Top sahada, seyirci stadda, futbolcu hapiste!

Bir yanda milyonların izlediği Avrupa Futbol Şampiyonası, diğer yanda açlık grevinde bir futbolcu… Yeşil sahalarda görmeye alışık olmadığımız hareketler bunlar..

Top sahada, seyirci stadda, futbolcu hapiste!

 

Bugünlerde milyonlarca insan büyük bir heyecanla televizyonların başında ya da bizzat statlarda Avrupa Futbol Şampiyonası’nı takip ediyor. Futbolcular, bu heyecanlı organizasyonda millî takımlarını başarıya ulaştırmak için çabalarken, seyirciler de dünyanın en iyi oyuncularının yer aldığı bu turnuvayı büyük bir zevkle izliyor. Tüm bunlardan uzakta, futbolla ilgili bir olay daha var: Filistinli futbolcu Mahmud El-Sarsak’ın yaklaşık 90 gündür devam eden açlık grevi.Mahmud Sarsak

Mahmud El-Sarsak’ın durumu elbette milyonların ilgisini çekmiyor, yüzlerce yayın kuruluşu tarafından canlı olarak aktarılmıyor, sosyal medyada en çok konuşulan konu olmuyor. Ama az da olsa gündemin bir yerinde, zihinlerin bir köşesinde yer bulması gerekmez mi?

Sarsak, niye tutuklu?

25 yaşındaki Mahmud Sarsak, Filistin Millî Takımı’nda da oynayan bir futbolcu. Sarsak’ın 22 Temmuz 2009 tarihinde Gazze’den Batı Şeria’ya giderken Filistin’deki İslâmî Cihad Hareketi ile bağlantısı olduğu gerekçesi ile tutuklandığı belirtiliyor. Ancak tutuklandığı günden beri Sarsak hakkında suçlama ile ilgili deliller öne sürülmediği gibi, suçlamada da bulunulmuyor.

Mahmud SarsakMahmud Sarsak serbest bırakılsın!

90 güne yaklaşan açlık grevi sebebi ile sağlık durumu hızla kötüye giden Sarsak’ın, ailesi ile görüşmesi de mümkün değil.  İsrail’in adaletsizliğine direnmeye çalışan genç futbolcu için Avrupa’dan da vicdanlı sesler yükseliyor. İlk olarak 5 Haziran’da hem Mahmud Sarsak, hem de diğer tutukluların durumuna dikkat çeken bir dizi eylem organize edilmiş Londra’da. Dünya Profesyonel Futbolcular Birliği, Sarsak’ın acilen serbest bırakılması için bir çağrıda bulunmuş. FİFA’dan benzer açıklamalar geldiği belirtiliyor. Eric Cantona, Frédéric Kanouté gibi futbolcuların yanı sıra yönetmen Ken Loach, ünlü düşünür ve aktivist Noam Chomsky gibi isimler de konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuş.

Dünyanın en büyük futbol organizasyonlarından birinin devam ettiği şu sıralarda Mahmud El-Sarsak’ı ve onunla beraber İsrail hapishanelerinde tutulan diğer Filistinlileri de unutmamak gerektiğini hatırlatan İngilizce haberlerden birinin son cümlesi ile bitireyim ben de yazıyı: “Onu yakalayanlar İsrailli ise Mahmud El-Sarsak’ın suçu Filistinli olmaktır.”

 

Görkem Evci haber verdi

Mahmud Sarsak

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2012, 02:45
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13