Üç yayınevi birden yayınladı!

Yakın zamanlarda üç, son iki ay içinde iki önemli Hikem şerhi ard arda yayınlandı..

Üç yayınevi birden yayınladı!

Mustafa Kutlu’nun Yoksulluk İçimizde kitabını diğer kitaplarından kısmen ayırmamın, ya da her baktığımda tekrar tekrar okumak istememin nedeni kitaptaki “2. levha”dır sanırım.

Tasavvufi HikmetlerBu levha, Yoksulluk İçimizde kitabının basımından yaklaşık 9 sene sonra, Mustafa Kara’nın titiz çalışması ile kitaplaşan Tasavvufi Hikmetler kitabının da arka kapağında yer almaktadır. Mustafa Kara’dan önce 2 kez farklı kişiler tarafından yayına hazırlanmış olan Hikem, Mustafa Kara’nın kitabından sonra da 90’lı yıllarda birkaç farklı yayınevi tarafından yayınlandı.

Bu haberin sebeb-i hikmeti ise, Hikem’in bu günlerde 3 farklı yayınevi tarafından yayınlanmış olması. Kitapçılara uğrayan insanların farklı farklı yayınevlerinden çıkmış bu kitaba dikkat etmeleri, ya da edecek olmaları muhtemel. Peki nedir bu Hikem? Ya da yayınlanan kitapların/şerhlerin özellikleri nelerdir?

Hikem nedir?

Hikem kısaca, Şazilîyye tarikatının büyüklerinden Ataullah el-İskenderî’nin 300 kadar hikmetli sözü içeren eseridir. 14. yüzyılda yazılmış olan bu eser, İslam dünyasında en çok şerh edilmiş eserler arasındadır. Kitap, “namazda Kur’an’dan başka bir kitap okumak câiz olsaydı, el-Hikem okunurdu” ve “bu kitapta İhya’da olan her şey fazlasıyla mevcuttur” gibi ifadelerle tanımlanmıştır. Bu önemli eserin Osmanlı coğrafyasına girişi ise 19. yüzyılın sonlarında olmuştur. İlk kez, Ali Urfî Efendi (öl.1887) tarafından tercüme ve şerh edilmiştir.

Hikmete Yolculuk2 önemli şerh

Bu sene içinde hem Sufi Yayınları, hem Kurtuba Yayınları hem de İnsan Yayınevi birer Hikem şerhi yayınladı. İnsan Yayınları, Ali Urfî Efendi tarafından yapılan tercüme ve şerhi kitaplaştırırken; Sufi Yayınları ve Kurtuba Yayınları Hikem’in daha geniş bir tercüme ve şerhi olan Kastamonulu Balıklızade Ahmet Mahir’in şerhini yayınladılar. Bu iki şerh, Osmanlı dünyasında yapılan ilk iki hikem şerhi olması hasebiyle büyük öneme sahip.

Osmanlı’da yayınlanmış ilk Hikem şerhi

İnsan Yayınları’nın yayımladığı Hikem şerhi Abdullah Şarkavî tarafından hazırlanmış ve Ali Urfî Efendi tarafından tercüme edilmiş eser. Hikmetler üzerine yapılmış kısa açıklamaları içeriyor ve Osmanlı coğrafyasında yayınlanmış ilk hikem tercümesi.

Tek ciltte toplandı

Kurtuba Yayınları ve Sufi Yayınları’nın sadeleştirerek yayınladığı Kastamonulu Balıklızade Ahmet Mahir’e ait şerh ise ilk kez 2 cilt olarak yayınlanmış hacimli bir eser. İki yayınevi de bu eseri tek cilt halinde yayınlamış. Bu eserde tasnif şu şekilde; hikmet, hikmet’in nesir-nazmen tercümesi ve şerhi. Eserdeki şerhlerin her biri ilgili hikmeti bir sayfa kadar açıklıyor. Kitabın bir diğer özelliği ise Yahya Efendi Dergahı’nın son şeyhi Abdülhay Efendi tarafından ders olarak okutulan ve tavsiye edilen bir kitap olması.

Hikem i Ataiyye ŞerhiŞerhi ile okunmalı

Hikem gibi bir eseri, şerhi ile beraber okumanın oldukça önemli olduğu tartışılmaz. Her biri birçok mana içeren hikmetler, yalnız başlarına okunduğunda anlaşılamayabiliyor ya da okuyanın zihninde yanlış manalar uyandırabiliyor zira. Şerhler ise bu yanlış anlaşılmalara bir nebze engel oluyor.

Bir de o şerhi yayınlasalar

Yayınevlerimizin tasavvufî klasiklere gösterdiği bu teveccüh gerçekten takdire şayan. Sufi Kitap, Kurtuba Kitap ve İnsan Yayınları bu önemli esere gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkürü hak ediyor. Bir yayınevi de çıkıp sufiler arasında en kıymetli Hikem şerhi olarak gösterilen İbn Acibe’nin şerhini yayınlasa çok daha mutlu oluruz.

 

 

 

Mehmet Erken hikmetlere daldı

Yayın Tarihi: 01 Mayıs 2010 Cumartesi 12:21 Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2010, 17:32
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Emir
Mehmet Emir - 11 yıl Önce

semerkand yayınlarıda yakın zamanlarda bu kitabı bastırdı. mütercimi molla yahya hazretleri.
onuda eklesek hoş olur

Mehmet Tepe
Mehmet Tepe - 11 yıl Önce

Fakirullah Eğitim ve Hizmet Vakfı’ndan ve Nesil yayınlarından birer şerh daha var ilki Kastamonulu Balıklızade Ahmet Mahir in Nesil yayınlarından çıkan ise Dr. Abdülaziz Hatip in. Bir de Semerkand yayınlarından çıkan bir şerh var O da yahya Pakiş beyefendi nin. Beyaz Lale yaınevinde sayın Selahaddin Hacıoğlu hocamızın, Kitabevi yayınlarından Cemil çiftçi Orhan Parlak beyefendinin hazırladıkları güzel tercümeler de mevcut. Bir kalb ucu kitabı heybenizde bu şerhlerden en az birisi olsun derim

banner26