Sohbete feyz için salavat getir

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Tahir Yaren Balıkesir'de bir konferans verdi.

Sohbete feyz için salavat getir

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Tahir Yaren Balıkesir’de bir konferans verdi. Verdiği seminerlerde tasavvuftan, ilimden, imandan, nasıl imanlı yaşamamız gerektiğinden dem vuran Tahir Hoca, bu konferansına girişi salavat getirerek yaptı.Tahir Yaren

İçinde bulunduğumuz Şaban ayının önemine vurgu yapan Yaren, sohbetin daha feyizli ve daha bereketli olabilmesi için salavat getirmenin gerekli olduğunu söyledi. Rauf ve rahim kelimelerinin anlamlarını açıkladı. “Onu ne kadar bol anarsak, zikredersek o kadar rahmet doğar” dedi. Peygamberin ve peygamberlerin gönderiliş amaçlarına değindi.

İnsanın yükselmesi manen terakkisidir. İslam’da şeriat düzlemi sıralaması, kademesi şeriat, zahid, arif ve en son âşıklıktır. Âşık insan Allah’ı bulmuş, onun sevgisine ulaşmıştır. Tarikat şeriat’ın hükümlerine vakıftır. Abid kişinin, zahid olmak için dünyaya gereğinden fazla değer vermemesi gerekir. Zahid kişi dünyanın fani olduğa inanabildiyse irfan merhalesine ulaşır. Marifet merhalesi, Marifetullah’a erebilmek. Allahu Teala’yı tanımak onun bilincinde olabilmek. Bu kademeden sonra insan irfana ulaşıyor. Daha sonra âşık oluyor. Yükselmenin sonu yoktur.

Tahir YarenNefs ile mücadele ibadetle mümkündür

Erdemli olabilme, salim noktaya getirebilecektir nefsi. Nefs-i mülheme kendisini ayıplamakla kalmıyor, uzak tutmaya başlıyor. İnsan önceden kesin hüküm verdiği şeylere  zamanla olgunlaşarak doğru bakmaya başlayabilir. İinsan kendi kusurunu görmez, başkalarını kusurlarını araştırır sürekli. Kendisini sigaya çekmek (nefsimizi karşımıza alıp hesaba çekmek) erdem yolunda ilerleyebilmenin yoludur, nefsi dizginleyebilmek. Mücadele bizim Allah’ın yoluna girmemizi sağlıyor. Nefs ile mücadele ibadetle mümkündür. Yapmış olduğumuz ibadetlere devam etmektir. Allah, “kulumun bana en güzel yaklaşması farzlarla yaklaşmasıdır” demiştir. En vazgeçilmez olanı herkes tarafından yapılması gerekir.

Kul, farzları yaptıktan sonra nafilelerle devam eder. Amaç bu şekilde önce arif ve en sonra âşık olup Allah’ın sevgisini kazanmaktır. Kim bildikleriyle amel ederse Allah ona bilmediklerini öğretir. O zaman yakin-kesin şeksiz şüphesiz inanmak gerekir. Bir şeyi bilmekle onu amel etme arasında fark vardır. Çaba ilme’l yakine ulaşmaktır. Tefekkür ve ibadetler hayatımızda çok önemlidir. Tefekkür de bir ibadettir. Tefekkür ile yapılan ibadetler ilerlemenin büyük yoludur. Zikrullah bir ibadettir, aynı zamanda da bir tefekkürdür.

 

Beyza Nur Aktaş notlarını aktardı

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2010, 16:39
YORUM EKLE

banner19

banner13