TYB İstanbul Şubesi yeni yönetimini seçti

Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nin olağan genel kurulu geçtiğimiz hafta sonu yapıldı. Adem Özbay yazdı.

TYB İstanbul Şubesi yeni yönetimini seçti

 

 

Yazarlar Birliği, ülkemizde yazarlar adıyla kurulmuş en eski kurumlarımızdan. Yazarlar Sendikası’nın karşına, aynı dünya görüşüne sahip olanların oluşturduğu anlamlı bir kurum. Bütün güzel adamların az çok içinde bulunduğu, bazılarının ise aktif olarak yönetiminde yer aldığı Yazarlar Birliği, Ankara merkezli olmasına rağmen İstanbul ayağıyla da çok aktif.

Yaptıklarımızı yaptık, biraz da yeni arkadaşlarımız çalışsın

Bugün (4 Ocak) Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde seçim yapıldı. 2 yıl önce göreve gelen Mahmut Bıyıklı ve ekibi “Yaptıklarımızı yaptık, biraz da yeni arkadaşlarımız çalışsın” diyerek, yeni yönetime talip olmadılar. Hüseyin Öztürk başkanlığındaki bir ekip göreve talip oldu ve yapılan oylamada kazandı.

Aslında bugünkü seçimde Süleyman Doğan liderliğinde bir başka liste daha vardı. “Muhalif kanat” olarak nitelendirebileceğimiz bu grupta Selim Çoraklı, Cafer Vayni gibi isimler vardı.

Özellikle Cafer Vayni’nin bol imzalı önergelerle yaptığı çıkışları, sık sık sahneye fırlayıp konuşma çabası ortamı zaman zaman gerse de kazasız belasız bir seçim oldu.

Eski başkan yaptıkları çalışmaları uzun bir liste olarak saydı. Sezai Karakoç, Cahit Zarifoğlu, Necip Fazıl, Mehmet Akif üzerine oldukça yoğunluklu çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bunun yanında saygı gecelerinde birçok şair ve yazarı onore ettiklerini ve vefat eden sanatçılara vefa gösterildiğini anlattı. Bunlar güzel çalışmalar. Daha fazlasını yapmak mümkün mü? Tabi ki. Zaten yeni yönetim de vaatlerini “daha fazlası” üzerine kurdu.

EskideN insanlar vardı mekânlar yoktu, şimdi mekânlar var insanlar yok

Yazarlar Birliği’nin onursal kurucu başkanı Mehmet Doğan’da, geçmişten bu güne yaşanılan serüveni hatıralarıyla birlikte anlattı. Birçok güzel isim anıldı. Bu da günün güzelliğiydi.

Yapılan seçimden sonra yeni yönetim kurulu Belkıs İbahimhakkıoğlu, Ergün Yıldırım, Muzaffer Doğan, İrfan Çalışan, Mehmet Davut Göksu, Mahmut Bıyıklı, Hüseyin Akın ve Bünyamin Yılmaz’dan oluştu.

Arada Mahmut Balcı söz alarak yaptığı bir konuşmada güzel bir cümle söyledi: Eskinde insanlar vardı mekânlar yoktu, şimdi mekânlar var insanlar yok!”Bu cümle biraz kültür dünyamızı özetleyen bir durum oldu. Bugün, sahip olduğumuz imkânlara göre kültür sanat çalışmalarımızın istenilen düzeyde olmadığı bir gerçek.

Umarız Yazarlar Birliği’nin gerek İstanbul Şubesi, gerek diğer şubeleri daha çok çalışarak, daha çok proje üreterek kültür hayatımıza büyük imzalar atarlar. Buna hepimizin ihtiyacı var.

Hüseyin Öztürk başkanlığındaki yeni Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi yönetimine hayırlı olsun diyor ve nitelikli, özgün projelerini dört gözle beklediğimizi belirtiyoruz.

 

Adem Özbay yazdı

 

Yayın Tarihi: 06 Ocak 2014 Pazartesi 13:18 Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2014, 09:10
banner25
YORUM EKLE

banner26