banner17

'Üniversiteden mezun olmuşsun gibi mutluyum'

Yenikapı mevlevihanesinde Sadrettin Özçimi ve talebeleri Sacit Açıkgözoğlu, Gülden Gürdamar ve Ömer Önder Cankurtaran'ın talebelerinin icazet törenine katılan Mehmet Erken, izlenimlerini yazdı.

'Üniversiteden mezun olmuşsun gibi mutluyum'

17 Mayıs Pazar günü, Yenikapı Mevlevihanesi'nde ilki gerçekleştirilen ebru sanatı icazet merasimine iştirak ettik. Şık bir davetiye ile davet edildiğimiz merasim, kuzenimin de icazet alacaklar arasında olmasının yanında, bir icazet merasimine şahitlik etmek için de ilgimi çekti ve öğlenleyin Mevlevihaneye vasıl olduk.

 
 
 

Tören, Sadrettin Özçimi ve talebeleri Sacit Açıkgözoğlu, Gülden Gürdamar ve Ömer Önder Cankurtaran'ın talebelerinin icazet töreniydi. Sadrettin Özçimi, Mustafa Düzgünman'dan aldığı icazetle talebelerini yetiştirmiş ve onlar da ebru taliplerine el vermişlerdi. Yani üç nesil bir aradaydı. 

İcazet verenlerin de üstadı konumundaki Niyazi Sayın ve Uğur Derman'ın da iştiraki ile bereketlenen tören, açılış konuşmaları ve icazetlerin dağıtımı ile başladı. Sonrasında ise talebelerin icazet tablolarının ve diğer çalışmalarının bulunduğu sergi salonuna geçildi. Sergi salonu, onlarca öğrencinin icazetleri ve eserleriyle çevrilmişti.

"Üniversiteden mezun olmuşsun gibi mutluyum"

Pek çok büyük organizasyonun tad kaçıran uzun konuşmaları ve ayakları bir pabuca sokan hızının aksine program, tam kararında başladı, devam etti ve Acemaşiran makamında gerçekleştirilen Mevlevi Ayini ile nihayete erdi.

Teyzemin kuzenime söylediği "Üniversiteden mezun olmuşsun gibi mutluyum" cümlesinin ortamın tamamına sindiğini ilk andan fark ettik. Heyecanlı bir öğrenci yoğunluğu ve daha da heyecanlı aileler. Bunların yanında heyecanlarını vakarları ile perdeleyen hocalar.

Belki de bir üniversite mezuniyetinden daha kıymetli bu icazetnamelerin, tamamiyle kendine has bir formda, tamamiyle kendine has bir şekil ile takdiminin ufuk açıcı olduğunu, özellikle vurgulamak gerekiyor zannederim. Tek-tipleşmiş, hiç kimsenin tad almadığı, ama geçen zamanın hatrına heyecan duyup bir nebze de "katlandığı" mezuniyet formlarının aksine, varlığı, akışı ile tüm iştirak edenlerin damaklarında latif bir tat bırakan bir tören...

Törenin hafızalarımızdaki naif güzelliğinin yanında, takdim edilen sergi kataloğu ve ufak ebrularımız ise, tertib edenleri her daim hayırla anmamıza vesile olacaktır sanıyorum.

Fotoğrafları büyütmek için üzerlerini tıklayınız.

Mehmet Erken yazdı

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2015, 10:17
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20