Süleymaniye bir medeniyettir!

Siyasal Vakfı konferansları başladı. İlk konuk İbrahim Z. Gerçik'ti.

Süleymaniye bir medeniyettir!

Siyasal VakfıSiyasal Vakfı'nın Vezneciler'deki merkezinde gerçekleştirilen programları ''Bir Yönetim Modeli Olarak Süleymaniye'' adlı konferanslar başladı. Konferansa Her Dem Yeni ve Her Dem Güçlü kitaplarının yazarı İbrahim Zeyd Gerçik konuşmacı olarak katıldı. Süleymaniye Külliyesi''Sağlam bir medeniyetin temeli aklı selim, kalbi selim ve zevki selimdir.'' diyerek sözlerine başlayan Gerçik, kısa bir müzik dinletisinin ardından kitapları yazma nedenine değindi. Siyasal'da okuyan, gelecekte ülkeyi yönetmeye aday olan kişilerin çoğunun yanıbaşlarında olmasına rağmen, muazzam bir medeniyeti temsil eden Süleyman Camii ve Külliyesi'ne uğramadığını, uğrayanların bir çoğunun da bu yapıyı araştırmadığına üzülerek tanık olduğunu belirtti. Öğrenci olduğu dönemde de sık sık ziyaret ettiği Süleymaniye'nin bir ibadet yeri ve sanat eseri olmanın ötesinde bir yönetim modeline, bir medeniyet perspektifine işaret ettiğini keşfettikten sonra Süleymaniye üzerine bir makale yazdığını, bu makalenin iki kitabın çıkmasına zemin hazırladığını anlattı.

 Mimar Sinan Her Dem Yeni, Osmalı Her Dem Güçlü'ydü
 
Şehrin en yüksek tepelerinden biri üzerine kurulan, bünyesinde camiden aşevine, kütüphaneden hastaneye, medreseden hamam ve işyerlerine kadar çok sayıda yapıyı barındıran bu külliyede bir toplumun ihtiyaç duyduğu bütün mekanların mevcut olduğuna dikkat çeken Zeyd Gerçik, Süleymaniye'nin de tıpkı Osmanlı gibi maddi ve manevi gücü bütünleştiren kurumsal bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Süleymaniye'yi anlamanın 400 çadırlık bir beyliğin nasıl imparatorluk olduğunu anlamak olacağını ifade etti. Osmanlı'nın asırlar boyu güçlü kalabilmesinin tıpkı bu külliye gibi çoklu bir yapıyı bütünleştirmesinde, kesret içinde vahdeti sağlamasından kaynaklandığını söyledi.

Bu külliyenin mimarı Mimar Sinan'ın her eserinde kendini yenilediğini, bir camii inşa ederken aslında bir medeniyet inşa ettiğini vurgulayan Gerçik, bu büyük mimarın El Fakir Sinan Ser Mimaranı Hassa (Hassa mimarların başı, fakir Sinan) imzasını kullanmasının görülmemiş bir tevazu örneği olduğunu hatırlattı. Her Dem Yeni kitabını Sinan'ın, Her Dem Güçlü kitabını ise Süleymaniye ekseninde Osmanlı'nın mirasının günümüz iş ve yönetim hayatına katkı sağlaması amacıyla yazdığını sözlerine ekledi.
 
Ahmet Tek, takip etti ve bildirdi

Yayın Tarihi: 06 Kasım 2009 Cuma 17:27 Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2009, 06:00
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rabia Öztürk
Rabia Öztürk - 12 yıl Önce

bir medeniyet inşa ettiğini bilmeyen/(biz yaptık,oldu!.)diyen 'Mimarlardan' Allah Önce bu Şehri,sonrasında bu Dünyayı korusun...
Elhasıl bu Şehir anlanırsa birgün Dünya anlaşılır,
bu Şehir korunursa Dünya dönmeye devam eder.
Hu ile.

banner26