Sözlü edebiyatımızın Almanya'daki gündemi

Türk edebiyatının kadim türlerinden, sözlü edebiyatımız ve onun en önemlilerinden masallarımız Köln’de Yücel Feyzioğlu'nun katılımıyla özel bir sohbet-sunumla gündeme geldi. Kadri Akkaya yazdı.

Sözlü edebiyatımızın Almanya'daki gündemi

 

 

Türkiye’de en son "Anarbay" adlı romanı ile "Tarih Boyunca Dünyayı Sarsan Doğal Felaketler" adlı iki kitabı; “Die ZauberzitnoneSihirli Limon” adlı masalı ise iki dilde yayınlanan yazar Yücel Feyzioğlu'nun, Türk-Alman Yazarlar Birliği’nin (TAB) konuğu olarak Köln’de verdiği sunumun ve sohbetin konusu, “İnternet Çağı Gençliğimiz, Kültürel Kimliğimiz ve Masallarımız” idi.

Dünyadaki geniş Türk coğrafyasından iki bin masalı derleyen ve altı yüzün üzerinde masalın yazarı olan Yücel Feyzioğlu, Almanya’daki yeni neslin kendi kültüründen kopmaması için Türk masallarına önem verilmesi gerektiğini söyledi. Almanya’nın milli birliğini masallarıyla sağladığına dikkat çeken yazar, “Değerleriyle barışık, kavga etmeyen, okumayı seven nesiller yetiştirmenin yolu masallarımızı sevdirmekten geçiyor” diyerek konuya önem verenlere çağrıda bulundu.

Çocuklarımızı masallarımızla kazanmadan kültürel geleceğimizi kazanmak imkânsızdır

1946’da Kars’ta doğan Yücel Feyzioğlu, Öğretmen Okulu’nda okudu ve öğretmen oldu. Türkiye Öğretmenler Sendikası’ndaki ve diğer siyasi faaliyetlerinden dolayı 1972’de Almanya’ya gitmek mecburiyetinde kaldı. Almanya’da öğretmenlik yaptı. 1985’ten beri serbest yazar. Yazdığı kitaplarla, Almanya’daki çocuklarımızın Türkçe’yle, kültürümüzle bağ kurmasına katkıda bulundu. Ders kitapları var. Masallar derliyor, masal kitapları yayımlıyor. Yirmi ciltli bir “Türk Dünyası Masalları” dizisini yayımladı. Ayrıca Almanca ve Flamanca’ya çevrilmiş masal kitapları da var.

Yücel Feyzioğlu sohbetinde Almanya’da yaşayan Türk çocuklarının kültürel köklerinden kopmalarından yakındı. Kendi kültürüne yabancı kalmamada masalların oynadığı role dikkat çeken yazar, “Çocuklarımızı masallarımızla kazanmadan kültürel geleceğimizi kazanmak imkânsızdır” dedi.

Ve ardından da, “Çocuklarımıza terbiye, edep, doğruluk, efendilik, inanç gibi değerlerimizi kendi masallarımızla öğretebiliriz. Masallar karamsar değil, umutlu insanlar yetiştirir. Sadece Türkiye’de değil, Türk dünyasında kavgalar bitmiyorsa, çocuklarımızın önüne kendi kaynaklarımızı koyamamamızdan kaynaklanıyor” diye ekledi.

Beyni geliştiren en etkili şey masallardır, çünkü hayal gücünü geliştirir

Kendi masallarından istifade etme konusunda Almanya’daki Türkler kadar, Türkiye’deki Türklerin de çok gerilerde kaldığını söyleyen masal kitabı yazarı Feyzioğlu, şair Mustafa Ruhi Şirin’in başkanı olduğu Çocuk Vakfı’nın konu hakkındaki sayısal verilerinden çarpıcı örnekler verdi: “İngilterede yayınlanan masal kitaplarının sadece yüzde altısı yabancı masallardan. Almanya ve Fransa gibi ülkelerde okunan masalların yüzde 75’ini bu ülkelere ait masallar oluştururken, Türkiye’de okunanların sadece yüzde 17’si kendi masallarımız. Bir Japon günde ortalama 29, bir Alman günde 27 dakika; bir Türk ise sadece 17 saniye okuyor” dedi ve ekledi: “Beyni geliştiren en etkili şey masallardır, çünkü hayal gücünü geliştirir.” Kendi kültürününe değer vermeyen toplumların sonunda kendine özgüveni kalmayacağına işaret eden yazar; Türkçenin çok zengin bir masal hazinesinin olduğunu, çok zengin sözlü edebiyatının ve sohbet kültürünün olduğunu hatırlattı.

Türk Alman Yazarlar Birliği’nin yeni dernek binasında düzenlenen etkinlik, başta dernek eşbaşkanı yazar Alaattin Diker ve yönetim kurulundan Mahmut Aşkar ve diğer yazarların da hazır bulunduğu samimi bir sohbet havasında geçti.

Yine varlıklarıyla proğrama aynı adres ve mekândaki Kültürlerarası Akademi Birliği (Akademischer Bund Interkulturell) başkanı Dr. Fatih Aşut ile tarihte dinin ideolijikleştirilmesinden ve ideolojilerin dinin yerine konulmasından dilleri yanmış değerli kültür insanlarıyla kimi yazarların destek çıkarak ilgiyle takib ettiği sohbeti; çocukların da çoğunlukta olduğunu müşahede ettik. Sadece onlara hitab eden güzel bunun gibi etkinliklerin tekrarlanması gönülden arzumuz olsun.

Nitekim Türk Alman Yazarlar Birliği Başkanı Diker’in, benzer etkinliklerin ileriki aylarda periyodik olarak devam edeceğini belirtmesi, bu umudumuzun müşahhas olarak gerçekleşebileceğine işaret olarak algıladık.

Yetişkinlere kendi çocukluklarını unutmamaları ve çevresindeki çocuklara da iyi örnek insan olmaları için, meselâ “Şengülüm, Mengülüm, Şüngülüm” ya da ”Şılk Burun ile Bılk Burun” adlı masaldan başlayarak çokca okumalarını, mümkünse sohbet kültürümüzün ana öğelerinden minder üzerinde oturarak bizzat anlatmalarını salık veriyoruz.

 

Kadri Akkaya yazdı

 

Foto: Isabelle M. Beck

Yayın Tarihi: 04 Şubat 2014 Salı 11:16 Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2014, 13:53
banner25
YORUM EKLE

banner26