Tokat'ta vicdanın izini sürülecek!

TOKAD 16 Mart Dünya Vicdan Günü'nde Rachel Corrie, Filistin, Irak, Halepçe gibi adalet ve özgürlük bekleyen insanlık coğrafyasının izini sürmek üzere bir gece düzenliyor..

Tokat'ta vicdanın izini sürülecek!

16 Mart Dünya Vicdan GünüTokad etkinlikleri gelenekselleşiyor

“Rachel Corrie’i unutmayacağız, unutturmayacağız” diyen Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği (TOKAD) 16 Mart Dünya Vicdan Günü vesilesiyle bir anma etkinliği düzenliyor. Dernek binasında gerçekleştirilecek Vicdan Gecesi, Filistinli bir doktorun evini korumaya çalışırken İsrail işgal güçlerine ait bir buldozer tarafından ezilerek hayatını kaybeden Rachel Corrie’ye ithafen yapılacak. Böylece TOKAD son üç yıldır Rachel için düzenlediği anma etkinliği geleneğini sürdürmüş olacak.

Rachel'in anısına gösterim yapılacak 

Rachel Corrie’nin hayatının, mücadelesinin ve vicdani örnekliğinin dile geleceği gecede onun anısına hazırlanmış videolar izlettirilecek, öldürülmesiyle ilgili olarak Hayfa’da devam eden dava hakkında son bilgiler paylaşılacak.

Bildiğiniz gibi bu hafta Hayfa şehrinde görülmeye başlayan davada Rachel’ın ailesi İsrail işgal güçlerinden kızlarının ölümüyle ilgili olarak 324 bin dolarlık tazminat talep ediyor. Şayet tazminat davasını kazanırlarsa, kızlarının anısına kurdukları ve halen Filistin’in özgürlüğü için çalışan Rachel Corrie Vakfı’nı güçlendirmeleri kolaylaşacak.

Halepçe Katliamı gündemdem düşmedi!

TOKAD tarafından düzenlenen gecede ayrıca Halepçe Katliamı da gündeme gelecek. Vicdanın sınır tanımayacağı gecede Filistin, Filistin’e özgürlük mücadelesinde şehit edilen Şeyh Ahmet Yasin, Irak, Afganistan ve Doğu Türkistan gibi işgal coğrafyaları hatırlatılacak.

Bilindiği gibi dört yıl önce Otuzuncu Harf Dergisi’nden Gökhan Şimşek ve Said Ercan'ın Corrie ailesine bir röportajda önerdiği Dünya Vicdan Günü aile tarafından benimsenmişti. Dünya Vicdan Günü, TOKAD tarafından her yıl farklı çapta etkinliklerle gündeme getiriliyor. Bu yıl Rachel Corrie’nin ailesi ve ABD’deki sivil toplum örgütleri tarafından da Vicdan Günü olarak kabul edilen 16 Mart’ta ABD, Filistin ve çeşitli ülkelerdeki etkinliklere paralel olarak Tokat’ta da TOKAD bir anma etkinliği düzenlemiş olacak.

Gece, Behzat Camii karşısındaki dernek merkezinde saat 19.00’da başlayacak.

 

Beytullah Önce davet etti

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2010, 18:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
beytullah emrah
beytullah emrah - 9 yıl Önce

geceye katılanlar için hoş bir süprizimiz olacak inşaAllah :)

banner19