Tasfiye Balyoz'u indirdi!

Tokat'ta aralarında Edebiyat dergisi Tasfiye yazarlarının da bulunduğu bir eylem gerçekleştirildi..

Tasfiye Balyoz'u indirdi!

“Direnen Edebiyat” Budur!

Geçtiğimiz günlerde Taraf gazetesi tarafından yayınlanan Balyoz Darbe Planı üzerine 23 Ocak Cumartesi günü İstanbul’da, Bursa’da, Sakarya’da, Batman’da, Çorum’da ve Tokat’ta protesto edildi. Tokat merkezli yayın yapan Tasfiye dergisi yazarları da alana çıkarak bu hain eylem planını hazırlayanları protesto ettiler.

10965

Edebiyatla hayatın bir bütün olduğunu dergide yayınlanan ve edebiyat-hayat ilişkisini sorgulayan teorik yazılarda da her fırsatta gündeme getiren dergi yazarları, halk düşmanlarına karşı meydanlara çıkarak “Direnen Edebiyat”ın ne olduğunu açıkça ortaya koydular.

Roni Margulies Fatih’teydi!

Yine aynı saatlerde İstanbul’da, Fatih Saraçhane parkında Özgür-Der tarafından gerçekleştirilen darbe karşıtı eylemde ise edebiyatı dünyadan kopuk bir uğraş olarak görmediğini sürekli olarak dile getiren şair Roni Margulies’de konuşma yapıyordu.

10966

Tokat’ta gerçekleştirilen eylemde ise dergi yazarları, camilerin bombalanması, TSK’ya ait bir uçağın düşürülerek hükümetin zayıflatılması gibi ürkütücü planları da içinde barındıran Balyoz Eylem Planını hazırlayan Ergenekoncu zihniyetin tasfiye edilmesini isteyerek “Artık yeter!” dediler. Boyunlarına “Hepimiz hedefiz!” yazılı dövizler takan Tasfiye yazarları, darbeci zihniyetin derhal “tasfiye” edilmesi, kendi halkına, İslamî değerlere düşmanlık güden bu alçak yapılanmaların kökünün kurutulmasıgerektiğini vurguladılar.

10967

Kimler Vardı?

Eylemde sloganları Tasfiye dergisinin yönetmeni Ahmet Örs ve sinema yazılarından tanıdığımız Mustafa Kıyak attırdı. Tasfiye yazarları, halkın da destek verdiği eylemde “Kafeslere, balyozlara, direneceğiz cuntalara!” sloganını haykırdılar. Geçtiğimiz ay Mazlum-Der tarafından gerçekleştirilen “Kare Kare Mücadele” adlı yarışmada fotoğraf dalında ödül alan, derginin yayın kurulu üyesi Beytullah Emrah Önce eylemin fotoğraflarını çekerken, Tasfiye’nin 22.sayısında “Kemalist Bir Ütopya Olarak Ankara Romanı” başlıklı kapsamlı bir roman çözümlemesi bulunan Çetin Yıldırım ise basın bildirisini okudu.

10964

Bildiride "Halka bir gün bile rahat nefes aldırmayan darbecilere, cuntacılara, Ergenekonculara, kafesçilere ve balyozculara "Artık yeter!" Bu ülke insanlarını sürekli bir güvercin tedirginliğinde yaşatanlara binlerce kez "Artık yeter!" denildi. Yıldırım, ortaya çıkan eylem planlarıyla ilgili olarak da "Söyler misiniz siz, darbeye giden yolun haritasının çizildiği Balyoz Eylem Planı'nın sadece bir "senaryo" olduğuna inanıyor musunuz? Söyler misiniz; camiler hangi düşmana önlem olarak bombalanmak istenmiş? İnsanları kışkırtarak belirli yerlere saldırtmak ne tür bir senaryodur? Bu ülke insanları nasıl "iç düşman" görülür, nasıl tuzağa düşürülmek istenebilir? Böyle bir iç hizmet mi olur?

10960

Ortaya çıkan belgelerin hesabı sorulması gerekirken, belgeleri ortaya çıkaranların peşine düşmek de ne demek? Namaz kılan insanlar bir çırpıda ihraç edilirken, vicdana aykırı işleri planlayanlar nasıl korunabilir? Suça bulaştığı delillerle ortaya koyulan önceki cuntacılar, halen belgelere ıslak imza atmıyor mu?  Belgeler ve ses kayıtları ifşa olmuşken, gerçeklerin üstü nasıl örtülebilir? Bu hak ve cesaret nereden bulunuyor? Acaba, önceki darbecilerin halen yargılanmamasından olabilir mi?" sorularını gündeme getirdi.

10962

Basın açıklamasının devamında son günlerde sergilenen bazı oyunlara dikkat çekilerek "Birileri halen durumun vahametini küçümsüyor. Muhalif yapılar ya da partiler, kendilerine dokunmuyor diye yılanın zehrine zehir katıyor. "Sivil dikta" gibi kıymeti kendinden menkul suni tartışmalardan gerçek bir askeri dikta çıkartmanın yollarına taş döşeniyor. Oysa ki "tek parti diktatörlüğü"nden yakınanlar, ne geçmişteki diktatörlüğe ne de o diktatörlüğün bugün de egemen olan resmi ideolojisine tek kelime ediyor!" ifadeleri kullanıldı.

Hepimiz Hedefiz

10963

Yoğun yağış altındaki eyleme katılanlar boyunlarında "Hepimiz hedefiz!" yazılı dövizler taşırken"27 Mayıs'tan 12 Eylül'e, 28 Şubat'tan Ergenekon'a darbeciler halkın düşmanıdır" pankartı açtılar. "Camilere dokunma!", "Balyoz çuvala sığmıyor!", "Darbenin iyisi olmaz!", "Ne 12 Eylül, ne 28 Şubat! Darbelere hayır!" yazılı dövizler taşıdılar. Eylem boyunca "Darbeciler yargılansın, cuntalar dağıtılsın!", "Kafeslere balyozlara, direneceğiz cuntalara!", "Zulme karşı omuz omuza!" ve "Baskıcı zalimler hesap verecek" sloganları atıldı.

 

Habil Sağlam da oradaydı 

Yayın Tarihi: 24 Ocak 2010 Pazar 05:13 Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2010, 18:30
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Örs
Ahmet Örs - 11 yıl Önce

lafta değil meydanda!

asım mert
asım mert - 11 yıl Önce

28 şubat darbe sürecini anlatan kaç edebi ürünümüz var? kaç edebiyat dergimiz darbeleri kapak yaptı? kaç edebiyatçımız meydandaydı? toplumun derdiyle dertlenmeyen edebiyatçı mı olur? tavır almayan sanatçı mı olur? muhalefeti laf efebiliği sanan adamdan şair yazar mı olru?

kelimelerini bu kez meydana döken tasfiye yazarlarına teşekkürler...

"yüzümüzü ağartan" hikayelerini bu kez bilfiil ve birlikte yazmışlar...

ne demişlerdi:

"birlikte direnelim!"

banner26