banner17

Sonisphere için 73 lira!

'Ama canım onlar kaliteli müzik yapıyor' diyecek entel-dindar gençlerimizin itiraz seslerini duyuyor gibiyim. Gülmek isterdim, ağlıyorum.

Sonisphere için 73 lira!

“25 Haziran’da Beşiktaş İnönü Stadyumu’nda kıyamet kopacak abi. Göreceksin gençliğimizin tadını çıkartacağız. Dünya devleri geliyor ne de olsa.”

“Vay be” dedim, yukarıdaki sözleri duyduğumda. Ne olacaktı ki kıyamet kopsundu?Sonisphere Düşünedurdum bir süre. Okula gittim, sınıfımdaki bir arkadaşım ağlıyordu herkesin dikkatini çekerek. Merak ediyor insan tabii ulu orta ağlayan bir kızı görünce. Sordum soruşturdum, konsere gidemeyecekmiş; babası izin vermemişmiş. Tekrar aynı şeyi söyledim: “Vay be”

420 lirayı bir konsere mi verdin sadece?!

Yukarıdaki iki olaydan sonra küçük bir araştırma yaptım ve 25-26-27 Haziran 2010’da dünyanın en büyük metal müzik gruplarının İstanbul halkıyla buluşacağını öğrendim. Festivalin adı ise şuydu: “Sonisphere Festival” Bilet fiyatlarına baktım, oldukça ucuzdu(!): 73 liradan başlayıp 420 liraya kadar çıkıyordu fiyatlar. “Allah Allah” dedim, 420 lirayı bir konsere mi verecekti genç arkadaşlarım? İnsan aklı almıyor ki arkadaş bu kadar parayı bir serseri grubun bağırmasını izlemek için harcamaya. Ne bileyim, o parayla İnönü Stadı’nın çevresindeki parklarda yatan insanlara yardım edilebilir mesela. Hani sadece insan olduğunu kabul eden insanların kolaylıkla kavrayabileceği bir mantıksızlıktı bu.

Konser müptelaları, konser tarihini 4 ay önceden iple çekmeye başlamışlardı bile. Her iki kelimenin arasında o konserde neler yapılacağı yer almaktaydı ve artık sıkmaya başlamıştı. “Altı üstü bir konser” diyorsun adama, ters ters bakıyor sana. “E usta, 2 saatlik bir şey için Rammsteinyüzlerce saat münazara yapmaya gerek var mı” diyorsun adama, bu sefer dik dik bakmakla kalmayıp arsızca suratını asıyor. As bakalım, as! Dünyaya, insanlara, beynine, düşünmeye, bilmem neye duyarsız ol ama günlerini bu saçma konsere harca.

Klipleri bile gece 22.00’den sonra

Konser bu kadar büyütülünce, insan ister istemez araştırıp bakıyor olayın aslına astarına. Gelen grupların en dikkat çekeni ‘Rammstein’ ve ‘Metallica’ idi. Rammstein Almanya kökenli, Metallica ise ABD. Özellikle Rammstein’ın Alman gençleri üzerindeki etkisi çok fenaydı. İntihar, uyuşturucu, sapık yaşama özendirme gibi birçok kötülüğün yaygınlaşmasına neden oldular. Almanya’dan yavaş yavaş tüm dünyaya yayılması ise olayın ürkütücü boyutlara ulaşmasına neden olmuş. Grup 1999'da Columbine Lisesi katliamı ile ilişkilendirilmiş. Katliamı gerçekleştiren iki öğrencinin de Rammstein hayranı olduğu ortaya çıkar. Rammstein suçlamalar yüzünden şiddete karşı olduklarını belirten bir açıklama yapar. Yapar ama damgayı yemiştir bir kere. Çünkü şarkıları ve klipleri de bu tür olaylara gebe olacak türdenMetallica coşturucudur(!). Bu tür vak’aların ardı arkası kesilmez tabii. Ayrıca kliplerindeki çıplaklık unsuru da artınca, Almanya’da saat 22.00’den sonra yayınlanmaya başlamış o klipleri.

Sonunda konser günü geldi ve binlerce genç stadın çevresini saatler öncesinden doldurarak hücum ettiler. Kapılar açıldı sonunda ve herkes verdiği para nispetince aldığı kıdeme binaen bir yerlere geçti. Alkollü içecek yasağı yoktu tabii ki (!) ve siyah tişörtlü arkadaşlar çoktan kopmaya başlamışlardı. Bundan sonrasını anlatmanın gereksizliği ortada, zira tahmin etmek zor değil.

Onlar gençse biz ne’yiz?

Bu konseri genel manada analiz ettikten sonra bir genç olarak şunu sordum kendime: Acaba ben genç değil miyim? Yani konserden konsere gidip kopmadığım için, şarkımı/müziğimi evimde dinlediğim için, Ömer Karaoğlu, Mustafa Demirci, Muhammed İsfahani dinlediğim için ideal bir genç değil miyim?

Muhammed İsfahaniPopüler kültürün tanrı sanatçılar yaratan putlaştırma kültürü Allah'a şükür biz müslümanlarda yok. O yüzden bize manalı gelmiyor böyle sapkınlıklar, aşırılıklar… Ama elbette şu anki kadar da gençliği sanatçısız, yazarsız bırakmak bizim bir eksikliğimiz. Kimi sunacağız bu çılgın gençliğe? Hidayete erdiğini söyleyen manken erkekleri mi? Kafası ve kalbi çalışan entelektüel, ilim sahibi, ahlak, vera sahibi yazarı, kültür adamını, âlimleri mi?

Bu soruya verilen cevap aslında net olmalı: Allah (c.c)’ın kitabı ve Rasulullah (sav)’in yaşamı doğrultusunda doğruyu yanlıştan ayırt edebilmeliyiz. Tamam, biz ayırt ediyoruz bunları diyelim ama ya ulaşamadığımız gençler... Onlara bir şey söyleyemeyecek miyiz? Hep aşağılayacak, yaptıklarını anlamsız bulup aşağılayacak mıyız?

Elbette süflî aşağılık bir kültürün kullarına, kölelerine ulvî bir kültürün ürünleri anlamsız gelecektir, biliyoruz ama yine de söyleyecek bir kaç sözümüz olmalı o gençlere. Bir kaç söz...

 

Esad Eseoğlu ‘neden böyle’ diye sordu

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2010, 20:58
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Adil
Mustafa Adil - 9 yıl Önce

"Tamam, biz ayırt ediyoruz bunları diyelim ama ya ulaşamadığımız gençler... Onlara bir şey söyleyemeyecek miyiz? Hep aşağılayacak, yaptıklarını anlamsız bulup aşağılayacak mıyız?"

Bakın ne güzel söylemişsiniz burada, onlara birşey söylerken siz de dinleyebilirseniz onları belki de bu yazının ağır kaçtığını düşünebilirdiniz.
İslam ın terörle ilişkilendirilmesine benzemiş Alman grubu katliam ve intihar ile ilişkilendirmeniz, yazınız çok jakoben olmuş

emine
emine - 9 yıl Önce

Alman grubu katliam ve intihar ile ilişkşlendirmeniz islamın terörle ilişkilendirilmesine benzemiş,diyen kardeşim,ya ne alakası var Allah aşkına bunun bu benzetmeyle?? saat 10 dan önce klip konması yasaklanmış,bir çok kötü şeye sebep olmuş ve her türlü iğrenç unsuru kullanabilen bi gruptan bahsediyoruz...gayet de güzel olmuş ilişkilendirilen şeyler...ne dinleyenleri ne de bu grubu savunacak hiçbirşey olamaz.yazı harikaydı.

banner19

banner13

banner20