Ulemadan Suİçmez Efendi!

O'na hergün Ramazan. O hiç su içmiyor. Yediği yemekler de ahım şahım sofralara ait değil fakat iş suya gelince, günler geceler Ramazan kesiliyor.

Ulemadan Suİçmez Efendi!

O Mehmet oğlu Su İçmez Efendi. Alim zat. Kayserili. Mervena’nın yazarı. İlme öyle bir susamıştı ki, bir gece rüya aleminde, büyük bir alim zat tarafından susuzluğu giderildi. Alim elinden suya kanan alim, bir daha dünya sularına dönüp bakmadı. Böylece lakapları seven Anadolu insanı tarafından adı değil de “Su İçmez” olarak sıfatı ulaştırıldı bize.

Su İçmez Efendi

Su İçmez Efendi'nin makamı Kayseri’de, Seyyid Burhaneddin hazretlerinin komşusudur. 

Susuzluğa ancak 5-12 gün dayanabileceği söylenen insanoğlu, bir fatihayı eksik etmesin ondan. Üstüne de bir bardak su içsin.

Ramazanın güzellikleri sizi de bulsun. 

 

Rabia Kardaş susuz iken yazdı.

Yayın Tarihi: 22 Ağustos 2009 Cumartesi 17:27 Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2009, 10:39
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe Candan
Ayşe Candan - 11 yıl Önce

Ulema su içmez efendi'nin mezarının hergün önünden geçiyorum. Ve çalıştığım kurumdan onun mezarını her gün görmekteyim. Hep merak ederdim. Herhangi bir yerde bilgi de yok. Sadece tabelasından su içmediğini yorumlayabilmiştim. Su içmez efendi hakkında çok hikayeler var denilmektedir yorumlarda. Merak ediyorum. Yayınlarsanız çok sevinirim.

ahmet suıcmez
ahmet suıcmez - 10 yıl Önce

rıze cayelınde yaşıyorum burda yaklaşık yuz haneyız kayserıye yolum duşerse zıyaret edecem

Katre
Katre - 13 yıl Önce

Huzur içinde dolaştığım bu mezarlıktan keşke başka görüntülerde koysaymış Rabia kardeş, bilgilendirme için ayrıca teşekkür, acaba hiç su içmemiş mi diye düşünürdüm o tabelayı görünce.

suat suiçmez
suat suiçmez - 13 yıl Önce

valla ben trabzonluyum ama soyadım suiçmez...:S:S:S:S şüpheye düştüm iyimi...

SARUHA-SERKAN
SARUHA-SERKAN - 12 yıl Önce

SU İÇMEZ EFENDİMİZ HAKKINDA ÇOK HİKAYALER VAR.. AMA MEVLANA HZ.HOCASIDIR. SU İÇMEZ EFENDİMİZ.KAYSERİYE BEKLERIM SİZİ..

tevrat fidan
tevrat fidan - 11 yıl Önce

bu zatı muhterem trabzon valilerinden bıyıklı mehmet efendinin evladıdır suiçmez adınıda trabzonda yaşayan oğuz boylarından almıştır ,su içmezlerin bi kısmı tyrabzonda bi kısmı rizede bi kısmı bayburtta bi kısmı samsun ve orduda bi kısmı niğde ve nevşehir ve civarındadır anadolu evliyalarından olan bu zat suiçmez oğullarının dedeleridir sayın trabzonlu hısmım

M.Karaca
M.Karaca - 10 yıl Önce

Aslen Karadeniz tarafından geldiği,Kayseri ili İncesu İlçesiyakınlarına yerleştiği esnaf olarak tanındığı kendisinin şu ankabrinin Mevlana Hazretlerinin Hocası olan Seyit Burhanettin Hazretlerinin Türbesi yanında bulunmaktadır.

erhan
erhan - 10 yıl Önce

su içmez efendi 4 sahabeye küfreden bir günahkarı katlettigi için rüyasna peyganber efendimiz giriyor su içmez rüyada ateşleriçinde susasmış su diyor o sırada efendimiz ulemaya su veriyor ulema o rüyadan beri ne su içiyor nede su içtiyini gören oluyor.


banner19

banner26