biri olan Üsküdar’da bu hafta açılan Burak Mukaddes Mekânları Tanıtma ve Kültür Derneği, başkanlığını Şeref Erdoğan’ın yaptığı, “Burak Burak’ınız olsun” sloganıyla yola çıkan, İslam coğrafyaları hakkında halkın bilgilendirmesini ve mukaddes mekânlarımızın rehberliğini yapmaya niyetli yeni bir soluk. Açılış programını Şeyh Raid Salah ile gerçekleştiren dernek, bu ilk programda Raid Salah’ın yaptığı çekilişle 3 kişiye Haziran’daki Miraç Gecesi’ni Mescid-i Aksa’da idrak etmek üzere Kudüs ziyareti sözü verdi.

Türkiye’ye taziye

Kuran tilaveti ve dernek başkanının konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Şeyh Raid Salah, sözlerine Necmettin Erbakan’ın vefatı dolayısıyla Türkiye’ye taziyelerini sunarak başladı. “Eğer Türkiye Necmettin Erbakan için ağlıyorsa, Kudüs de Necmettin Erbakan için ağlıyor” diyerek Erbakan’ın savunduğu davanın tüm Müslümanları kuşattığına dikkat çekti.

Şeref Erdoğan
Şeref Erdoğan

Mavi Marmara önemli bir adımdır

Ömrünü Kudüs’ün özgürlüğü için mücadele ederek şereflendirmiş Raid Salah, Mavi Marmara’ya da değinmeden geçmedi elbette. “Şundan izzet duyuyorum ki Mavi Marmara’da Türk kardeşlerimiz şehit olmuş, yaralanmıştır. Bu hadise Türk kanıyla Filistinli kanını birleştirmiş, beraber kılmıştır. Bu da Mescid-i Aksa’nın kurtuluşu ve zafer için önemli bir adımdır” sözlerinin ardından İsra Suresi’nin ilk ayetini hatırlatarak Kudüs Meselesi’ni daima gündemde tutmamız gerektiğine vurguda bulundu.

Kalkın Kudüs’e gidelim

1,5 Milyar Müslüman’ın böylesine ayrılmasına karşın bizleri bir arada tutacak sebebin Mescid-i Aksa olduğu belirten Salah, Mescid-i Aksa’nın kaderinin Mescid-i Haram’ın kaderinden bir parça taşımasına dikkat çekerek Kâbe’ye giden akın akın Müslüman’ı Kudüs’e de davet etti. Kervan kervan gidip, tekbirlerle şehrimize girip, zaferle sokaklarında yürümeye çağırdı.

Slogan atıyorsak sadık olalım

Sonrasında Raid Salah, “Birruh, bidem, nefdike Ya Aksa” diye attığımız sloganları bir kez daha düşünmeye davet eden şu sözleri söyledi: “Kendimize karşı sadık olalım. Allahu Teala’ya karşı sadık olalım, Mescid-i Aksa’ya karşı sadık olalım. Eğer bizim ruhlarımız, kanlarımız, mallarımız Mescid-i Aksa’dan daha az değerli ise işte o zaman biz sadık insanlar oluruz.

24976Mescid-i Aksa için zeytin yetiştirelim

Bir gün Meymune (ra) Efendimiz’e (sas) sorar: “Ya Rasulullah, bizlere Mescid-i Aksa hakkında bilgi ver. Mescid-i Aksa nedir?” Efendimiz (sas) cevap verir: “Mescid-i Aksa mahşer yeridir. Mescid-i Aksa yeniden dirilme yeridir. Oraya gidin ve orada namaz kılın” O zamanlarda Mescid-i Aksa’nın Romalıların ihtilali olmasının altındaki mesajı Müslümanların engelleri aşması gerektiğine yorumlayan Salah, hadisin devamını da anlattı: Meymune (ra) “Ya Rasullullah, oraya gidemezsek ne yapalım?” deyince Efendimiz “Oranın kandillerinde yakılmak için zeytinyağı gönderin.” buyurur.

Raid Salah
Raid Salah

Raid salah bu hadisi aktardıktan sonra bir arazi alınıp, burada sadece Mescid-i Aksa için zeytin yetiştirilmesini, sonra bu fikrin tüm İslam dünyasına yayılması temennisinde bulundu.

Nurettin Zengi kimmiş?

Konuşma sırasında yaklaşık bin yıl önce yaşamış bir Müslüman’dan bahsetti Şeyh Raid Salah. Nurettin Zengi… Haçlılar Mescid-i Aksa’yı işgal ettiğinde Müslümanlar grup gruptur, dağılmıştır. Nurettin Zengi bir minber yaptırır ve insanları toplayarak “Biliyor musunuz bu minberi Mescid-i Aksa’ya koyacağız” der. Bu adımla Müslümanlar uyanır ve Selahaddin Eyyübi minberi Mescid-i Aksa’ya koyar. Daha sonra İsrail saldırılarıyla yıkılan minberin yerine Raid Salah yeni bir minber yapılması ve bu minberin tüm İslam âleminin birleşmesi, kendine gelmesi için bir yol olması teklifinde bulundu. Mescid-i Aksa’dan başka hiçbir yerde kullanılmayacak bir minber…

24978Bayraklarla gelin

Salah’ın Mescid-i Aksa için bir başka teklifi de Selahaddin Eyyübi’nin sözleri oldu: “Bütün Müslümanlar bayraklarını alsınlar, kafile kafile Mescid-i Aksa’ya gelsinler.” Bu elbette zor bir iş. Ancak nereye kadar gelinebiliyorsa gelinip, orada namaz kılınmalı ve Mescid-i Aksa’ya ulaşana kadar çabalanmalı.

Raid Salah’ın Mescid-i Aksa’da buluşma duasına âminler gönderdikten sonra, Sena isimli sevimli kardeşimizden Unadıkum marşını dinledik. Mikail konseri ve ezgi aralarında anlatılan Mavi Marmara anılarının ardından sıra çekilişle Mescid-i Aksa’ya gidecek nasipli isimlere geldi. Raid Salah çekiliş için elini kutuya daldırdığında, ben onun yüzündeki huzurlu tebessümü izliyordum.

Bu arada Raid Salah’ı görmek için hâlâ çok geç değil. Kendisi pazartesi günü saat 15:00’de Marmara İlahiyat Fakültesi’nde olacak.

 

 

Ayşe Sadiye Doymuş, Kudüs için toplandık, toparla bizi Allah’ım dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2011, 16:15
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26