Teslimiyetimiz her an sınanır, agah olunmalı

Tasavvufi eserleri günümüz insanı ile buluşturan Mustafa Tatcı, Yunus Emre Okulu projesi kapsamında Ali Emiri Kültür Merkezindendeki konuşmasında kamil mürşidlerin vasıflarına dikkat çekti. Ahmed Sadreddin etkinlikten notlarını aktarıyor..

Teslimiyetimiz her an sınanır, agah olunmalı

Mustafa Tatcı'nın gayretleri sayesinde bir çok tasavvufî eserle buluştuk. Yunus Emre üzerine yaptığı araştırmalarla bu konudaki en yetkin isimlerden biri olan Tatcı, irfan ve hikmet dilini kitaplardan sonra seminer salonlarında verdiği konferanslarla yaşatmaya çalışıyor. Tatcı, bu gayretin bir tezahürü olarak İstanbul'un farklı bölgelerinde gerçekleştirdiği Yunus Emre Okulu projesi kapsamında geçtiğimiz günlerde Ali Emiri Kültür Merkezi'nde de konuştu.

Mustafa Tatcı, Allah'tan taleb edilmesi gereken şeyin ilim, irfan ve ya hikmet değil, aşk olması gerektiğini söylerken, aşkın cümle eksikleri giderici bir yönü olduğunu vurguladı. Aşka ulaşmanın kişinin kendi başına gayretleriyle pek mümkün olmadığını ifade eden Tatcı, ancak kamil mürşidlerin insanları aşka taşıyabileceğini, dolayısıyla bu zatlara erişebilmenin onları sahtelerinden ayırmakla mümkün olabileceğini söyledi.

Soğuk nefesli kime derler?

Kamil olmayan ve mürşidlik iddiasında bulunanların soğuk nefesli olarak da tabir edildiğini ve bu şahısların poyraza benzetilebileceğini belirten Mustafa Tatcı, bu kişilerin dışında, seyr-i sülûkunu tamamladığı halde kendisine irşad vazifesi verilmeyen zatların da, talibleri Hakk yoluna ve aşka iletemeyeceğini, onların da tıpkı diğerleri gibi soğuk nefesli olduğunu vurguladı.

Kendisine irşad vazifesi verilmediği halde, mürşidliğe kalkışmanın insandaki riyaset sevgisi sebebiyle zuhur ettiğini ve baş olma hevesinin kişiden en son çıkan kötü huy olduğunu ifade eden Tatcı, "Böyle kişilere bağlananlar da, mürşidleri addettikleri şahıs gibi, ham ervah olurlar" dedi. Mustafa Tatcı, kamil mürşidlerin şeriate bağlılığı ve hakikat ilmine vakıflığı ile bilinebileceğini vurgularken, bu zatların dış görünümünden ziyade yaşayışları ile kendilerini belli edeceklerini söyledi.

Yolda kan emiciler de var

İnsan-ı kamil olmadan Allah'a vasıl olmanın gayet zor olduğunu ifade eden Mustafa Tatcı, yol kesicilerin bitmeyeceğini, bu sebeble ayık olmak gerektiğini, yol kesicilerin adeta bir kan emici olduğunu ve kendisine tabi olan hal ehlinin de halini sömürebileceğini belirtirken, "Yol adresi sorulmaz. Birine takılıp mürşid-i kamile varılmaz. Herkes meşrebine uygun olan bir zat-ı şerife tâbi olmalıdır. Mürşidin vurulacağı mihenk de Muhammediliktir." şeklinde konuştu.

Talibin Hakk'a vasıl olması için tam bir teslimiyetle mürşid-i kamile bağlanması gerektiğini ve bu zat-ı şeriflerin dışı Rasulullah (s.a.s), içi yani gönlü Allah'ta bir şahs-ı manevi olduğunu vurgulayan Mustafa Tatcı, "Teslim içinde teslim vardır. Onun içinde bir teslim, bir teslim daha... Böyle içiçe açılan pencereler şeklinde sürer. Her an bu teslimiyet sınanır, agah olmak lazımdır. Kişinin teslimiyeti arttıkça, hakikat ona teslim edilmeye başlar." ifadelerini kullandı.

Gassal elindeki meyyit gibi ol

"Mürşidin projesine uymak lazımdır" diyen Mustafa Tatcı, bu projenin fazlalıkların atılıp, eksikliklerin giderilmesi ameliyesi olduğunu, talibin mürşidine karşı, sarraf elindeki altın, gassal elindeki meyyit gibi olması gerektiğini söyledi. İnsanın gayesinin malumat biriktirmekten ziyade hakikat olması gerektiğini vurgulayan Tatcı, bilginin kibri netice verebileceğini ve bunun bir çok örneği olduğunu, o kötü huydan da yine kamil mürşidlerin reçetelerini uygulayarak kurtulunabileceğini belirtti.

Mustafa Tatcı, talibin Hakk'a ulaşmasının önündeki muhtelif engellerin, mürşidlerin belirledikleri reçeteleri uygulayarak kaldırabileceğini de sözlerine ekledi.

 

Ahmed Sadreddin haber verdi

Yayın Tarihi: 16 Nisan 2014 Çarşamba 14:04 Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 12:17
banner25
YORUM EKLE

banner26