Tasavvufta aşk ve dostluğu anlattı

Geçtiğimiz günlerde Pendik Belediyesi Kültür Etkinlikleri’nde yazar Sinan Yağmur 'Tasavvufta Aşk ve Dostluk Anlayışı' konulu bir sohbet verdi.. Saliha Gökçe Tekbıyık yazdı.

Tasavvufta aşk ve dostluğu anlattı

 

 

Geçtiğimiz günlerde Pendik Belediyesi Kültür Etkinlikleri’nin bir konuğu da yazar Sinan Yağmur oldu. “Tasavvufta Aşk ve Dostluk Anlayışı” teması üzerine sohbetiyle bizi adeta başka bir boyuta taşıyan Yağmur, bizlere öncelikle tasavvufun manasından, boyutlarından, tasavvufun bir yol olduğunu ve bu yola dostla çıkılması gerektiğinden derinlikleriyle bahsetti.

Sen ne kadar kötülük yaparsan yap, seni terk etmeyen sadece ve sadece Hz. Allah’tır diyen sestir tasavvuf

Tasavvufun Kur’an’ın özsuyu ile hadisin öz gıdasının nimet olarak önümüze geldiğinden ve ondan faydalanmamız gerektiğinden bahseden Yağmur; “Tasavvuf derdin gökten bela gibi yağdığında, seni herkes terk ettiğinde; güzelliğin, zenginliğin, mevkiin, seni alkışlayanların, oğlun, akrabaların, ablan herkes günü geldiğine tek tek gittiğinde; bedbaht bir hata yaptığında, seni insanlar önce telefon rehberinden daha sonra da hayatından sildiğinde; artık selam ve sabah vermediğinde; güzelliğin, zenginliğin, saçın, boyun, tatlı konuştuğun için sevdiğini sevildiğini sandığın zaman ve herkesin günü geldiğinde seni terk ettiğinde bir ses seni terk etmez: "Sen ne kadar kötülük yaparsan yap, seni terk etmeyen sadece ve sadece Hz. Allah’tır" diyen sestir tasavvuf. İşte, tasavvuf budur!” sözleriyle herkesin bir kere kendine dönüp bakmasını ve sorgulamasını sağladı.

Tasavvufu böylesine içten anlatan Yağmur, tasavvufun dört önemli boyutu olduğundan ve dördüncü boyutun çok az insana nasip olmasından bahsetti. “İlme’l yakîn” ile ilk boyutundan şöyle bahsetti: Ateş yakıcıdır, hiç hayatında ateş görmeyen birisi için bile aynı duyguyu uyandırır; yani kişinin ateşin yakıcı olduğunu bilmesi, “ilme’l yakîn” boyutudur. İkinci boyutun ise, “ayne’l yakîn” olduğunu söyledi. Yani bir fırına gidip ateşin ısısı hissedildiğinde, bu ayne’l yakîndir; ateşi görmektir, hissetmektir. Üçüncü boyutun “hakka’l yakîn” olduğunu söyleyen Yağmur; elimize bir kaynar su döküldüğünde ve ateşin yakıcı olduğunun anlaşıldığındaki durumla örneklendirdi bu mertebeyi de. Şöyle ki, bu üç boyut günlük hayatımızda hemen hemen hepimizin yaşıyor olduğu durumlardır fakat dördüncü boyut olan, “aşke’l yakîn”den bahsettiğinde bunun, Cenabı Allah’ın dostlarına nasip ettiğini anlamamızı ve idrak etmemizi sağladı. İlahi aşkın sancısını çekenlere nasip olan dördüncü boyut için, “Tasavvufun bizi çağırdığı boyuttur, yani ‘aşke’l yakîn’dir... Ateş seni değil artık sen ateşi yakarsın. Hz. İbrahim, ateş uçurumuna atıldığında ateş onu yakmadı değil; tam tersine, o ateşi söndürdü. O, dördüncü boyuta geldi” sözleriyle açıkladı.

Asla yalnız yürümeyeceksin bu yolda!

Dördüncü boyuta erebilmek için tasavvuf yolunda bir dost ile ilahi aşka yürümemizi söyleyen Yağmur; iki gönlün bir olup, o gönül gözüyle birbirlerine baktıklarında, birbirlerinin cevabını görebilmekten ve böylece birbirlerine ayna olabilindiği vakit, bu manevi boyuta erilebildiğinden söz etti. İlahi aşk yolunda yalnız yürünemeyeceğini söyleyen Yağmur, bu yola bizi bize gösterecek, bizi bize hatırlatacak bir dostla çıkılmasına değindi ve buna “mürşit”, “yaren”, “ahretlik”, “gönüldaş” denildiğinden söz etti. Mevlana’nın mürşidi Şems, Şems’in mürşidinin Mevlana olduğunu ve tasavvuf yolunda yürüyen Allah dostlarının, bir mürşidi olduğuna, Cenabı Allah’ın, “Ey kulum, başka bir beldede benim aşkımla yanıp tutuşan bir kul daha vardır; git ona dost ol birlikte bana gel!” sözleriyle değindi.

Son olarak “niyet”in önemi üzerinde duran Yağmur, “Bizler kırk kapıya da gitsek, kırk kapıdan kırık gönüllerle de dönsek, şikâyet etme, ümit kesme hakkına sahip değiliz. Çünkü kapıda değildir, bizim kapıya gelişimizde bir sıkıntı vardır. Niyetimizde bir sıkıntı vardır!” diyerek niyetimizi halis tutmamız gerektiğinin altını çizdi ve sözlerini tamamladı.

 

Saliha Gökçe Tekbıyık yazdı

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2014, 14:34
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26