Üsküdar'da Mesnevi Dersleri

Mesnevi okumaları şükür ki bugün yeniden ve giderek artan bir ilgiye mazhar olmakta. Üsküdar'da bir halka daha var.

Üsküdar'da Mesnevi Dersleri

ÜSKÜDAR'DA MESNEVİ DERSLERİ

 

Hz. Mevlana'nın Mesnevi'si asırlar boyunca sadece Mevleviler için değil farklı meşreplerden Müslümanlar için de bir irşat kitabı olmuştur. O ortak bir mirastır, "mîrî malı"dır. Şeyh Galip, bu hakikati "Esrârını Mesneviden aldım / Çaldımsa da mîrî malı çaldım" diyerek ne güzel ifade etmiştir.

 

Geçmişten günümüze tasavvuf halkalarının yanı sıra halk arasında da teveccüh gören Mesnevi okumaları şükür ki bugün yeniden ve giderek artan bir ilgiye mazhar olmakta. Anadolu'nun dört bir yanında mesnevi dersleri yapılıyor. Valilikler, yerel yönetimler, vakıflar, dernekler, Mesnevi muhibleri önayak oluyorlar, yeni ders halkaları teşkil ediliyor. Geçmişte sadece mevlevihane ve camilerde yapılan mesnevi dersleri artık kültür merkezlerinde, konferans salonlarında, vakıf-dernek binalarında da gerçekleştiriliyor. Böylece Hz. Mevlana'nın mesajı daha geniş kitlelere ulaştırılıyor.

 

İstanbul şüphesiz bu açıdan çok şanslı bir şehir. Pek çok mesnevi dersi halka açık durumda. Bu derslerden birisi de her on beş günde bir Üsküdar'da Hayat Nur Artıran Hanımefendi tarafından yapılıyor. 1960'lardan beri aralıksız Mesnevi dersleri yapan merhum Şefik Can Hocamız (o da Tahirü'l-Mevlevi'nin talebesi idi) 1999'da gözleri görmez olunca asistanı olan manevi kızı Nur Artıran Hanımefendi'ye vazifeyi tevdi eyledi.

 

Mesnevi bir muhabbet eseri olması veçhile, elbette evde de okunabilir ama onu muhabbet ehlinden dinlemek esastır. Üsküdar'da Benötesi Psikoloji Derneği'nde üç yıldan beri devam eden halka açık dersler aşk ve feyizden nasiplenmek için bir fırsat. Dersi müteakip icra edilen musiki, okunan ilahiler ve gülbank gönülleri sürura sevk ediyor. "Gök sofrasından sonra kurulan yer sofrası"nda da bir başka bereket var.

 

İlgilileri için belirtelim; önümüzdeki ilk ders 18 Ocak Pazar günü (yani bugün) saat 14:00'te Benötesi Psikolojisi Derneği'nde.

           

Adres: Selman-i Pak Cad. Şeyh Yokuşu Sok. 50. yıl İş Hanı. No:10/23 Üsküdar/İstanbul

            Telefon: 0 216 553 84 75

 

Mustafa Kula yazdı 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 10:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
zeynep
zeynep - 10 yıl Önce

allah hayat nur hanımı dinlememi nasip etmiş...bir kez dinledim şimdi yaşıyorken 2.yi gerçekleştirmemek kulaklarıma haksızlık olmaz mı?
cumartesi günleri varmı?

abdul muhsin erengül
abdul muhsin erengül - 10 yıl Önce

allah hanım efendiden ebeden razı olsun tv de izlemiştim şahsen konuşmasını çok beğendim fakat bazı kimseler özellikle bayanlar bu kadar ilim sahibi hem tasavvuf ehli dine vakıf bir insan neden kuranın kesin emri olan örtünmeyi uygulamıyor bu kadar hakikat içinde bu bir tezat teşkil ediyor sebebi hikmeti izah edlirse böyle sui zanlardan kurtulalım denildi.cevab için şimdiden teşekkürler

Yasemin
Yasemin - 9 yıl Önce

Hayatnur hanımın sohbetini bir televizyon kanalında dinlemiştim. sohbeti çok güzeldi. Acaba bugün itibarıyla Üsküdar'daki bu sobetler devam ediyor u? Teşekür ederim.

banner19

banner26