Üsame'yi göbüşlü diyerek sevmiş Efendimiz

Yazar Halime Demireşik, ‘İslam’da Çocuk Hakları’ konulu bir seminer verdi..

Üsame'yi göbüşlü diyerek sevmiş Efendimiz

 

Yazar Halime Demireşik Hoca’nın, “İslam’da Çocuk Hakları” konulu semineri vardı bu hafta Beylikdüzü Şehbal’de… Neslin inşasında faydası olacak, kaliteli bir seminerdi. Katılanların çoğunluğu anne olunca, sorulan sorular ile de faydalı bir seminer gerçekleşti. Hiç duymadığım hadis-i şerifler duydum bu seminerde… Halime Hocamız önce, anne babanın çocuğu üzerindeki haklarından bahsetti.

Çocuğa kara böcek manasında ‘Şuca’ adı konulmuş

Halime Hocadan bir kıssa duydum ki, İslam’ın inceliğine tekrar hayran kalmış oldum. Hz. Ömer’in yanına bir aile gelip çocuklarını şikâyet etmiş. Çocuk da, “anne, babanın hakkı varsa benim hakkım yok mu İslam’da” diye hemen kendisini savunmaya çalışmış. Bunun üzerine Hz. Ömer çocuğun bu sorusunu beğenerek “tabii ki var” demiş. “Adın ne bakalım” deyince Halife Ömer, çocuğun hakkı işte tam da orada zuhur etmiş. Çünkü çocuğa kara böcek manasında ‘Şuca’ adı konulmuş. “O zaman” demiş anne ve babaya dönerek Hz. Ömer, “asıl ceza verilecek olan sizsiniz.”

Yavuz Bahadıroğlu’nun bir konferansına katılmıştım. Bir anne söz istedi ve sordu, “Çocuğum Kaya’ya bir türlü sözümü dinlettiremiyorum. Ne yapmalıyım?” Cevap ise tahmin ettiğiniz gibi isme binaen oldu.

Yine bir gün yolculuktayım. Bütün yol boyunca bir anne çocuğunun mızmızlanıp ağlamasını durduramadı. O çocuğun ismi de Ateş idi… Varın gerisini siz düşünün…

İslam kız çocuğuna apayrı bir kıymet veriyorHalime Demireşik

“Kadının en bereketlisi ilk çocuğu kız olandır” buyurmuş Rasulullah (s.a.v)… Kız çocuğu nasıl büyük bir nimet ki annenin bereketine vesile oluyor.

“Çocuğun babası üzerindeki hakları ismini ve edebini güzel yapmasıdır” buyruluyor yine bir hadiste… Maalesef çocuk yetiştirilmesi yalnız anneye ait olarak bilinir ya da sorumluluk onun üzerine atılır. Hatta çok yanlış bir şeydir ki çocuk hata yaptığında baba, anneyi sebep gösterir. “Babanın çocuğu üzerindeki haklarından birisi de aklı erince, ona namazı öğretmesidir” buyruluyor hatta yine hadis-i şerif’te… Yine çocuğa yazı, yüzme, atıcılık öğretmesi ve temiz yiyeceklerle rızıklandırması da babaya ait…

Kur’an’a baktığımız zaman da Lokman (as)’ın oğluna tavsiyeleri vardır. Terbiyenin oluşmasında şefkat ile beraber sertlik de gerekir. Bu duyguları da baba daha kolaylıkla verir.

“Çocuğu olan onunla çocuklaşsın” buyuruyor Peygamberimiz (s.a.v)… Hatta şunu duydum da çok hoşuma gitti, gülümsetti beni… Hz. Zeyd’in oğlu Üsame’yi çok severmiş Efendimiz (s.a.v)… Üsame kilolu biriymiş ve Efendimiz (s.a.v) Üsame’yi “göbüşlü” diyerek severmiş.

Başka bir hadiste ise “toprak çocuğun baharıdır” diye buyrulmuş. Efendimiz (s.a.v) çocukların toprak ile oynamasını tavsiye etmiş.

Çocukların haklarının anne ve babanın yetiştirmesinden doğması bilinciyle, bu seminerinde çocuk haklarına değinen Halime Demireşik Hoca her ayın son perşembesi Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde seminerlerine devam edecek inşallah.

 

Eslem Nilay Bozdemir haber verdi

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2012, 03:23
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
esin kübra
esin kübra - 7 yıl Önce

çok hoş bir yazı. elinize sağlık.

Eslem Nilay Bozdemir
Eslem Nilay Bozdemir - 7 yıl Önce

http://www.sebnem.org/prwmakale.php?makale_no=d042s010m1&catid=4&subid=21ayrıntılı bilgi için

Eslem Nilay Bozdemir
Eslem Nilay Bozdemir - 7 yıl Önce

http://www.sebnem.org/makale.php?catid=4&subid=21

banner19

banner13