Üniversite 'Yargı'yı konuştu!

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ve Hukukçular Birliği Ortaklığıyla düzenlenen Yargı Reformu Sempozyumundaydık..

Üniversite 'Yargı'yı konuştu!
İTİCÜ Yargı Reformu Sempozyumu 2010 Şubat
(+)

Üniversitede yargı konuşuldu

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ve Hukukçular Birliği Ortaklığıyla düzenlenen Yargı Reformu Sempozyumundaydık. Sempozyum 20 Şubat 2010 Cumartesi günü yapıldı.

Gündemden ne kadar uzak durmaya çalışsam da sabah iskeleden okula kadarki yolumda bayilerdeki gazetelerin adeta bir krizi haber veren dehşet dolu haber başlıklarını görmezden gelemiyorum. Öyle ki, satıcıya çaktırmadan gazetelere şöyle bir yanaşıp, korsan gazete okumacılığı yapmak farz oluyor. Son birkaç girişimimde –ki ısrarla ucundan baktığım gazeteleri hala almıyorum- fark ettiğim, gündemin HSYK, yargının bağımsızlığı, yargının tarafsızlığı gibi konular üzerinde yoğunlaştığıydı. Neyse ki konuyu kendi içimde çözmeye çalıştığım süreçle okulum İstanbul Ticaret Üniversitesinin girişindeki afişleri görmem aynı zaman denk geldi: Yargı Reformu Sempozyumu, Hukukçular Derneği İşbirliği İle, 20 Şubat Cumartesi Eminönü Yerleşkesinde.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Demokrat – Yargı Derneği eş başkanı Doç. Dr. Osman Can, Hukukçular Derneği Başkanı Av. Kamil Uğur Yaralı,  İstanbul Ticaret Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sabri Orman ve İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Serap Yazıcı dahil hukuk camiasının önde gelen akademisyen ve avukatlarını ağırlamayı planlayan bu organizasyona geleceğin hukukçusu ve bugünün bilinçli vatandaşı olarak katılmayı çok istedim. Adalet Bakanı teşrif edememişlerdi, zira Ankara’da işler yoğundu. Buna rağmen katılımın yüksek olduğu; konuşmaların, tebliğlerin zaman zaman alkışlarla bölündüğü heyecanlı bir sempozyum oldu.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk FakültesiAçılış konuşması Adalet Bakanlığı'ndan

Sadullah Ergin aynı gün Brüksel'de başka bir programa katıldığı için  açılış konuşmasını; Adalet Bakanlığı’nın yargı reformu paketini, bu reform tasarısının özelliklerini ve amaçlarını bizimle paylaşan Bakanlığın AB Genel Müdürü Mustafa Elçim oldu.

Elçim, konuşmasında yüksek yargı sistemimizde Avrupa Birliği’ne göre de eksik görülen veya değişime muhtaç olan kurum ve kavramlara değindi. Reform paketinin genel bakış açısı ve yöntemlerini tebliğlerini sunan konuşmacıların da onaylanması, bu konuda kamuoyundaki mutabakat havasının sanki küçük bir temsiliydi. HSYK ve Anayasa Mahkemesi gibi kurumlarda yapılması gereken yapısal değişikliklere bolca değinildi, yüksek yargının itiraz edilebilirliği ve homojen yapının gerekliliği ile tarafsız ve bağımsızlığının vazgeçilmezliği vurgulandı.

Balyoz'un gölgesi altında

Gündemi meşgul eden bu denli ciddi meselelerin akademik düzeyde incelendiği sempozyumun bu zamana denk gelmesi planlanmış değildi elbette; ama son derece faydalı olduğu kesin. 

 

 

Begüm Kahraman izledi istifade etti, haber verdi 

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2010, 21:23
YORUM EKLE

banner19

banner13