Şu an hepimiz bir çağ körleşmesi yaşıyoruz

MEB tarafından, Asım Gültekin Beyefendi’nin teklifi üzerine başlatılan, “İçimizdeki Cevher” başlıklı yazar buluşmaları, Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, gazeteci-yazar Yusuf Kaplan ile başladı. Fatih Alibaz Dursun yazdı.

Şu an hepimiz bir çağ körleşmesi yaşıyoruz

 

 

MEB tarafından, Asım Gültekin Beyefendi’nin teklifi üzerine başlatılan, “İçimizdeki Cevher” başlıklı yazar buluşmaları, Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, gazeteci-yazar Yusuf Kaplan ile başladı. Yaklaşık kırk beş kişinin katıldığı söyleşi, yazarın alışılmışın dışındaki, “Neresi siniz?” sorusuyla başladı. Dinleyenlerin ilkin pek anlam veremediği bu soru, ilerleyen dakikalarda anlatılanlarla bir miktar anlam kazandı.

Batı, bir medeniyet değildir!

Konuşmada “İslam Medeniyeti” vurgusu göze çarptı. Yazar kendisinin de Batı’da eğitim görmesinin getirdiği tecrübeyle, Batı’nın bir medeniyet fikrinden yoksun olduğunu, onların ancak bir “uygarlık” olabileceğini söyledi. Batılıların inandıklarını söyledikleri dinlerini dahi kendi seküler istekleri doğrultusunda değiştirdiklerini belirtti.

Konuşmada dikkat çeken mevzulardan bir de “Ümmileşin!” cümlesi oldu. Bununla neyi kastettiğinin sorulması üzerine yazar, modernizmin esiri olmuş günümüz dünyasının bunalımından ve dayatmalarından kurtulmak istiyorsak, öncelikle kafamıza doldurulan yozlaşmış bilgilerin kirlerinden arınmamız gerektiğini, bunun da ancak ümmileşmek ile olacağını söyledi. Yazar, konuşmasının sonunda Üstad Sezai Karakoç’un sürekli üzerinde durduğu “diriliş” konusuna vurgu yaptı. İşte, o konuşmadan göze çarpan bazı satır başları:

Şu an hepimiz bir çağ körleşmesi yaşıyoruz

Alak Suresi’nde bahsedilen “İkra!” emri, modern manada yazılı kültürle alakalı bir şey değil. Yazılı kültür Batı’yı mahveden şeydir. Çünkü Batı düşüncesi, yalnızca maddi “bilme”ye dayanır.

Müslüman’ın bir çağrısı olmalı. Oysa şu an hepimiz bir çağ körleşmesi yaşıyoruz. Çağ körleşmesi, tüm insanların Batı’ya mahkûm olması ve insanlığın kendi çağrısından uzak olmasıdır.”

Batı neden “İslamofobi” diye bir şey üretiyor da, “Sinofobi” diye bir şey üretmiyor? Oysa Çin’in önümüzdeki yirmi beş yılda dünya gücü olacağı söyleniyor. Bunun sebebi, Çin’in yeni bir medeniyet fikri sunmamasıdır. Çin aslında, yok olmaya geliyor. Batı, hepsini kapitalizm ile yutuyor. Tıpkı bir dönem Japonya’ya yaptıkları gibi…

Osmanlı çökmüş değil, yalnızca durdurulmuş bir devlettir.

İstanbul’un fethinin, Ortaçağ’ı kapatıp Yeniçağ’ı başlattığı söyleniyor. Bu benim yazdığım tarih değil. Bunlar bizlere Batı tarafından dayatılan şeylerdir.

Pax Amerikana (Amerikan Düzeni) bilfiil yaşamaktadır; ancak bilkuvve çökmüştür. Pax Ottomana (Osmanlı Düzeni) ise, bilfiil çökmüş, bilkuvve devam etmektedir.

Müslüman mekânını yitirmiş durumda. Yersiz ve yurtsuzuz. Bizim en büyük sorunumuz, mekânın “medineleştirilmesi”, yani İslamileştirilmesi sorunudur.

Bat’ıyı ‘tanımamak’ için, Batı’yı ‘tanı’mak lazım.”

 

Fatih Alibaz Dursun yazdı

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2013, 11:17
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26