Üniversiteliler inisiyatif alacak!

Ankara'da üniversiteli öğrenciler İsrail büyükelçisinin evinin önündeki protestoda bir araya geldi.

Üniversiteliler inisiyatif alacak!

İsrail askerlerinin Gazze'ye insanî yardım taşıyan gemileri işgal etmesi üzerine bir araya gelen üniversiteli öğrenciler İsrail büyükelçisi Gaby Levy'nin önünde yaptıkları basın açıklamasında İsrail'i lanetlediler.

Beyaz çarşaflarıyla gittiler

Gazze - İbrahim Özdabak
(+)

Ankara'nın farklı üniversitelerinde okuyan 100’e yakın öğrenci dün bir araya gelerek İsrail'i protesto ettiler. Ellerinde 'Üniversite Gençliği Sırtını Dönmeyecek, Gözünü Yummayacak' pankartı olan gençler Kuğulu Park'tan İsrail büyükelçisinin evine yürüdüler. Kimi öğrenciler ise üzerlerine giydikleri beyaz çarşaf ve ellerinde 'Beyaz Çarşaflarımızla Geldik' dövizlerini taşırken, hep bir ağızdan İsrail'e lanet yağdırdılar.

Üniversiteliler inisiyatif alacak

Üniversiteli öğrenciler adına konuşan Abdülkadir Sarıbay, İsrail'in Gazze'de yaptıklarının her şeyden önce bir insanlık sorunu olduğunu ve insanî yardım taşıyan gemileri işgal etmesinin İsrail'in hayvandan da aşağı olmasının göstergesi olduğunu söyledi: “Bizler Gazze'deki kardeşlerimizin gözyaşlarını içimize akıtarak büyüdük. Çocuklarımıza kardeşleri ağlayan bir Gazze bırakmak istemiyoruz.” İsrail'in insanlık dışı politikalarına artık dur deme vaktinin geldiğini ve üniversiteli gençler olarak her konuda taşın altına ellerini koyacaklarını söyleyen Sarıbay'ın konuşması 'Kahrolsun İsrail', 'Tek Yol Şehadet', sloganlarıyla kesildi. İsrail Büyükelçisinin sınır dışı edilmesi ve İsrail'e hakettiği cevabın verilmesi gerektiğini söyleyen grup, basın açıklamasından sonra dağıldı.

 

Burak Gültekin oradaydı

Yayın Tarihi: 04 Haziran 2010 Cuma 15:17 Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2010, 16:40
banner25
YORUM EKLE

banner26