Uçakla hac ve umreye gidiş neden hâlâ pahalı?

Birlik Vakfı Bursa Şubesi’nin bu haftaki konuğu THY Genel Müdür Yardımcısı Kazım Çalışkan idi.

Uçakla hac ve umreye gidiş neden hâlâ pahalı?

 

Birlik Vakfı Bursa Şubesi’nin bu haftaki konuğu, bir başarı öyküsünün mimarlarından olan THY Genel Müdür Yardımcısı Kazım Çalışkan’dı. Kazım Çalışkan, kendisinin de bürokrat olarak yer aldığı bu hükümet, bu hükümetin insana bakışı, hükümetin başarısının nedenleri konularındaki bilgi ve deneyimlerini aktardı.Birlik Vakfı Bursa Şubesi

Kazım Çalışkan’ın konuyla ilgili geçmiş dönemler hakkında aktardığı bilgi ve istatistiklere bakıldığında, geçmişte Türkiye’de nasıl bir sömürü çarkı kurulduğu ve bu çarkın da istikrar ve başarı diye topluma nasıl yutturulduğu aşikârdı. Buna basit bir örnek, THY’nin yıllara göre kârlılığı… THY, bu hükümetin işbaşına geldiği 2002 yılından önce “Süper yönetici, harika bürokrat” vb sıfatlarla anılan yöneticiler tarafından hep zarar ettirilmiş bir kurum. Kısacası THY, 2002 yılına gelinceye kadar hep zarar eden ve devletin sırtına yük olan bir kurum olmuş. Ama 2002 yılından sonra bu durum değişmiş ve THY Türkiye’nin yüzünü ağartan prestijli bir kurum olmuş. Kazım Çalışkan’ın konuşmasından, bunun nasıl gerçekleştiğine dair notları aktarıyoruz.

Hiçbirimiz süper insanlar değiliz

Tarihî seyre bakıldığında, Türkiye için bu hükümetin işbaşına geldiği tarih, önemli bir kırılma noktası olarak kendini gösterecektir. O güne kadar kendi kabuğuna çekilmiş, özgüveni eksik bir ülke olan Türkiye, yavaş yavaş kendi şahsiyetini kazanmaya başladı ve edilgin bir ülke olmaktan uzaklaşıp oyun kurucu bir devlet olma yolunda adımlar attı. Bu, hemen hemen tüm kurumlarda kendini hissettirdi.

Peki, bu nasıl oldu? Bu sorunun cevabı çok da bilinmez, anlaşılmaz bir şey değil aslında. Bu cevap, Allah’tan korkup kul hakkı yemekten korkmayla açıklanabilecek bir cevaptır. Ne Başbakanın elinde bir sihirli değnek var ne de bizde. Ama niyetimiz düzgün ve bugünkü makamların bize emanet edildiği bilincinde olup emanete ihanet etmeyen insanlarız. İşin sırrı bunda aranmalı.

Birlik Vakfı Bursa ŞubesiZararın neresinden dönülse…

Bizden önce kurulmuş sisteme bakıldığında, THY’nin zarar etmemesinin mümkün olmadığı anlaşılır. Mesela, THY’nin uçuş yapmadığı birçok yurtdışı noktada ofis açılmış ve bu ofislere gayet dolgun maaşlarla personel yerleştirilmiş. Bu personel, o günün siyasi muktedirlerine yakın kişilerdi ve o ofislerde de yaptıkları hiçbir şey yoktu. Çünkü o noktalara uçuş yoktu. Sadece bu ofisler kapatılarak bile rekor zararlar katlanılabilir düzeye indirilmişti.

Bunun dışında, hiç de ticarî zihniyete uygun olmayan bir sürü anlaşması vardı THY’nin. Bu anlaşmalar ya revize edildi ya da iptal edildi. Bu şekilde de bir sürü zararın önüne geçildi. Kısacası, olaya ticarî gözle bakıldı ve bir tüccar mantığıyla hareket edildi. Bu davranışların sonucunda da THY, bugünkü prestijli noktaya geldi ve 2002 yılından bu yana da hiç zarar etmediği gibi, ciddi kârlar eden, gıpta edilesi bir kurum haline geldi.

Hac ve umreye daha ucuza gidebilecek miyiz?

Uçağa binmenin bir hayal olmaktan çıktığı ülkemizde, insanımızın merak edip dillendirdiği bir konu da gündeme geldi: Hacca ve umreye gitmek neden bu kadar pahalıydı? Kutsal beldelere daha ucuza gidemez miydik? Bir karşılaştırma yapılırsa eğer, uçuş saati daha uzun noktalara uçmak bile hac ve umreye gitmekten daha ucuzken sadece hac ve umreye gitmek neden bu kadar pahalıydı?

Kazım Çalışkan’ın bu soruya verdiği cevap şöyle oldu: THY, hac ve umre hariç uçtuğu her noktaya dolu gider, o noktalardan da yine yolcu alarak dolu olarak döner. Bu da uçuş maliyetlerini düşürür. Ama uçaklarımız hacca dolu gidip boş dönüyor. Hac sonunda da boş gidip dolu dönüyor. Bu da bizim uçuş maliyetlerimizi çok arttıran bir faktör. Umrede bu durum değişmeye başladı. Fiyatlar epey aşağıya çekildi ama hac için bunu söyleyemiyoruz. Kısacası, daha uzunca bir süre hacca daha ucuza gitmek mümkün görünmüyor. Şu anda bile bu uçuşlarda kârlılığımız minimize edilmiştir ve daha ötesi zordur.

 

Ahmet Serin dinledi, notlarını aktardı

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2012, 10:54
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13