Suavi Kemal Yazgıç'a Suçıktı'dan saygısızlık!

Suavi Kemal Yazgıç neden 'İlginçtir, ilk on sekizini hiç dert etmediğim bu şiir etkinliği ilk kez problematiğime dâhil oldu' demek durumunda kaldı. Bu ülkede herkes istediği saygısızlığı yapma hakkına sahip mi?

Suavi Kemal Yazgıç'a Suçıktı'dan saygısızlık!

 

Şair, yazar Suavi Kemal Yazgıç, Suçıktı Şiir Akşamları’na önce davet edilmiş, sonra ilginç bir gerekçe ile davetli şairler listesinden çıkarılmış. Yazgıç, durumu kişisel sitesinde bir yazı ile dile getirdi. O yazıyı bu tür münasebet dışı olayların yaşanmasının önüne geçmeye bir vesile olması temennisi ile ç-alıntılıyoruz.

SUÇIKTI’NIN VAROLMAYAN DENGESİ

Suçıktı Şiir Akşamları bu sene benim için ibret verici oldu. Hem de “katılamadığım” halde. Acaba bir de orada olsaydım nasıl bir birikime sahip olacaktım? Bu sorunun cevabını hayal bile edemiyorum.

Siz bu satırları okurken Suçıktı Şiir Akşamları çoktan tamamlanmıştı. Hem de 19. kez. İlginçtir ilk on sekizini hiç dert etmediğim bu şiir etkinliği ilk kez “problematiğime” dâhil oldu. 20 yıldır dergilerde yer alan biri olarak “çağrılmadığım”, “yer almadığım” etkinliklerin listesini yapacak değilim. İstanbul Telefon Rehberi ebadında bir yazıyı okumak da zaten kimsenin işine gelmez. Peki, bu sene ne değişti? “Çağrılmayan Yakup” listeye dâhil edilmiş gibi yapıldı. Sonra da festivalde “kadın” şair “erkek” şair sayısında bir denge tutturulması gerektiği “kanaatiyle” listeden çıkarıldı. Hayatımda bu denli “cinsiyetçi” bir standart duymamıştım doğrusu. Şiir yazmakla yazan kişinin cinsiyeti arasında bu denli sıkı bağlar kuran bu etkinlikte yüzdesel bazda nasıl bir dağılımla karşı karşıya olduğumdan da emin değilim. Ahmet Veske’nin bana beyan ettiği “esbabı mucibe” bu olduğu için sorgulama gereği de duymadım elbette.

Zaman gazetesinde çıkan habere göre İhsan Deniz, Haydar Ergülen, Ercan Yılmaz, Şakir Kurtulmuş, Zeynep Arkan, Osman Özbahçe, Fatma Çolak, Vural Kaya, Mustafa Akar, Emel Özkan, Mustafa Köneçoğlu, Ali Emre, Sait Yavuz, Hüseyin Karaca olan şiir okuyanlar listesine bakılırsa gavurların tabiriyle “fifty fifty” bir dağılım olmadığı da açık. Dolaysıyla Suçıktı 18 yıldır dert etmediğim bir faaliyet ilk kez “derdim” oldu. Zira dengeler gerektiğinde çıkarılması “mümkün” ilk isim olmak kolay kolay hazmedilebilecek bir gerçek değil.suçıktı

Hele hele bu seneki listede de Suçıktı yollarına bilmem kaçıncı kez revan olan şairlerin sayısının hiç de az olmadığını görünce “dert” daha bir katmerleniyor.

Nelerden mi mahrum kaldım? Mesela 14 Temmuz’da Ahmet Edip Başaran’ın yöneteceği, Mustafa Akar ve Zeynep Arkan’ın katılımcı olduğu “Şiir Neyi Olur Şairin?” başlıklı açık oturumu izleyemeyeceğim. İnşallah arkadaşlar “bildirilerini” mail atarlar bana. Hüseyin Akın’ın yöneteceği “Edebiyat ve Ahlak: Edebiyat Ortamlarında Yozlaşma veya Alan Kirlenmesi” konulu panelin katılımcıları ise Gonca Özmen, Mustafa Muharrem, Alper Gencer ve Zeki Bulduk olacakmış. Bak bu ilginç. Dar alanda kısa paslaşmalarla 19. yılını dolduran bir etkinliğin, durgun ve küçük havuzunda yosunlaşmış suya benzediği canlanıyor zihnimde. Sırf bu konuşmalar için “davetsiz” gitmem gerekirdi belki de Suçıktı’ya. Gerçi kalacak bir yerim olmadığı için zorluk çekebilirdim ama içinde edebiyat, ahlak, yozlaşma ve kirlenme gibi anahtar kelimeler barındıran bir etkinliği Suçıktı’da bizzat bulunmadan anlamak da pek zor olurdu.

Suçıktı gibi “dengeler” adına isim silerken “takım ruhu”na bu denli önem verilmesi nedense gözlerimi yaşartmadı.

Bu satırlar yayınlandığında “etkinlik” çoktan bitmiş olacak. Bu yazı daha erken yayınlanabilseydi “Şair Gözüyle Şiir Şölenlerine Eleştirel Bir Bakış: Artıları ve Eksileriyle Şiir Etkinlikleri”nde okunup tartışılacak kişilere ilham kaynağı olabilirdi metin. Ya da olmazdı. Ne de olsa “dengeler” adına devrilmiş, yok sayılmış, hor görülmüş ve çiğnenip geçilmiş biriydim ben. Orada ne işim olabilirdi ki.

Her şey bir tarafa zamanında karıma “hazırlan Suçıktı’ya çağırdılar beni” dedikten sonra bu tecrübeyi yaşamış olmam “karizmamı” fena halde çizdi. Ne de olsa “ilk çıkarılabilecek” isim olduğumu gerçeğini o da görmüştü. Şimdi başka bir şiir etkinliğine çağrıldığımda karımın gözlerinde şu şüphe bulutlarının dolaştığını göreceğim. “Daha kaç saat var etkinliğe. Her an ismi çıkarılabilir.”

Bütün bu dertlerimi Suçıktı Şiir Akşamları’na bir daha çağrılsam da gitmeyeceğime karar verdiğim için gönül rahatlığı ile paylaşıyorum sizinle.

Umarım Dursunbey Belediyesi’nin değerli belediye başkanı bir insanın ismini bu denli rahat silebilen bir organizasyona ev sahipliği yapmakla gurur duymuyordur. İlçesinin diğer işlerini de insanların isimlerini böylesi kolay yöntemlerle silen kişilere “emanet” etmemişlerdir inşallah.

Yoksa Dursunbeylilerin işi çok zor demektir.

 

Suavi Kemal Yazgıç yazdı

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2012, 18:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
kamil yeşil
kamil yeşil - 7 yıl Önce

listeyi kim hazırladıysa soruşturmaya oradan başlamak lazım. listeyi hazırlayan ne diyor bu işe, şölene katılanlar bunu topyekun bir ayıp olarak görmeliler, onlar da bundan sonrası için tavır almalılar.

kemalettin bal
kemalettin bal - 7 yıl Önce

keşke "edebiyat ve ahlak" paneline katılan arkadaşlar "suavi kemal"e yapılan ne edebiyatta ne hayatta ahlaki değildir deyip tavır alsalardı...(eminim yapılanları bilselerdi yaparlardı) ah ahlak sen benim bacanağımın nesi olursun...

sezgül
sezgül - 7 yıl Önce

bu sitem haklı bir sitem, ilk başta davet edilip, daha sonra listeden yersiz bir gereçkeyse isminizin çıkarılması hoş olmamış. her işte bir hayır vardır diyelim, bu kadar dert etmeyelim.

ali selvi
ali selvi - 7 yıl Önce

suçıktının suyu çıkmış, bu saçmalık ilk defa yaşanmıyor, son defa da yaşanmayacak anlaşılan. Suavi Kemal, çeteleşmeler dışında kaldığı için bunları yaşamıştır. Nesnellik her zaman öznellikler tarafından saldırıya uğrar. Geçmiş olsun kardeşim, yazın da gayet yerinde olmuş.

süleyman
süleyman - 7 yıl Önce

suçıktı'da artık yönetim değişmeli. Sanırım suçıktıdakiler de hep aynı şairleri görmekten bıkmıştır. yeni şairler için yeni tarafsız ve şair olmayan birileri organizeye getirilmeli. edebiyat fakültesi mezunu belediye başkanı bu konu hakkında düşünmeli.

banner19

banner13