Uluslararası buluşma yapmak kolay!

Neden siz de köyünüzde veya bulunduğunuz öğrenci evinde bir uluslararası gençlik buluşması/kongresi düzenlemiyorsunuz ki?

Uluslararası buluşma yapmak kolay!

Her aklına gelen uluslararası gençlik şurası, kongresi, buluşması yapıyor. Bari bu kongreleri, şuraları düzenleyenlerin gençlerle, gençliğe yönelik çalışmalar yapan STK'larla irtibatı olsa.

Bırakınız Dünyadaki gençlik örgütleri ile irtibatı, Türkiye'dekilerle bile irtibat kurmaktan aciz bu uluslararası organizasyonlar.

Şimdiye kadar Milli Görüşün, AK Partinin, İDSB'nin yaptığı uluslararası gençlik "şeyleri"nden sonra şimdi de İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu işe kalkıştı.

İdeolojik kamplara, gruplara, yapılara kapalı olduklarını ifade ederek kimlere nelere kapı açtıkları konusunda sorular uyandıran bu son organizasyon akıllara seza bir iş olacağa benziyor.

Sınıf atlıyorlar sınıf!

Öncekiler az çok "ideolojik" demeseler bile İslam kaygısıyla hizmet eden gençlik örgütlerine ulaşmayı bile başaramazken bu sonuncusu artık İslam kaygısıyla hareket eden gençlik yapılanmalarını tukaka görmeyi meziyet zanneder bir pozisyonu kapmayı itibar zanneder tavırlar sergiliyorlardı.

Sözde Uluslararası Gençlik Şurası 3. Buluşması İstanbul’da 24 Mart’ta start verecekmiş.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sponsorluğunda gerçekleşecek olan buluşma, katılımcı gençlerin Türkiye Bakanlıklarını tartışmasına ortam hazırlıyormuş. Genç Bakanlar adının verildiği buluşmada, her bakan ve bakanlığın sorumluluk alanları ve faaliyetlerinin inceden inceye gözden geçirilip tartışılması, sorunların tespit edilmesi ve çözüm bulunması amaçlanıyormuş. Ancak onlarca ülkeden yüzlerce katılımcının iştirak edeceği iddia edilen bu programda da bir çok yetersizlikler göze çarpıyor.

Hiç STK alma, gerici derler!

Bir kere, 24-27 Mart arasında gerçekleşecek buluşma STK’larla hiçbir işbirliği içerisinde değil.

Tüm resmi zevat, bürokratlar orada. T.C. Cumhurbaşkanlığı, T.B.M.M., Başbakanlık, Gençlik Ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı, Başbakanlık Gençlik Ve Spor Genel Müdürlüğü, İstanbul Valiliği, İstanbul İl Özel İdaresi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin organizasyona destekçi imişler... Yani oldukça devletçi bir buluşma olacak anlaşılan. Nutuklar çekilecek, gençler için bir şeyler yapıyoruz görüntüsü verilecek. Fotoğraflar çekilecek ve bitecek!

İDSB'ninki bile iyiydi!

Ancak beğenmediğimiz ve kesinlikle yetersiz bulduğumuz, eleştirilerimizi daha isminden başlattığımız İslam Dünyası STK’ları Birliğinin (İDSB) Uluslararası Gençlik Buluşmalarının 5.sini Fas’ta yaparken 11 STK ile işbirliğinde bulunmuş idi.

Dünyada ve ülkemizde gençlikle uğraşan, emeği geçen ve idealleri olan tüm STK ve kişileri teker teker tespit etmek, onlardan fikir almak yerine oldukça rahata kaçarak başvuru yapanlardan istediğimizi alırız, istemediğimizi almayız düsturuyla hareket etmeleri ciddi bir eksiklik olarak göze çarpanlar arasında.

Organizasyonda bunların dışında başka eksiklikler de mevcut. Yaklaşık 10 gün kalan buluşmanın duyuru & ilanı hâla yeteri kadar yapılamadığından dolayı bir çok kişi ve kurum buluşmadan habersiz. Hatta yakın zamana kadar internet kullanıcılarının şûra buluşmasının ayrıntılarına ulaşacağı bir web sitesi dahi yoktu. Web sitelerini internette yayınlayamayan organizatörler bu aksaklık sebebiyle ‘teknik sorunlar’ klişesini kullanarak kayıt süresini 10 Mart yerine 13 Mart yaparak 3 gün daha uzattılar mesela.

Elbette organizasyonda iyi niyetle, aşkla çalışan, emek sarfeden üç beş genç de vardır. Onları üzmek istemeyiz ama artık bıktık iyi hazırlanılmamış uluslararası gençlik kongrelerinden bilmem nelerinden...

 

 

Mehmet Bahadıroğlu itiraz etti

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2011, 16:57
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut DEMİR
Mesut DEMİR - 10 yıl Önce

önemlisi, UGS'sı 3.kez değil, ilk kez toplanıyor. Toplanma sebebi de Türkiye'de ki bakanlıkları gençler gözüyle değerlendirmek istemesi. Türkiye hızla 2023'e ilerlerken, 2023'te hangi bakanlıklar olmalı, hangileri olmamalı, hangi yeni bakanlıklar eklenmeli, bunu konuşacak gençler. Bundan ötürüdür , devlet erkanının ismin geçmesi. Eğer program sonunca çıkacak olan manifestoyu okuma fırsatı bulursanız, amaç nedir açıklayıcı bir şekilde ifade edilmiş olur. Bu eleştirel yaklaşımınızı, hem anlamı

Mesut DEMİR
Mesut DEMİR - 10 yıl Önce

... hem anlamış değil, hemde mesnetsizce buluyorum.Çünkü katılımcı profillerini daha görmeden, kimler bu şuraya katılıyor açıklanmadan bu yazıyı yazmak, bilgi yetersizliğinden değil, bilgiye erişmek istememekten kaynaklanıyor olsa gerek. Çünkü Türkiye'nin her köşesinden ve komşularından, ve Dünya devletlerinin gençlik Stk'larından gençler katılacak. Dışarıdan bir insan olarak, şurayı düzenleyen arkadaşlara haksızlık yaptığınızı belirtiyor, sizide bir şura düzenlemeye davet ediyorum.

banner19

banner13

banner26