Tehlikeli kitapların yazarını dinledik

‘Küçükken ben de okuduğum kitapların yazarlarına teşekkür ederdim’ diyen Mevlana İdris’i dinledik..

Tehlikeli kitapların yazarını dinledik

 

Arkadaşlarla tefsir dersine gidiyorduk. Yürüyüş yolunda Mevlana İdris’in, İzmit'te belediyenin kültür-sanat etkinlikleri kapsamında çocuklarla buluşmaya geleceğini öğrendiğimde “eyvah Mevlana İdris Zengin geliyormuş” diye nida etmemle, arkadaşlarımın “o da kim” diye sormaları bir oldu. “Yazar; daha çok çocuk kitapları var ve acayip bir adam, çocuklar çok seviyor, hele de küçük kızım” dedim. “Eyvah”ın anlamı ise saat 14.00’da geliyor olması. Yani çocuklar okuldayken(!). Bu tür etkinlikleri düzenlerken acaba saatlere biraz daha dikkat edilse ya da en güzeli hafta sonuna ayarlanabilse keşke…

Öğretmenden izini kopardık

Büyük kızımın okulu uzakta olduğu için hiç gelme ihtimali yok zaten. Okul dönüşünde küçük kızıma müjdeyi verdiğimde ve tahmin ettiğim gibi gidemeyeceğini düşünüp üzüldüğünde, “eğer istersen öğretmenini arayıp izin alırız, herhalde müsaade eder” dedim. Neyse ki büyük bir memnuniyetle karşıladı öğretmeni ve gidebildik. Yoksa ne yapacaktık? Mecburen illegal yollara başvuracaktık elbette.Mevlana İdris

Salon çocuk doluydu

Konuşmanın yapılacağı salona gittiğimizde gruplar halinde çocukların hocaları ile geldiklerini gördük. Tüm salon cıvıl cıvıl çocuk sesiyle doldu ve hep birlikte yazarın gelmesini bekledik. Bizim gibi anne-çocuk şeklinde gelen iki, üç aile ancak vardı. Ve Mevlana İdris konuşmak için yerini aldığında kızım gözlerini sonuna kadar açıp kitaplarını çok sevdiği yazarını iyice incelemeye başladı. Biraz daha küçükken bir ara Mevlana’ya takmıştı kafayı ve Mevlana İdris’in kitaplarını okumaya başlayınca ikisini aynı şahıs zannetmişti de, öyle olmadığını anlatana kadar neler çekmiştik. Galiba artık iyice ikna oldu sonunda.

Yazarımız ilk olarak kendini tanıttı bizlere. Kırka yakın kitabı olduğunu, çocuklar için okumaya ve yazmaya devam ettiğini, yurt içinde ve dışında çocuklarla birlikte olmaktan heyecan duyduğunu ve üç oğlu olduğunu söyleyerek kısaca bahsetti kendinden.

Mevlana İdrisOkumak, okumak ve yine okumak

Zengin, genel olarak okumanın ve çocukların okuyacakları kitabı seçmelerinin önemine vurgu yaptı. “Dünyada her gün birçok kitap yayınlanıyor ve iyi bir kitap okuru olmamız için milyonlarca kitap arasından seçim yapmamız gerekiyor” dedi. Çok kitap olmasına karşın, okuyan sayısının azaldığının altını çizdi. Ve bu arada çocuklara bir kısım sorular yöneltti. “Günde kaç saat televizyon izliyorsunuz?”, “Kimin kendine ait bir kitaplığı var?”, “Kimin facebook hesabı var?”, “Kim harçlığıyla kitap alıyor” ve çocukların hayli kararsız kaldıkları “dondurma mı, kitap mı?” gibi ilginç sorulara çocukların parmakları bir indi, bir kalktı.

İzlemekten okumaya fırsat yok!

Yazar daha sonra geçmişe nazaran artık kitap basmanın daha kolaylaştığı halde insanların okumayı değil, izlemeyi tercih ettiklerini, televizyon ve internetin okumanın önünde en büyük engeli oluşturduğunu söyledi. İzlemenin genelde daha çok eğlence amaçlı ve çok fazla zihinsel bir efor gerektirmediği halde kitap okurken zihnimizle yazılan esere ve yazara yaklaştığımızı yani ikisi arasında hissedilenler ve verilen emek açısından epeyce bir fark olduğunu izah etti. Ayrıca okurken öğrendiklerimiz vesilesiyle zihnimizin yorulduğunu ve açıldığını, böylelikle de beynimizin muhakeme yeteneğinin arttığını belirterek çocuklara okumanın ne denli önem arz ettiğini sık sık hatırlattı. Ek olarak, “okumanın yaşadığımız olaylar karşısında çözüm üretmeyi de kolaylaştırdığını” söyledi yazar.Mevlana İdris

Konuşmasının ardından çocuklara Tersine Adam kitabından biraz okuduktan sonra çocuklar bize göre tersine yaşayan adam hakkında ve yazara dair merak ettikleri soruları sordular. Mevlana İdris, niçin yazar olduğuyla alakalı sorusunu, “Dünyanın bir ucundaki bir insan ile harfler arayıcılığı ile bir bağ kuruyorsunuz. O insanların hoşnutluğu, bir teşekküründen mutlu oluyorum. Küçükken ben de okuduğum kitapların yazarlarına teşekkür ederdim” diyerek açıkladı. Yazar, program sonunda çocuklarla birlikte fotoğraf çektirdi ve kitaplarını imzalatmak isteyen küçük okuyucuları ile hem sohbet etti, hem de kitaplarını imzaladı.

Kızımla birlikte çok sevdiğimiz bir yazarımız ile daha tanışmış olmaktan aldığımız tatlı bir huzurun yanında, inşallah günün birinde kitaplarını kitapçılarda görüp, heyecanlanarak ve dokunarak almak duası ile oradan ayrıldık.

 

F.Kebire Gündüz Karaaslan haberdar etti

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2012, 00:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatma
fatma - 7 yıl Önce

malesef hata yapmadık ama bu vesile ile sizi de yazarın "Tehlikeli Bir Kipat" isimli kitabından haberdar etmiş olalım inşallah.

fatih uşaklı
fatih uşaklı - 7 yıl Önce

Selamun Aleykümbaşlığınız hatalı yazılmış. Lütfen düzeltirmisinizfatih uşaklı

Gülay Zengin
Gülay Zengin - 7 yıl Önce

Sayın Fatih Uşaklı, kusura bakmayın ama asıl hata sizde. Son kelimenizde "misiniz" ayrı yazılmalıdır. Küçük ve dostça bir uyarı.

banner19

banner13