Sultanahmet'te garip güzel eylem!

O gün Abdülhamit Han'ın vefat yıl dönümüydü ve bir şeyler yapılmalıydı ufak da olsa.

Sultanahmet'te garip güzel eylem!

Bir grup genç toplandı Cuma vaktinde, Üsküdar'dan gençler. Sadece bir gün evvel öğleden sonra sosyal ağ sitesinde yapılan çağrı ile toplanmıştı bu gençler. Muradları Ulu Hakan İkinci Abdülhamit Han’ı ziyaret etmekti. Fakat bu biraz daha farklı olmalıydı. Sadece kuru kuru tek başlarına ziyaret etmekle olmazdı bu iş. Olmayacağını da biliyorlardı ve bildiklerini de yerine getirdiler.

Emri vaki bir organizasyon

Perşembe günü öğleden sonra arkadaşlar bir karar aldılar aniden. O gün Abdülhamit Han’ın vefat yıl dönümüydü ve bir şeyler yapılmalıydı ufak da olsa. Hemen paylaşım sitesi facebooktan Cuma namazı çıkışı kabrini ziyarete davet ettiler tüm tanıdıklarını.

Cuma günü Sultanahmet’e gittiğimizde bu arkadaşlara katılmak için önce bir şok etkisi kapladı bizi. Sayı çok azdı tanıdık olan. Fakat gördük ki kardeşlerimiz farklı bir şeyin peşinde. Biri elinde hoparlör, diğeri elinde mikrofon olduğu halde Cuma namazı çıkışı avluda bekliyorlar. Daha soru sormaya kalmadan bir kardeşimizden şöyle bir anons ilişti kulağımıza. “Bugün İkinci Abdülhamit’in vefat yıldönümü, grup olarak kabrini ziyarete gidiyoruz, dileyenler bize eşlik edebilirler.”

Siz neredensiniz?

Biz anonslarımıza devam ederken birkaç polis gelip sorularını sıraladılar: “Yeğenim siz nereye bağlısınız, Ülkü Ocakları mı, Alperen mi? Siyasi parti falan mısınız?” “Yok, ağabey biz sadece lise öğrencileriyiz” diye cevap verdik tabi.

İç avlunun akustiği ve oldukça fazla kalabalığı, tüm ısrarcılığımıza rağmen polislerin çıkartmasına mani olmadı. Ecdadın camisinde, ecdadın kabrine davet etmeye çalışıyorduk:

“Bugün Ulu Hakan Sultan İkinci Abdülhamit Han'ın vefat yıl dönümü. Onu Çemberlitaş'ta kabri başında Fatihalarla anmak üzere grup olarak 5 dakika mesafedeki yola hareket ediyoruz. Dileyenler eşlik edebilir, bir Fatiha okuyabilir.”

Dış avluda da birçok anons geçtikten sonra bizlere iştirak eden bir grup cemaatle birlikte Çemberlitaş’ın yolunu arşınlamaya başladık anonslarımıza devam ede ede.

24193İçkili restoranların caddesine dönüşen Divan Yolunda “Ulu Hakan”, “İkinci Abdülhamit Han”, “Fatiha”, “kabir ziyareti” nidaları oldukça yüksek bir sesle tekrar ediliyordu.

Acaba kaç kişi biliyordu?

Az önce türbe memurunun 'kafile otobüsleri gelmiş' sandığı kalabalıkla, sonuna kadar dolu olan türbeye giriyoruz. Megafonda polis engelini aşamıyoruz tabi. Ancak zorda olsa ziyaretçilerin duyabileceği kadar bir sesle Yasin okumamıza müsaade ediyorlar çok şükür. Sıra sıra Yasin sayfalarını okuyoruz canlı bir şekilde, ziyaretçiler de huşu içinde dinliyorlar.

Ziyaretimizi tamamladıktan sonra türbe önünde bir kardeşimiz alıyor sazı bir kere daha eline ve patlatıyor anonsu. “Hemen yanımızda bulunan türbede İkinci Abdülhamit, Abdülaziz ve aile fertleri metfun bulunmakta ve bugün Ulu Hakan İkinci Abdülhamit Han’ın ölüm yıldönümü, siz de içeri girebilir ve bir Fatiha okuyarak borcunuzu ihya edebilirsiniz.”

Bu anonsu da birçok kere tekrarladıktan sonra bizi engin bilgileriyle uyarmaya gelen birkaç kişi ile birlikte sivil polisin de “yeter” ihtarını dikkate alarak olaysız bir şekilde ziyaretimizi bitiriyoruz Ulu Hakan’a Fatihalar okuya okuya.

Bu ziyareti hazırladıkları için Muhammet Şamil Albayrak’a, Muhammet Çökek'e, Usame Dönmez ve Burak Ötken'e, Numan Kalyoncu'ya, Tevfik Sinan'a teşekkürlerimi ileterek bu güzel duyguları tekrar yaşamak istiyorum.

 

Abdurrahman Oğuz hem katıldı hem haber verdi

Fotoğraflar: Numan Kalyoncu

Yayın Tarihi: 15 Şubat 2011 Salı 20:42 Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 10:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
sezkan maflusi
sezkan maflusi - 12 yıl Önce

MaşaAllah

hümeyra çolaker
hümeyra çolaker - 12 yıl Önce

bizlerde anadoluda okuyan,kalbi sizlerle atan bu dünyanın insanlarıyız. fiilen yanınızda olmasakta gözlerimiz buğulu destekliyoruz sizi,şimdilik afyondan....Allah rahmet eylesin Sultanımız Abdülhamitimize....

Halit Ortaköy
Halit Ortaköy - 12 yıl Önce

Bu mütevazi ama muhlis anmayı akleden ve icra eden genç kardeşlerimi tebrik ediyor, bu ve benzeri aktivitelerini sürdürmelerini diliyorum.

Saliha
Saliha - 12 yıl Önce

Allah (c.c.) razı olsun!

elif merve
elif merve - 12 yıl Önce

bu güzel olaya öncülük etmek Cesaret gerektiren birşey doğrusu... Allah ın razı olduğu yolda Rabbim sizleri (ve tüm müslümanları)daima ilk cesur adımları atanlardan eylesin..

...
... - 12 yıl Önce

Güzel aktivite.Piravo.

banner19

banner36