Sokağa Çıkmayalım!

'madem bizi yok sayıyorlar, öyleyse bir günlüğüne de olsa gerçekten yok olalım'

Sokağa Çıkmayalım!

Bu eylem tutacak mı?!

Sokağa çıkmayalım!

 

"Sevgili Yusuf Armağan'la bu kuşatmadan nasıl sıyrılacağımız üzerine konuşuyorduk. Birden aklıma, bundan birkaç yıl önce, madem bizi yok sayıyorlar, öyleyse bir günlüğüne de olsa gerçekten yok olalım şeklinde tasarladığım sivil bir eylem geldi.

 

Toprağı bol olsun, Gandi'den mülhem aklıma gelen bu pasif eylemin, hayata geçirilip geçirilemeyeceğini teati ettik.

Bugüne kadar hiç denenmemiş bir eylem türü bu.

Çok basit, sade ve yalın bir eylem…

Ekmek almak için bile olsa evden çıkmamak… En azından, bir günlüğüne..."

 

Nihat Nasır bundan bir iki hafta önce Gerçek Hayat dergisinde ilginç bir “sivil itaatsizlik” projesi ortaya attı. Eylemin özü bir gün sokağa çıkmamak ve sokakları “onlara” bırakmaktı. Bir yönüyle ise “Rosa Park” ve diğer siyahîlerin eylemini andıran bu fikir bir yerlerde karşılık bulmuş olacak ki, www.birgunsokagacikmiyoruz.com adlı bir site gözümüze ilişti.

 

Henüz tasarım aşamasındaki bu siteyi kimler hazırlıyor bilmiyoruz ama site bitip ortaya çıktığında Nihat Nasır'ın bu “Sivil İtaatsizlik” önerisi daha temelli bir harekete dönüşecek diyebiliriz.

 

Cesur Küçük bildirdi

 

*Habere editör yorumu: Kanaatimiz bu eylemin parlak bir fikir gibi göründüğü; fakat bir yankı uyandırmasının asla mümkün olmadığı!

Nihat Nasır"ın bir şeyler yapma kaygısında olmasını takdir ediyoruz! Gerçekten! Fakat dost acı söyler hesabı, bildiğimizi söylemekten de kendimizi alamıyoruz!

Cesur arkadaşımızın site tamamlanınca daha temelli bir harekete dönüşecek diyebiliriz değerlendirmesini de fazlaca iyi niyetli bir beklenti olarak görüyoruz.

Fakat sitemiz haberlerinde imza bulundurma kararında olduğumuz için ekibinin yorumlarına çok da müdahale etmeyi düşünmüyoruz. En fazla başka açıları da göz önüne serecek eklemeler yapabiliriz.

Asım Gültekin

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2012, 01:29
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26