Unutamayız Gazze'yi!

'Unutturmamayı, bu vakıayı ancak insanların hayatlarına bir şekilde sokarak başarabiliriz' fikrinden hareketle Boğaziçi Üniversitesi'nin yanında bulunan Nafi Baba Camii önünde açtıkları stantta üzerlerinde Filistini fotoğraflar bulunan bardak, anahtarlık

Unutamayız Gazze'yi!

Filistin Haftaları

Bir Filistin vardı, Bir Filistin Hâlâ var...

 

80"lerin sonlarında doğanların hayata dair ilk tecrübelerinden biri “birinci intifada”dır herhalde. Daha konuşmaya yeni yeni başladıkları dönem ise bir devrin sonuna tekabül eder; dünya tek kutba inmiştir artık. Bilinçlerinin açılmaya başladığı, okul yıllarına yeni düştükleri yıllar ise Bosna"da yaşanan katliamlara şahitlikle geçmiştir. Harçlıklarından üç beş kuruş arttırarak Bosna yardım kumbaralarına katkıda bulunmayan muhtemelen yoktur bu devirde. Küçücük yaşlarında eylemlerde babaları ve anneleriyle Sırpları lanetlemişlerdir hepsi. 28 Şubat ise başka bir nedenden de olsa meydanların yollarına dökmüştür bu nesli. Yeni bir bin yıla girerken ise bazıları, Kosovada yaşanan zulümden kaçan insanları sınıflarında ağırlamışlar, Kosova"da yaşananlara canlı şahitlik etmişlerdir.

 

Geçen sene gerçekleşen ve bu sene içinde de devam eden bir dizi etkinlik, bu ve benzeri tecrübelerin de etkisiyle bir grup gencin, içlerindeki merhametin ve insaniyetin ölmesine izin vermediklerini gösterdi İstanbullulara.

 

İsrail"in Filistin"e başlattığı son katliam harekâtından yaklaşık bir sene önce, insanların Filistin"de yaşanan daimî zulme kayıtsızlığının artmaya başladığı bir dönemde, oradaki kardeşlerini unutmayan bir grup arkadaş “ne yapabiliriz?” sorusunu kendilerine sordular ve “Unutturmamalıyız!” cevabına uygun olarak harekete geçtiler...

 

FİLİSTİN HAFTALARI

 

“Peki nasıl başaracağız da unutturmayacağız?” “Unutulanları nasıl hatırlatacağız?” sorularının akabinde çalışmaya başlayan ekip, uzun süren uğraşlarının sonucunda 17-24 Mart 2008 tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi"nde bir Filistin haftası düzenledi.

 

Unutulanları hatırlamak için Sefer Turan"ın “Duvar” isimli fotoğraf sergisi 1 hafta boyunca Boğaziçi Üniversitesi Natuk Birkan binasında sergilendi, ayrıca Sefer Turan, Füsun Bandır ve Rıdvan Kaya"nın katıldığı bir oturum gerçekleştirildi. Konuşmacılar Filistinde yaşanan zulmün gelişim sürecini ve bölgedeki gözlemlerini anlattılar.

 

“Unutturmamayı, bu vakıayı ancak insanların hayatlarına bir şekilde sokarak başarabiliriz” fikrinden hareketle Boğaziçi Üniversitesi"nin yanında bulunan Nafi Baba Camii önünde açtıkları stantta üzerlerinde Filistini fotoğraflar bulunan bardak, anahtarlık, atkı, rozet gibi ürünleri satışa çıkardılar.

 

Bu ürünler öğrencilerin, orada yaşanan zulmü hissetmelerini sağladı mı bilinmez ama üzerinden bir sene geçtikten sonra rahatlıkla söyleyebileceğimiz tek şey satılan bu ürünlerin öğrencilerin Filistin"i unutmamalarına yardımcı olduğudur. Yolda yürüyen öğrenciler, önlerinde yürüyen birinde Filistin ile ilgili bir rozeti gördüklerinde hafızaları canlanmaktadır, ya da standa uğramış olan birçok kişi artık evlerine girerken anahtarlıklarını çıkardıklarında Filistini hatırlamaktadır.

 

Boğaziçi üniversitesindeki Filistin haftasını müteakip 2 ay içinde biri Maltepe Üniversitesinde (9-14 Mayıs) biri de Bilgi Üniversitesinde (19-21 Mayıs) olmak üzere 2 organizasyon daha gerçekleşti geçen sene. Bu iki organizasyonda da stant kuruldu ve benzer aktiviteler gerçekleştirildi. Stant açıldı, konuşmacılar davet edildi... Filistin, hatırlatılmaya, unutturulmamaya çalışıldı.

 

Okullarda gerçekleştirilen yoğun çalışmaların geçen seneki son etkinliği ise Ramazanda Sultanahmet meydanında açılan stant ve Sultanahmet çevresinde gerçekleştirilen etkinlikler oldu. Bilinçlendirmeye ağırlık verildiğinden kitapcıklar hazırlandı bastırıldı. Turistler de unutulmadı. İngilizce kitapçıklar da hazırdı. Ve hummalı çalışmalar sonucu 15-22 Eylül tarihleri arasında Sultanahmet meydanında, Firuz Ağa Camii"nin arkasında açılan stant Sultanahmet"in Ramazan hengamesinde öne çıkmayı başardı. Meydana giren birçok kişi en azından “neymiş bu acaba” diyerek standa sokuldu ve satılan ürünlerden aldı, bir kısmı ise bilgilendirme kitapçıklarını almakla yetindi. Filistinde de balonlar uçsun yazılı balonlar stant çevresindeki çocuklara dağıtıldı. Ayrıca stant çevresinde Sefer Turan"ın “Duvar” isimli fotoğraf sergisi de yine 1 hafta boyunca ilgililerin beğenisine sunuldu. Etkinlik çerçevesinde Kızlarağası medresesinde bir panel ve bir film gösterimi düzenlendi.

 

Belirli bir çevrenin ilgisini çeken okul stantlarına nazaran ekip Sultanahmet Meydanındaki stant sayesinde çok geniş insan kitlesine sesini duyurma imkânı buldu. Bu vesileyle birçok kişi kendileriyle iletişime geçti ve benzer bir şeyi nasıl yapabilecekleri noktasında bilgi alabildi. Standı bekleyen arkadaşların en büyük moral kaynağı ise ziyarete gelen filistinliler oldu bu dönemde. Konuyla ilgili birçok arkadaş, standı ziyaret eden filistinlilerin duygularını ifade etmekte zorlandıklarını ve böyle bir hareket ile karşılaşmanın kendileri için büyük bir moral kaynağı olduğunu söylediklerini aktardı. Organizasyonu düzenleyenler için seslerini Filistinlilerin duymasını görmelerinin yanında en büyük sevinç Türkiye"de yaşayan başka Filistinlilerle iletişime geçme imkanları bulmaları oldu.

 

Son saldırıları ile hayatımızın tam ortasına düşen zulüm, geçen haftalarda 3 farklı okulda da aynı etkinliğin gerçekleşmesine vesile oldu. Fatih Üniversitesi, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesinde gerçekleşen Filistin haftaları, yaşanan acının daha içten hissedilmesi noktasında hoca, öğrenci, hasta, doktor farketmeksizin herkes tarafından yoğun bir ilgi ile karşılandı.

 

Tüm bu organizasyonları üşenmeden düzenleyen; sınavlarından, çalışmalarından ayırdıkları vakitlerle kendilerinden çok uzak diyarlarda yaşayan insanların acılarına ortak olmaya çalışan bu arkadaşları tebrik etmemek elde değil. Organizasyonun bir diğer takdire şâyan noktası da tüm organizasyonların merkezinde sadece öğrencilerin yer alması herhalde. Bu noktada söylebileceğim tek şey, öncelikle bu işi başlatan arkadaşlardan sonrasında tüm öğrencilerden benzer organizasyonların yapılmasını beklediğimizdir; Unutmamamız gereken çok acı var...

 

Son olarak, Biz de böyle birşey yapmak isteriz diye düşünenler, süreç hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler [email protected] adresinden bu arkadaşlara ulaşabilirler.

 

Mehmet ERKEN yazdı

Yayın Tarihi: 26 Ocak 2009 Pazartesi 14:16 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 12:22
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan nimet
hakan nimet - 12 yıl Önce

22 günlük direnişin destanlaştığı şehir yiğitgazze unutulur mu? bizi yeniden bizle tanıştıran, ümmet olma şuurunu yaşatan, dirilten gazze unutulur mu? unutmak yok... gazze bizimdir, biz gazzenin...

banner26