Tüyap'ta gezen çok heyecan yok!

Arkadaşımız Ahmet Çelik Tüyap Kitap Fuarından notlar aldı, notlarını paylaştı.

Tüyap'ta gezen çok heyecan yok!

Kısa adı TÜYAP olan Tüm Yapı Fuarcılık A.Ş firması 1979 yılında sanayi ürünlerinin sergilenmesini esas alarak kurulmuş olup kitap fuarcılığının ise 30.yılını kutlamaktadır. Tüyap’ın popüler olmasında kitap fuarları düzenlemesinin rolü büyüktür.
Yurtiçinde Adana, Ankara, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Samsun ve Trabzon, yurtdışında da Halep, Moskova, Sofya, Tahran, Tiflis ve Üsküp ofisleri ve 31 ülkedeki temsilcilik ağıyla, dünyada ve Türkiye’de fuarcılık sektörünün önde gelen kuruluşlarından biri.
Uzun yıllar daha çok sol yayıncıların rüzgarının estiği Tüyap’ta son yıllarda biraz da olsa sağ ve İslami yayınevlerinin de fark edilmeye başlandığını görmek mümkün. Tüyap fuar alanında küçük de olsa bir mescit var. Ancak bu mescit ihtiyaca cevap vermiyor. Başka salonlarda da mescit olmalı. Yayıncılar ve okuyucular bu mescidin özellikle Cuma namazı için büyütülmesi ya da Cuma namazları için özel bir alanın tahsis edilmesi gerektiği görüşünde.
Sahaflar da orada
Tüyap’ta bu yıl yaklaşık 20 sahaf da yer aldı.Tüyap
Kültür kitapları yanında eğitim ve sınava hazırlık kitapları da vardı.
Bazı büyük yayınevleri iki salonda da göz kamaştıran standlar açarak adeta okuyuculara ‘başka yere gitmeyin kitap istiyorsanız bize gelin’ demeye çalışmakta. Para kazanmanın yanında önemli bir görevi de güzel ve faydalı olan bilgileri yayınlayarak insanları aydınlatmak olan yayıncıların birbirlerine karşı adaletli olmaları gerekir. Yüzlerce yayınevi fuara giremezken bazı yayınevlerinin birden fazla yer alarak fuarda şov yapmaları ne kadar etik oluyor düşünmek gerekir?  Bu tür yayınevlerinin yazarları da yayıncılarının yaptıkları bu yanlışı düşünmeli. Fuarcı firmaların da bu konularda tekelci değil çoğulcu düşünmeli.
Büyük yayınevlerinin indirim oranları ise mahallelerde faaliyet gösteren birçok kitapçının gerisinde kalmakta. Bu ise bazı okuyucuların indirim için fuara gelmelerinin cazibesini kaybettiriyor. İndirimde küçük yayınevlerinin daha cömert olduğunu gördük.
Eski okuyucular yok
Birçok yayınevinin kitabının baskısının olmadığına şahit olduk.
Aynı şekilde yayınevlerinde Fuara yeni kitap yetiştirme heyecanını da göremedik. İdeolojik ağırlıklı kitap okuyan okuyucular da çok az. Yani bir anlamda Tüyap’ta gezen çok heyecan yok.
Hafta içinde fuarı yine çocuklar şenlendiriyor. Ancak onların gelişleri de düzensiz ve aynı saatlere denk düşünce bazen izdihama neden olmakta. Bu durum öğretmenler ve yayıncıları çoğu zaman zorlamakta.
Onur konuğu olan Mısır ve Arap ülkelerindeki yayıncılar fuardan erken ayrıldılar. Mısırlı sanatçıların müzik gösterileri ilgiyle izlendi. Ancak yazarlarının söyleşilerine ise gereken ilgi olmadı.
Yayıncılar alışverişin azlığından şikayetçi. Bunda fuarın bayramdan hemen sonra açılmasının etkili olduğunu söyleyebiliriz.
Bazı sanatçı ve yazarlara kitap imzalatmak için saatlerce ayakta bekleyenleri görünce popüleritenin kültür dünyasında da ezici bir hakimiyetine şahit oluyorsunuz.
Bazı yayıncılar ‘Tüyap’a girmek maliyeti büyük bir iş. Yaptığımız satışlar da TÜYAP’ın kirasına, nakliye ve personele gidiyor.’ diyor.fuarı toplamak zahmetli bir iş olsa da okuyucularla muhabbet bir başkadır
Fuarın en zor anlarından biri ise onu kurmak ve toparlama anlarıdır. Yayın dünyasının emektarlarından Mekki Yassıkaya ‘bir fuarı kurmak ve toplamak zahmetli bir iş olsa da okuyucularla muhabbet bir başkadır’ diyor.
Biz de Allah kitap için yorulanların yardımcısı olsun diyelim ve rekabet kurulu TÜYAP Fuarcılıkta haksız rekabete neden olanlara el atsın diyoruz.


Ahmet Çelik notlarını paylaştı

 

Yayın Tarihi: 20 Kasım 2011 Pazar 12:26 Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2011, 01:34
banner25
YORUM EKLE

banner26