Şölene kadar değil, ölene kadar

Genç Dergisi'nin Genç Gönüllüleri'nin bu seferki Gençlik Şöleni, Kartal Anadolu İmam-Hatip Lisesi'ndeydi.

Şölene kadar değil, ölene kadar
Kartal Anadolu İmam-Hatip Lisesi
Kartal Anadolu İmam-Hatip Lisesi

“Gençken yapılacak tek şey: Edepli ol!”, “Dertsizseniz dert sizsiniz!” diyerek unutturulan, üzeri kapatılan, önemsizleştirilmeye çalışılan değerlerimizi hatırlatan Genç Gönüllüler, hitap ettikleri kitleye yükseklerden bir şeyler anlatmak yerine onlarla hemhâl olmaya devam ediyorlar. Kartal Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nin aktif müdürü Mitat Tekçam’ın desteği, Kütüphanecilik Kulübü’nün girişken öğrencileri Saliha Kübra Solaş ve Rümeysa Yüksel’in girişimci ruhlarıyla Kartal Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nde merdivenleri dahi öğrenciyle dolduran, unutulmaz bir program düzenlendi. Kalplere Genç Gönüllülüğün fidanları dikildi.

Süleyman Ragıp Yazıcılar
Süleyman Ragıp Yazıcılar

Neyin derdi?

Sunuculuğunu Yavuz Selim Güneş’in yaptığı programın ilk konuşmacısı Süleyman Ragıp Yazıcılar, bu şölenin liseliler bazında yapılmış ilk şölen olduğunu ve büyük bir potansiyelle karşı karşıya olduklarını belirti. İlk günden beri dert çağrısında bulunmalarını ise şöyle açıkladı: “Bizim aradığımız ebedi gençlik yolunda dertlerimize ilave bir dert katmak. Ve bu dert bizi olgunlaştırmalı, geliştirmeli, daha ötelere götürmeli.” Asıl dert; babamızın almadığı telefon veya bir dersin düşük notu değil, başkasının derdiyle dertlenmek olmalıydı. İnsan-ı kâmil olmaya götüren yolda atılmış büyük bir adımdı bu!

Oku, dinle ennihayet bak!

İlk emir “oku” ile başlayan hakikati arama serüvenini, Mevlana’nın “dinle” diye sürdürdüğünü, çağımızın ise görsele dayalı argümanlarla insanlara ulaştığını vurgulayan Süleyman Ragıp Ağabey, hayra ve güzele giden yolculuğa hizmetin bu şölenlerle yapılmaya çalışıldığını belirtti. Bu zamanın insanına, hele de gençlerine verilmek istenen bir mesajın en etkili ve hızlı yolunun görsellik olduğunun farkındalığı, Genç Gönüllüler’in amaçlarının ve faaliyetlerinin anlatıldığı videolarla ortadaydı.

Genç neden çıkıyor?

Gençlerdeki enerjinin harcanacak yer bulunamamasından dolayı Genç Dergisi’nin çıktığından bahseden Süleyman Ragıp ağabey psikolojik danışman Zeynep Dinç’in şu sözlerini aktardı: “Şu zamanın gençliğinin en büyük problemi salih çevre eksikliği problemidir.” İmam-Hatip Lisesi’nde, Allah rızası yolunda çalışan insanlarla olmakla salih çevrenin içinde doğan bizler Zeynep Dinç’in sözlerini tam idrak edemesek de, bu güzel ortamların bir an olsun dışında kaldığımızı düşünsek; sanırım ne çok şükretmemiz gerektiğini görür, aynı zamanda sırtımızdaki yükün de farkına varırız. Farkına varanların adreslerinden biri Genç Dergisi…

Nabza göre faaliyet

Genç Dergisi’nin etkinlikleri hemen herkesin ilgi alanına göre sıralanıyor. Şiir yazanlara Genç Şiir Kulübü, sinemayla ilgilenenlere Sinema Kulübü, “gazeteci olacağım ben” diyenlere Medya Okur Yazarlığı Kulübü, sözlük yazanlara Dertli Sözlük, sanal dünyada var olmayı sevenlere gencgönüllüyüz.biz sitesi var. Genç Akademi’de daha neler neler var!

Mehmet Lütfi Arslan, Dert ÇağrısıGenç Gönüllüler hitabesi

Programın devamında Genç Dergisi yazarlarından Serkan Bilge, Genç Gönüllüler Hitabesini okudu. Dikkat çekici cümlelerin olduğu hitabede “Bizim birlikteliğimiz, öyle adalara vapur sefası dostluğu gibi değil… Maç tribünü ise hiç değil… Biz, bir arada olmanın “Mutlak Bir”le mümkün olduğuna iman edenleriz.” ve “Biz yığın değiliz, şahsiyetler topluluğuyuz!.. Şahsiyetler topluluğunda her fert diğerini temsil makamındadır. Hani “Mümin, müminin aynasıdır” düsturu var ya, işte ölçümüz budur!” sözleri oldukça etkiliydi.

Soruyu bilen ödülü kaptı

Mehmet Lütfi Arslan’ın “Dert Çağrısı” kitabı ve Cahit Zarifoğlu’nun “Başım Eğik Dilim Kapalı Gözler” şiiri seyircilere kitap hediyesi ve bir yıllık dergi aboneliği kazandırdı. Program Yusuf Goncagül’ün konseriyle devam etti. Zindandan Mehmet’e Mektup bestesi ve Sarı Çizmeli Mehmet Ağa en çok beğenilen şarkılardandı.

Yusuf GoncagülSamet Demir
Yusuf GoncagülSamet Demir

İmam-Hatipli Stand-up’çı!

Sıra o ana gelmişti… Herkesin merakla beklediği stand up gösterisine. Takdir edersiniz ki imam-hatipli denilince aklımıza son gelecek şeylerden biridir stand-up’çı. 19 yaşında olan imam-hatip mezunu Samet Demir sayesinde program kahkahalarla sona erdi. Bu gülme bize bir hafta yeter. Zira fazlası kalp öldürüyor mâlum!

 

Ayşe Sadiye Doymuş haber verdi

Yayın Tarihi: 26 Ocak 2011 Çarşamba 11:05 Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2011, 11:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
saliha kübra solaş
saliha kübra solaş - 12 yıl Önce

Eyvallah Ayşe ablacım bizi unutmamışsın ama bu şöleni bize anlatıp organizasyonunu ayarlayan 9. sınıf öğrencisi Mücahit Büyükoflaz kardeşimizin emeklerini de unutmayalım Allah düzenleyenlerden de katılanlardan da gelenlerden de razı olsun

Sümeyye
Sümeyye - 12 yıl Önce

Serkan Bilge abinin yazılarını hep okurdum. şimdi gördümki hitabetide çook güzel. kendi yazdığı genç gönüllüler hitabesi enfessssti!!!

Rumeysa Yüksel
Rumeysa Yüksel - 12 yıl Önce

Çok teşekkür Ederim Ayşe Sadiye ablacım bizide yazında unutmadığın için...

banner19

banner36