Süleymaniye'de bir irfan ocağı var

Ben sonbaharı, hassaten Ekim ayını bir sıla ayı telakki ediyorum. Zira bu ay, aklımızı, ruhumuzu besleyen, bütün sene severek takip ettiğimiz etkinliklerin başladığı ay.

Süleymaniye'de bir irfan ocağı var

Sonbahar, muhayyilemizde bir ayrılık, bir göç mevsimi olarak canlanır hep. Oysa her yaz, mu’tad hayatımızdan, kim sorsa anlatacağımız, “budur” diyeceğimiz hayatımızdan kopar ve o hayata ancak sonbaharda döneriz. Sonbahar bu cihetiyle bir göç mevsimi olmaktan çıkar aslında, bir sılaya dönüş mevsimi olur. Ama nedense bunu kabul etmeye içimizdeki romantik bir türlü yanaşmaz.

Ben yine bu sonbaharı, hassaten Ekim ayını bir sıla ayı telakki ediyorum. Zira bu ay, aklımızı, ruhumuzu besleyen derslerin, bütün sene severek takip ettiğimiz etkinliklerin başladığı ay.KOCAV

KOCAV’dan yeni/yine bir merhaba

KOCAV’ın öğrenci seminerleri de bu etkinliklerden biri… Önümüzdeki cumartesi günü (9 Ekim 2010) başlayacak olan seminerler, bu yıl da toplu bir açılış dersi ile bismillah diyecek ve sonra her sınıf kendi dersliğinde hocasını takip etmeye devam edecek.

Giriş 1, Gelişme 1 ve İhtisas 1 sınıflarının ders alacağı dönem, yine yoğun programıyla İstanbullu öğrencilerin Cumartesi günlerini daha anlamlı geçirmelerine vesile olacak.

KOCAV seminerleri nasıl bir sistem izliyor?

KOCAV’ın her yıl düzenlediği bu öğrenci seminerlerinde sınıf ve kürsü usulleri takip edilmekte. Seminerlere yeni başlayan öğrenciler giriş sınıfına alınıyor. Bu kademede öğrenciye, hangi üniversitenin hangi fakültesinde okuyor olursa olsun, asgari bir genel kültür ortalaması ve birliği sağlanması adına, temel dersler veriliyor. Bu dersler içinde sanat ve kişisel gelişimle alakalı konular da yer alıyor.

“Giriş” aşamasında, “Türkçe ve Türk Ruhu”, “İslam ve İnsan Psikolojisi”, “Türk Sanatı: Türk Musikisi”, “Siyasal Söylemler”, “Devlet Felsefeleri”, “Liderlik Sanatı” gibi dersler, Mehmed Niyazi, Yrd. Doç. Dr. Durmuş Hocaoğlu, Prof. Dr. Ali Murat Daryal, Prof. Dr. Hayati Develi, Bünyamin Aksungur, Doç. Dr. Cemal Zehir gibi isimler tarafından veriliyor.

KOCAV
(+)

“Gelişme aşaması, bu genel ve temel bilgiler üzerinde bir parça daha yoğunlaşmak gayesi ile tertip edilmiş. Gelişme dersleri, aynı zamanda İhtisas kademesinde yer alan kürsüler için de bir hazırlık teşkil ediyor. Bu aşamadaki dersler, “Coğrafyadan Vatana”, “Küreselleşme Oyunu”, “İktisadi Bakış”, “Türk Sanatı: Hat, Ebru, Tezhip”, “Osmanlı’da Modernleşme Çabaları”, “Kendini Tanıma ve Geliştirme Bilinci” gibi konulardan oluşuyor. Bu dersleri de yine, Prof. Dr. Suphi Saatçi, Prof. Dr. Ali Akyıldız, Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar, Yrd. Doç. Yaşar Erdinç, Dr. Zülfikar Özkan ve Mustafa Özcan gibi isimler veriyor.

Kürsülere doğru

Malum çağımız ihtisaslaşma çağı… Her ne kadar genel kültür ziyadesiyle önem arz etse de, en az bir alanda uzman olmaya gayret etmek gerekiyor. KOCAV’ın “İhtisas Seminerleri”nden murat da, “Giriş” ve “Gelişme” kademelerinde ortalama bir genel kültür ve sosyal bilimlere bakış temeli verilen öğrencilerin, kendi seçecekleri bir alanda ilerlemelerini, çalışmalar yapmalarını sağlamak.

Bu minvalde, her senenin güz dönemi, İhtisas 1 sınıfı öğrencilerine öncelikle “Bilim Felsefesi ve Metodoloji” dersi gösteriliyor. Bununla birlikte, her Türk münevverinin geçmişi ile bağ kurmasının elzemliği nazar-ı dikkate alınarak, “Osmanlı Türkçesi ve Yazıları” dersleri de bu müfredata ekleniyor. Prof. Dr. Tahsin Görgün ve Prof. Dr. Zeki Arslantürk, Dr. Mustafa Hakkı Ertan ve Dr. Raşit Gündoğdu tarafından verilen bu derslerle, öğrenciler kürsü faaliyetleri için hazırlanıyorlar.

KOCAV
(+)

Nedir bu kürsüler?

KOCAV’ın halihazırda faaliyetlerini yürüten kürsüleri şunlar: Medeniyet Araştırmaları, Tarih ve Toplum Araştırmaları, Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmaları, Siyasi İlimler ve Hukuk Araştırmaları, Uluslar Arası İlişkiler/ İktisadi ve Stratejik Araştırmalar, Sanat Araştırmaları ve Kişisel Gelişim Kürsüleri.

Bu kürsüler, alanında uzman bir hoca eşliğinde iki haftalık periyotlarla toplanarak akademik çalışmalar yapıyor ve ürünler ortaya çıkarıyor. Bununla birlikte, her kürsünün öğrencisi, arzu ettiği bir hoca ile birebir çalışma yapma imkânı elde ediyor.

Geçen yıla kadar “Medeniyet”, “Tarih ve Toplum” ile “Türk Dili ve Edebiyatı” araştırmaları kürsüleri yoğun faaliyet içerisinde idi. Ancak geçtiğimiz yıl, “Siyasi İlimler ve Hukuk” araştırmaları ile “Sanat Araştırmaları” kürsüleri ciddi bir hızla atağa geçtiler ve çalışmaları ile takdir topladılar. Bu sene kürsüler arası iş birliği kadar rekabet de iyice artacak ve bu sayede ortaya çok daha güzel çalışmalar çıkacak diye ümit ediyoruz.

KOCAV
(+)

KOCAV seminerlerine nasıl giderim?

Size bu kadar bilgi verdikten sonra, haliyle birçoğunuzun heveslenip, “yahu nasıl giderim ben bu seminerlere?” dediğinizi varsaymak istiyorum. Ve hemen, el cevap kabilinden anlatıyorum:

KOCAV Seminerleri’ne İstanbul’da üniversite okuyan her arkadaş, elini kolunu sallayarak gidebilir. Tabii yanlarında not defteri ve kalem bulundurmamak gafletine düşerlerse ilk hafta, onların bahtsızlığı olur bu ve eminim ikinci hafta tekrarlamazlar. Kayıt vs. yaptırmak gerekmez. Derste dolaşan yoklama kâğıdına isim, iletişim bilgisi yazmak kâfidir. İlk günün kalabalığı gözünüzü korkutmasın, ilim talebiyle gelen hiçbir gül yaprağı bardaktaki suyu taşırmaz ve de gönüllerin sığdığı yere insanlar hayli hayli sığar.

Efendim, Kültür Ocağı Vakfı, muhteşem manzarası, sıcacık çayı, güleryüzlü İbrahim abisi, mütevazı yönetimi ve hocaları ile cumartesi günü sizleri beklemekte olacak Süleymaniye Camii’nin hemen yanıbaşında.

Eh, davet bizden, icabet etmek sizden…

Adres: Kültür Ocağı Vakfı, Ayşe Kadın Hamamı Sokağı, No: 26, Süleymaniye/ İstanbul.

Tel.: 0212 519 9970-71,

Web: www.kocav.org.tr

 

Ayşe Leyla Uysal, sıla mevsimine hoş geldiniz, dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2010, 16:39
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
..
.. - 10 yıl Önce

teşekkürler ve bir de kocav tarafından belli şartlar dahilinde ünv. öğrencilerine burs verilmektedir;ilgililere duyurulur..Sitesinde yeterli bilgi olacaktır..

Mehmet Akif
Mehmet Akif - 10 yıl Önce

Bisav, İlem, Kocav. Hepsinde değerli hocalar var. Siteniz bu açıdan, gençlere gösterme yolunda çok önemli tanıtımlar yapıyor sağolun. İnsan üçe bölünüp seminerleri kaçırmamak istiyor.

banner19

banner13

banner26