Türbelerden bir türbe ama...!

Sergül Vural, Kayseri'nin hürmetine ayakta durduğu bir evliyayı, Seyyid Burhaneddin Muhakkik-ı Tirmizî Kayserî'yi yazdı.

Türbelerden bir türbe ama...!

Seyyid Burhaneddin Muhakkik-ı Tirmizî Kayserî’nin manevi mimarlarından bir büyük evliyadır. Seyyidliği Hazreti Hüseyin'in soyuna dayanır.

Mevlânâ'nın babası Sultânu'l-Ulemâ Bahâeddîn Veled'in talebesi olan Seyyid Burhaneddin, daha sonra hocası tarafından oğlu Mevlânâ'nın terbiye edilmesi ve yetiştirilmesi için görevlendirilmiştir. Mevlânâ'nın ilim ve ahlâk bakımından yüksek bir şahsiyet olması için, büyük çabalar sarfetmiş, zahirî ve bâtınî ilimlerde olgunlaştığını ve tasavvufta çok yüksek derecelere ulaştığını anlayınca, Anadolu’ya göç ederek Kayseri’ye yerleşmiştir.

28157Cahil, ilmiyle amel etmeyen âlimden evlâ!

"İlmiyle amel etmeyen âlim, itaatta bulunmayan câhilden beterdir, Hiç olmazsa, ilmi olmayan kimse, "Bilseydim böyle bir şey yapmazdım." deme şansına sahiptir." diyen Seyyid Burhaneddin, devamlı Allahü Teâlâ'ya ibâdet ve taat ile meşgul olur, bir an olsun, O'ndan gafil olmazdı. Keramet sahibiydi.

Şehir dışından gelenleri Erciyes’in güzelliğiyle karşılayan Kayseri’nin manevi zirvesidir Seyyid Burhaneddin Hazretleri’nin türbesi. Bu günlerde türbe Ramazan ayının gelmesiyle diğer aylardan daha yoğun bir kalabalığa ev sahipliği yapıyor. Türbe ve etrafındaki mezarlar saf saf dizilmiş cemaati hatırlattıkça ziyaretçilerin aldığı manevi haz da tarifsiz oluyor. Türbeden çıkan bazı vatandaşlar ise, türbe etrafında bulunan halka şeker dağıtarak dileklerinin olması için dua ediyorlar.

Düzenlemeler yapıldı!

Seyyid Burhaneddin Hazretleri'nin bulunduğu mezarlık şehrin en eski mezarlıklarından biridir. Çok uzun zaman bakımsız kalan mezarlık geçtiğimiz yıllarda Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hem türbenin çevresi hem de tarihi mezarlar koruma altına alındı. Ayrıca ziyaretçilerin rahatlıkla oturup dinlenebilecekleri bir ortam da hazırlandı.

Ayrıca Seyyid Burhaneddin Hazretleri’nin türbesi gelinlerin, damatların ve sünnet çocuklarının da uğrak yeridir. Sınava girecekler, dilekte bulunacaklar ziyarette bulunarak ibadet eder ve dua ederler.

Onun ışığı ölümünün 771. yılında [1165 - 1240] sözlerinin ve müritleri ile sohbetlerinin yer aldığı “maarif”le hala devam etmektedir. Farsçadan çevrilen bu kitapta ibadetin sırları ve hikmetleri, ayet-i kerimelerin ve hadis-i şeriflerin ışığı altında açıklanmıştır.

 

Sergül Vural Kayserî'nin makamına buyur etti

Yayın Tarihi: 19 Ağustos 2011 Cuma 03:39 Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 03:54
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26