TOKAD'dan Rachel'a vefa gecesi

Vicdan Gecesi'nde Rachel Corrie anılırken, programa katılanlar Rachel'ın İsrail'e karşı açtıkları için Hayfa'da bulunan ailesinden gelen özel görüntülü mesajı da izleme imkânı buldu.

TOKAD'dan Rachel'a vefa gecesi

Tokat’ta faaliyetlerini yürüten TOKAD, Uluslar arası (Dünya) Vicdan Günü vesilesiyle bir gece düzenledi. Rachel Corrie’nin anısına düzenlenen gecede, Halepçe Katliamı’nın yıldönümüyle, Filistin’in özgürlük mücadelesindeki öncü isimlerden olan Şeyh Ahmet Yasin’e de ayrı birer bölümle ayrıldı.

TOKAD, Rachel için ilk etkinliğini 16 Mart 2008 tarihinde yapmıştı. Geçen sene ise “Dünya Vicdan Haftası Etkinlikleri” adı altında Rachel Corrie, Gazze, Irak İşgali, Filistin ve Şeyh Ahmet Yasin için bir hafta süren konferanslar, karikatür sergisi ve Vicdan Gecesi gibi etkinlikler düzenlemişti.

TOKAD, Rachel Corrie Vican Gecesi

TOKAD’ın bu yıl üçüncüsünü yaptığı anma etkinliğinin en önemli anlarından biri ise Rachel’ın annesi Cindy ve babası Craig Corrie’den gelen görüntülü mesajın izlettirilmesi oldu.

Corrie ailesi, Rachel'ı anan topluluklara özel olarak gönderdikleri mesajda, kızlarını ve onun mücadelesini hatırlamak için toplanan herkese teşekkür etti.

 Cindy ve Craig Corrie

Craig Corrie, dünyanın her yerinde adalet, barış ve refah içinde çalışan toplulukların bulunmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederken, Cindy Corrie ise kızlarının Filistin'de insan hakları ihlallerine, insan onurunu ayaklar altına alan uygulamalara ve işgale karşı başlattığı mücadeleyi sürdürdüklerini ifade ederek, yakın bir günde bölgeye adalet ve özgürlüğün gelmesi için birlikte mücadeleye devam çağrısı yaptı.

Vicdan Günü’yle ilgili yapılan açılış konuşmasında Rachel Corrie için başlayan davayla ilgili son gelişmeler aktarıldı. Konuşma şu çağrıyla son buldu:

“Hepimiz dünyanın her neresinde olursa olsun, her türlü zulme, haksızlığa, işgale ve sömürüye karşı, tıpkı Rachel Corrie’nin yaptığı gibi vicdani, ahlaki ve insani bir tavır alabilmeliyiz.

Ve bu tavır önce kendi yerel coğrafyamızdan başlamalı.

Her gün yüz binlerce başörtülü kardeşimiz yasakçı bir zorbalığa maruz kalırken… İnsanlar dini ya da etnik kimliklerinden ötürü ayrımcılıkla karşılaşırken… Sırf gayrimüslim diye bu ülkede insanlar birçok zorbalıktan nasibi almışken ve alırken…

Küçücük çocuklar TMK’dan dolayı çok çok ağır cezalara çarptırılarak zindanlara mahkum edilirken… Aynı sistem Ece Nur’u ve 5 arkadaşını inancından, Berivan’ı etnik kimliğinden ötürü cezalandırırken…

Tuzla’da tershane işçileri, atölyelerde kot taşlama işçileri ve fabrika önlerinde bir minibüse sıkıştırılan tekstil çalışanları bir çırpıda hayatlarını kaybederken…

Söyler misiniz, nasıl sessiz, tepkisiz kalabiliriz?

Başka bir dünya ancak biz değiştirirsek mümkün!”

TOKAD, Rachel Corrie Vican Gecesi 

Vicdan Gecesi’nde Rachel Corrie’yle ilgili olarak hazırlanan sinevizyonlar, Rachel’ın ölüm haberi, 5. sınıfta dünya çocuklarına ilişkin güzel hayallerini anlattığı konuşmanın ve Rachel’ın arkadaşlarının yürüttüğü mücadelenin video görüntüleri izlettirildi.

Halepçe’ye ağıt yakıldı

Programın ikinci bölümünde ise Halepçe Katliamı’nın 22. yıldönümü anıldı. Katliam süreciyle ilgili verilen bilgilerden sonra Şiwan Perwer’in Halepçe Ağıdı’na acı dolu fotoğraflar eşlik etti. Görüntülerle yaşanan dram ortaya koyulurken, benzer bir sürecin daha ağır çekimde Türkiye’de de yaşandığına dikkat çekildi.

TOKAD, Rachel Corrie Vican Gecesi

Şeyh Ahmet Yasin de unutulmadı

Gecenin son bölümü ise Filistin’in özgürlük mücadelesinin öncü isimlerinden Şeyh Ahmet Yasin’e ayrıldı. Kudüs’te yaşanan son gelişmelerin aktarıldığı bölümde, Şeyh Ahmet Yasin’le ilgili bir klip ve ona ithafen yazılan mektubun videosu izlenildi.

Gece “Hiç kimse yoksa bile “biz” varız diyebilecek toplumsal bir muhalefetin ve mücadelenin inşası için” yapılan sorumluluk çağrısıyla son buldu.

Tokat’ta düzenlenen Vicdan Gecesi, Türkiye yerelinde olduğu gibi ABD’de ve Filistin’de de yankısını buldu. Gecenin anonsu, Filistin’deki işgale karşı mücadele eden ABD merkezli hareketlerin duyuru takvimlerinde de kendisine yer buldu.

Rachel Corrie Vakfı ise etkinlikten dolayı duydukları memnuniyeti ve teşekkürlerini ilettiler.

 

Beytullah Önce vicdanın Tokat’ından bildirdi

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2010, 19:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
bekir
bekir - 9 yıl Önce

ihlsözlük'ün etkinliğinde tokat'taki programın açılış konuşması gösterildi. harika bir konuşmaydı bence. videosuna ulaşabilseniz de izlesek gayet manidar olur ümidindeyim.

tokad
tokad - 9 yıl Önce

sevgili bekir kardeşimiz, teveccühünüze teşekkürler... şayet videoyu TOKAD'ın feys adresinden ya da aşağıdaki linkten izleyebilir, paylaşabilirsin. selam ve muhabbetle...

http://vimeo.com/10417749

banner19

banner13