Türkler ve İtalyanlar bir mi?

Prof. Dr. Ahmet Kavas'ın İTM'deki son konuşmasını sizler için takip ettik.

Türkler ve İtalyanlar bir mi?

10 Mart Perşembe günü Prof. Dr. Ahmet Kavas İstanbul Tasarım Merkezi’ndeki konuşmasına gecikmeli olarak geldi. Ahmet Kavas Hoca, Süleymaniye Kütüphanesi’nde kitaplara dalınca konuşmasının saatini biraz geçirmişti. Hoca konuşmasına tam da bu noktadan başladı. Çünkü kütüphaneler bizim en kıymetli hazinelerimiz idi ve bilgi kirliliğinin önüne ancak kütüphanelerle geçebilirdik.

Acaba İslam Tarihi ve Kültür Okumaları  başlığı altında yapılan bu konuşmada hoca sözü nereye getirecek diye düşünürken son zamanların tartışmasız en çok konuşulan konusu olan Libya’ya ve o bölgede yaşananlara getirdi sözü hoca.

Önce bir takım soru işaretleri getirdi önümüze. “Libya nedir, neden bu halde, bizi neden bu kadar ilgilendiriyor, Kaddafi’nin oğlu burayı Türklere ve İtalyanlara bırakmayacağız derken ne kastetti?” vs. sorular. Sonra bu sorular perspektifinde sürdürdü konuşmasını.

Libya’da resmi tarih Türkleri sevmiyor

Ahmet Kavas Hoca bazı seyahatlerinde de tecrübe ettiği üzere Libya resmi tarih anlayışında İtalyanlar nasıl bir yerdeyse Türklerin de öyle bir konumda tutulduğunu söyledi. Bir konuşmada Libyalı bir bakan Türkler bizi İtalyanlara bırakıp gitmeyecekti, gibi bir ifade kullanmış. Tabii bu ifade direkt olarak Libya resmi tarih anlayışını gözler önüne seren bir ifade. Kavas Hoca bunun tarihi gerçeklikle irtibatsız bir ifade olduğunu anlatarak sözü Libya’nın daha yakın tarihine getirdi.

LibyaKavaf Hoca’dan Libya tahlilleri

İtalyanlar Libya’dan çekilirken burada yapay bir devlet kurmuşlardır, 1951 yılında Libya Krallığı adında. Ancak bu devleti yönetebilecek devlet adamı yoktur. Çünkü  İtalyanlar on yıllar boyunca kafası çalışan adamları  öldürmüş, yeni insanların da yetişmesine müsaade etmemiştir.

Bunun üzerine Türkiye’den Sadullah Koloğlu, Libya’ya giderek başbakanlık yapmıştır. Sadullah Bey köken olarak Trablusgarplıdır. Bu sebeple Türkiye’de kaymakamlık yaptığı yıllarda kendisine Arap kaymakam deniyor. Libya’da ise Türk başbakan diye anılıyor.

Tartışmalı Sadullah Koloğlu ismi

Bazıları Sadullah Koloğlu’nu eleştiren bir bakış açısına sahiptir. Onun Libya’yı İngiltere adına yönettiği gibi iddialar dile getirilir. Ahmet Kavas Hoca ise tam tersine bir teşekkürle andı Sadullah Koloğlu’nu. Öyle ki konuşmasını Sadullah Koloğlu’na hayır duayla bitirdi. Allah ondan razı olsun, dedi.

Konuşmasında Libya’nın tarihinden günümüze kadar olan durumunu özellikle Anadolu’ya, Osmanlı’ya  ve sonrasında Türkiye’ye kadar olan münasebetlerle anlatan Ahmet Kavas Libya’nın resmi tarih anlayışını kastederek Osmanlı’nın  şehitleri arkasından böyle demesinler diyerek sözlerini tamamladı.

 

Besim Bal Libya değil Trablusgarp dedi

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2011, 21:40
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13