Taşa dirilik veren usta Mimar Sinan

Kayseri’de düzenlenen ‘Uluslar arası Mimar Sinan Konferansı’nda konuşmacılar Gülru Necipoğlu, Alina Payne, Howard Burns ve Cemal Kafadar’dı..

Taşa dirilik veren usta Mimar Sinan

 

O ki Sultan Selim Han'ın saltanat bahçesinin devşirmesiydi. Kayseri sancağından oğlan devşirildiği zamanlar İstanbul'a gelmiş, yeniçeri ocağına alınmıştı. Kendi isteğiyle yapıların tahta işlerini yapmaya aday olmuştu. Kuvvetli gözlemiyle, itaatkâr tavırlarıyla dikkat çekiyordu genç Sinan. Zamanla çeşitli diyarları gezmiş, saltanat tarafından görevlendirilmiş olarak Arap ve Acem ülkelerinde çalışmıştı. Kâh saray kubbelerinin tepesinden, kâh harabe köşelerinden izleyerek artırmıştı yapılara olan bilgi ve görgüsünü. İstanbul’da zamanın ileri gelenlerinin hizmetinde çalışmıştı. O Mimar Sinan’dı. Kayseri’nin Ağırnas Köyü’nde doğan Sinan…Uluslararası Mimar Sinan Konferansı

Osmanlı ve İtalyan mimarisi karşılaştırıldı

Her biri birer mimarî şaheseri olan çalışmalarıyla dünya mimarlık tarihinin en büyük isimlerinden olmuştu Mimar Sinan. Yıllarca, O’nu adına yakışır şekilde anmak ve tanıtmak için her yıl Nisan ayında “Uluslararası Sinan Günleri” düzenledi Kayseri Büyükşehir Belediyesi. Bu yıl ise  “Uluslararası Mimar Sinan Konferansı” ile anıldı bu büyük mimarî ustası. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himaye ettiği konferans Şehir Tiyatrosu'nda gerçekleşti. ABD ve İtalya'dan akademisyenlerin de katıldığı konferansa yoğun bir alaka vardı.

Harvard Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gülru Necipoğlu, Mimar Sinan'ın mimarideki önemine değindi uzun uzun. Sonrasında "Mimar Sinan Çağında Mimari Kültür ve Adab" konulu bir sunum gerçekleştirdi. Bu konferans hem tarihî hem de güncel mimarlık ve şehircilik konularında bilincin, duyarlılığın ve sevginin artmasına vesile olur mu bilmem ama iman ile çalışan Mimar Sinan’ın ortaya çıkardığı eserlerle yaşaması ve yaptığı minarelerden yansıyan aşkın sesi ezanın dinmemesinden daha güzeli yoktu o an içimde. Taşa hayat veren bu ustanın eserlerine başlamadan çektiği besmele sesi çınlıyordu kulaklarımda.

Harvard Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alina Payne'nin  "Mimar'ın Biyografisi: Mimar Sinan ve Çağdaş İtalyan Meslektaşları" ve İtalya Pisa Üniversitesi'nden Prof. Dr. Howard Burns'un "Mimar Sinan ile Mimar Palladio: ‘Osmanlı ve İtalyan Rönesans Mimarisi Arasında Diyaloglar’" konulu sunumları ile kendi özümüzden olan bir şahsiyetin nasıl da örnek alındığını görmek mümkündü.

Uluslararası Mimar Sinan KonferansıCemal Kafadar da konuştu

Konferansın son konuşmacısı olan Harvard Üniversitesi'nden Prof. Dr. Cemal Kafadar’ın "Mimar Sinan ve Osmanlı Şehircilik Anlayışı"nı tüm ayrıntılarıyla ele alan sunumunu dinlerken, ‘onun yaptığı İslam ordusu ümmetin sevinçle geçtiği köprüler dile gelseydi ne derdi acaba’ diye düşünüyordum kendi kendime.

Onun yeniçeri ocağındaki yolundan ayrılacağı düşüncesi ile kederlenen yüreği, mimarlığın camiler inşa edip birçok dünya ve ahiret muradına vesile olacağını düşünerek huzur bulmuştu. Somut anlatılar karşısında olmama rağmen soyut dünyada yürüdüğüm konferanstan sonra meydanda sapasağlam duran Hacı Ahmed Paşa Camii (Kurşunlu Camii)’ne selam vermek geldi içimden.

Kayseri’nin Bankalar caddesinin İnönü bulvarına çıkışının doğusunda Gürcü caddesinin güneyinde, bugünkü Samurağa İşhanı ve çevresindeki alanın bir bölümüne oturan Hüseyin Bey Hamamı’ndan ve Osman Paşa Camii’nden geriye sadece yeller kalmıştı.

Yaşatamadığımız değerlerin kıymetini geç anlıyoruz ne yazık ki… Gidene rahmet, kalanlara vefasından dolayı dua ile…

 

Sergül Vural haber verdi

Yayın Tarihi: 01 Ekim 2012 Pazartesi 16:39 Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2012, 03:26
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26